Brudne serca. Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i Ubeków

Okładka książki Brudne serca. Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i Ubeków Anna Karolina Kłys
Anna Karolina Kłys Wydawnictwo: Wielka Litera reportaż
reportaż
Wielka Litera
2014-01-29
2014-01-29
historia Polski reportaż SB komunizm partyzanci

Okładka książki Niestety wszyscy się znamy Anna Karolina Kłys, Bohdan Smoleń
Niestety wszys... Anna Karolina Kłys,...

Trudna do oceny książka. Co jest fikcją, a co prawdą. Przeplatanie się historii z luźną narracją autorki. Jak dla mnie zbyt częste przeskakiwanie po wątkach, ludziach, ich losach.

Książka potwierdza jedno bardzo proste stwierdzenie, że życie nie jest biało- czarne. Zło i dobro przyjmuje wiele odcieni i miesza się ze sobą.

W tej książce jest dużo emocji: ''są łzy, szok i cierpienie. I bardzo istotne pytania. Czy prawda jest ważniejsza niż <święty spokój>".

Dziennikarka ukazuje trudne i bolesne losy naszych rodaków po II wojnie światowej. To autentyczna historia dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich jest funkcjonariuszem UB, drugi zaś tzw. chłopcem z lasu. Obaj...polują na siebie. Trwa walka na śmierć i życie,

Anna K. Kłys z wielką zaciętością uprawia rewizjonizm historyczny, przedstawia chaotyczne losy ofiar. Prowadzi rozliczenia z własną rodziną, historią. Autorka próbuje odprawić swoisty rachunek sumienia, nie wychodzi jej to. Bywa emocjonalna i histeryczna.

Książka oparta jest wyłącznie na domysłach i własnych, zdarza się, że ksenofobicznych interpretacjach. Porównania, które stosuje są niesmaczne. Znajdziemy tu dużo uproszczeń, skrótów myślowych, generalizowania.

Książka porusza delikatne i kontrowersyjne sprawy z naszej historii najnowszej. Potwierdzeniem tego są ekstremalnie skrajne opinie czytelników. Autorka próbuje powiedzieć, że współcześni ludzie z niezwykłą łatwością dokonują ocen i ferują wyroki wobec innych. Tym łatwiej, im mniej ich dzisiejsze, bezpieczne i syte życie przypomina wojenne i powojenne czasy strachu, głodu, bólu i terroru. Nie mamy bladego pojęcia o tych czasach, ale nie przeszkadza nam wytykać palcem kto zasługuje na pomnik a kto na wieczne potępienie.
Udaje się jej to do momentu, gdy temat dotyka jej własnego ojca. Wtedy cała argumentacja idzie się paść, a ona sama z oburzeniem przyznaje, że nie rozumie ojcowych wyborów. Jak gdyby po tym wszystkim co wcześniej napisała, nie potrafiła pojąć, że niemal każdy z nas i naszych przodków ma na swoim koncie czyny lub słowa, z których nie jest dumny i że czasem są to drobne wpadki a czasem duże, okrutne a nawet haniebne. Dziwi się Autorka, jak żołnierz, Polak, mógł składać przysięgę na wierność Związkowi Radzieckiemu. Za chwilę sama przyznaje, że wtedy ludzie po prostu chcieli żyć. Czasami chodziło o zwyczajne czy lepsze życie, a czasami o życie w ogóle. Ot i cała tajemnica. Ale my, współcześni nie mamy możliwości aby to pojąć. Nie z wygodnego fotela, po smacznej kolacji, w cieple i z drinkiem w ręce. No way.

Tragiczne dzieje po zakończeniu wojny. Oficjalny koniec działań wojennych to jeszcze nie koniec dramatów ludzkich. Partyzanci, niepewność jutra, z jednej strony wygnanie Niemców, z drugiej nowe władze komunistyczne, budowanie UB - a w tym wszystkim pogubieni zwykli ludzie. Warto o tym pamiętać.
Nie odpowiada mi jednak styl autorki, którą ewidentnie emocjonalnie przerosło okrycie, że jej ojciec pracował w SB. Z reportażu przechodzi w emocjonalne wynurzenia, co nie każdemu odpowiada.

