Festung Breslau 1945 Historia i Pamięć

GAJT
2009-01-01
2009-01-01
Breslau Festung wrocław II Wojna Światowa

Okładka książki Bitewnym szlakiem Września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie Rzeczypospolitej Tomasz Głowiński, Rafał Igielski, Mieczysław Lebel
Bitewnym szlak... Tomasz Głowiński,&n...
Okładka książki Przedmieście Odrzańskie we Wrocławiu Rafał Eysymontt, Tomasz Głowiński, Hanna Górska, Agnieszka Gryglewska, Wanda Kononowicz, Maciej Łagiewski, Halina Okólska, Tomasz Sielicki, Grzegorz Sobel, Sławomir Szymański, Maria Zwierz
Przedmieście O... Rafał Eysymontt, To...

12/2023
Wydawnictwo “Historia i pamięć” to plon konferencji naukowej, która odbyła się 6 maja 2008 roku na Uniwersytecie Wrocławskim.
Składają się nań dwadzieścia cztery referaty dotyczące różnych kwestii związanych z historią oblężenia Breslau w roku 1945, jego kapitulacji i sytuacji społeczno-politycznej po zmianie granic.

Najciekawsze dla mnie prelekcje tej konferencji dotyczyły kilku konkretnych zagadnień.
Po raz pierwszy zetknąłem się z tematem obrazu Powstania Warszawskiego w prasie Breslau. Bogaty poznawczo jest referat dotyczący lotniczego zaopatrzenia Festung Breslau. Ciekawiej analizie poddano tu także znaną publikację generałów – von Ahlfena i Niehoffa.
Interesujące są również materiały na temat wojennych nekropolii – miejsc pochówków żołnierzy i ludności cywilnej oraz mrocznej historii więzienia kleczkowskiego w czasie wojny i okresie stalinowskim.
Prelegenci omówili także sytuację zaistniałą po kapitulacji twierdzy: podsumowali rozmiar zniszczeń, opisali pierwsze lata odbudowy i kształtowania się polskiej państwowości.
Znamienna jest także konkluzja na temat istnienia kwestii Festung Breslau w niemieckiej historiografii, a świetnym zakończeniem konferencji jest omówienie zjawiska “odkrywania skarbów”, czyli działalności poszukiwaczy militariów i wszelakich pamiątek historycznych, jakie kryje wrocławska gleba.

Krótko mówiąc: publikacja ta stanowi obowiązkową pozycję dla każdego czytelnika zainteresowanego historią Festung Breslau. Rad jestem, że moja półka poświęcona temu tematowi wzbogaciła się o te materiały.

12/2023

Najciekawsze dla mnie prelekcje tej konferencji...

Jedna z tych książek, do których się wraca i wraca.

Jedna z tych książek, do których się wraca i wraca.

• Nauki społeczne - historia
  • __Poczekalnia Wrocław