Wyścig

Interim
1991-01-01
1991-01-01
Anna Marciniakówna

Okładka książki Tam gdzie fiordy: Antologia nowel i opowiadań norweskich Hans Aaurud, Tryggve Andersen, Johan Bojer, Øivind Bolstad, Johan Borgen, Oskar Braaten, Peter Egge, Kristian Elster, Torolf Elster, Sven Elvestad, Sigurd Evensmo, Johan Falkberget, Bernhard Folkestad, Arne Garborg, Magnhild Haalke, Finn Havrevold, Sigurd Hoel, Kåre Holt, Alexander Lange Kielland, Hans Kinck, Thomas Krag, Jonas Lie, Torborg Nedreaas, Regine Normann, Sigbjørn Obstfelder, Arthur Omre, Nini Roll Anker, Nils Johan Rud, Cora Sandel, Aksel Sandemose, Amelie Skram, Ingvald Svinsaas, Tarjei Vesaas
Tam gdzie fior... Hans Aaurud, Tryggv...

Zbeletryzowana historia wyścigu do bieguna południowego między Amundsenem i Scottem, naznaczona - jak mi się wydaje - bardzo mocno subiektywizmem autorki. Holt bez wahania krytykuje Amundsena za próżność, pychę, żądzę sławy i pewne umysłowe ograniczenie, które uczyniło go tak skutecznym polarnikiem, a chociaż Scottowi obrywa się równie mocno - jako marzycielowi, mało energicznemu i pozbawionemu fantazji, myślącego sztywnymi kategoriami hierarchii marynarki wojennej - widać wyraźnie, kto budzi w niej więcej sympatii.
Do tego trzeba dodać jeszcze jakieś dziwaczne próby uczynienia prozy bardziej "wstrząsającą" czy "naturalistyczną" przez opisy brutalności Norwegów wobec psów, powracające regularnie wzmianki o różnych aspektach trawienia, no i oczywiście hojne szafowanie emocjami bohaterów - autorka oczywiście przypisuje im wszystkie możliwe podłości, wychodząc prawdopodobnie z założenia, że wyścig do bieguna i przebywanie za kołem podbiegunowym budzi w ludziach wszystko, co najgorsze, a Antarktyda z tajemną mocą przyciąga do siebie najgorsze możliwe szumowiny.
Prawo autorki do fantazjowania niezbywalna rzecz, wiadomo.

Gorzej, że czytelnik oczekiwałby jakiegoś podbudowania tych fantazji faktami. Może jakieś powołanie się na zapiski i dzienniki uczestników wypraw? Niechby i nie w tekście, niechby w samej bibliografii, której zresztą w tej książce próżno szukać, niestety. Byłoby to tym bardziej wskazane, że nietrudno wyłapać kilka nieścisłości, na jakie pozwala sobie Holt - choćby to, że Scott od początku planował zabrać ze sobą trójkę ludzi, nie, jak podaje autorka, piątkę.
Centkiewiczowie podobne rzeczy pisali z większym taktem, wyczuciem i elegancją.

Przy okazji: jeśli nawet żyłam w błogim przeświadczeniu, że książki wydawane dwadzieścia lat temu stały na wyższym poziomie edytorskim niż obecnie, to właśnie zostałam z niego wytrącona. Widziałam w życiu bardzo dużo złej interpunkcji, ale na coś tak koszmarnego jeszcze nie trafiłam.

• Norwegia
  • Podróże - za kołem podbiegunowym