Książka skutecznie odczarowywuje mit kryształowych partyzantów i złych ubeków starając się pokazać bardziej ludzką twarz jednych i drugich. Autorka opierała się na akta IPN oraz własne wywiady z krewnymi i znajomymi bohaterów książki.
O ile nie mam zastrzeżeń do kronikarskiego aspektu książki, to jej druga, autobiograficzna część była dla mnie po prostu nudna. Przemyślenia autorki nie są ani oryginalne ani konstruktywne. W jakimś sensie czułem się jak gdyby ktoś usiłował prać przy mnie rodzinne brudy. No cóż, niektórzy zamiast udać się do terapeuty wolą napisać książkę.
Pomimo interesującej tematyki, z książką zmagałem się długo, a przebicie się przez jej ostatnie rozdziały zajęły mi (autentycznie) kilka tygodni. Nie polecam.

"Brudne serca" to książka, która ma przebłyski, ale brak jej spójności. Rozdziały osobiste, poświęcone rozrachunkowi z rodziną są formalnie interesujące i mocne. Historie partyzantów i ubeków - a to jak rozumiem jest przedmiotem zainteresowania autorki - są również ciekawe i dobrze akcentują równoległość życiorysów tych, którzy mieli być katami i ofiarami. Dobrze zarysowane jest znaczenie przypadku, który rzucał ludzi na dwie strony barykady. Z tym, że tych opowieści jest za mało. I to jest przyczyna, dla której Anna Kłys musi dodać trochę waty w stylu rozdziału drugiego. Niestety to wypełnienie stanowi około połowę książki, co sprawiało, że gubiłem z oczu główny wątek. Zaletą była też dla mnie poznańskość tej książki. Uświadomienie, że niemal codziennie przechodzę ze swoim dzieckiem przy murze, za którym UB zakopywało, a zapewne też zabijało ludzi, daje do myślenia i każe docenić, że żyjemy w całkiem fajnych czasach. Dobre fragmenty są na 7/10, reszta to 3/10, tak więc wychodzi 5/10.

P.S. Na LubimyCzytać jest kilka recenzji skrzących się pseudopatriotycznym zadęciem, które oskarżają Kłys, że zrównuje katów i partyzantów, a dodatkowo rzekomo autorka robi to z tej przyczyny, że jej ojciec był ubekiem. Nie wiem, czy to kwestia wtórnego analfabetyzmu, złej woli, a może po prostu głupoty - tak czy siak to bzdura. Żadnego zrównania nie ma, wiadomo, kto na pewno jest tym złym. A też chciałbym zobaczyć, jak ci twardzi, anonimowi prawicowcy rozliczają się z własnym starym, za to kim był, tak jak uczyniła to Kłys.

Książka ta to zapis dziennikarskiego śledztwa dotyczącego spraw, o których wszyscy w Polsce chcielibyśmy zapomnieć albo przynajmniej dla świętego spokoju wtłoczyć je w którąś ze schematycznych narracji o przeszłości. Spisana na podstawie zachowanych dokumentów historia dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą za sobą śmiertelny pościg - jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi chłopakiem z lasu. Jeden z bohaterów - ubek jest dowódcą plutonu egzekucyjnego rozstrzeliwującego politycznych wrogów, ale kilkakrotnie składa wnioski o zwolnienie ze służby. Drugi bohater to walczący wcześniej o wolną Polskę partyzant w najlepszej wierze wstępuje po wojnie do milicji. Jakby nie dość było tego zapętlenia w bratobójczej walce, w trakcie pisania książki Kłys znajduje w papierach IPN informację, która przewraca do góry nogami jej życie rodzinne - dowiaduje się, że jej ojciec był etatowym pracownikiem SB i prowadził działania w sprawie związanej z chłopakiem z lasu. Książka dla odkrywców historii Polski po II wojnie światowej.

Książka o tym jak życiem rządzi przypadek. Dla mnie jedna z piękniejszych.

Książka o tym jak życiem rządzi przypadek. Dla mnie jedna z piękniejszych.

Książka, która moim skromnym zdaniem, powinna zrobić w polskich mediach " wielki huk ", ale zamiast tego przeszła przez media głównego nurtu w sumie bez echa. Publikacja tak naprawdę o tym, że to kim się stajemy i kim jesteśmy decyduje przypadek. W niespokojnych czasach każdy chce dożyć ich końca, nie zastanawiając się często nad swoimi wyborami. Warto przeczytać. 240 stron właściwego tekstu.

• Historyczne
  • Literatura faktu
  • 2015

Anna Karolina Kłys Brudne serca. Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i Ubeków Zobacz więcej