Sinner

Okładka książki Sinner Maggie Stiefvater
Okładka książki Sinner
Maggie Stiefvater Wydawnictwo: Scholastic Cykl: Wilkołaki z Mercy Falls (tom 4) fantasy, science fiction
Wilkołaki z Mercy Falls (tom 4)
Sinner
Scholastic
2014-07-01
2014-07-01

Po świetnych 3 częściach Wilkołaków z Mercy Falls ta książka mnie zawiodła. Nie jest zła. Nie jest tragiczna. Ale jako kontynuacja tej serii nie spełniła moich oczekiwań.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów postaci Cole'a. Trochę żałuję, że nie doczekaliśmy się podobnego sequelu co do dalszych losów Sama i Grace.

Świetne dopełnienie trylogii.

Świetne dopełnienie trylogii.

4 tom wilkołaków z Mercy Falls i ostatni, który uratował moim zdaniem serie chociaż mało było w nich z "wilkołaków", ale za to nie był to twór tak męczący jak poprzednie pod względem wylewności bohaterów-Cole'a i Isabel'i. Byli przeciwnością Sama i Grace, którzy motali się ze swoim jestestwem za bardzo, a bohaterowie Grzesznika miotali się bardziej już z dorosłymi problemami i styl pisania autorki odbiegał od poprzednich tomów.

Szkoda, że to już ostatnia część. Spędziłam z tą serią kilka wspaniałych tygodni. Każdy tom to grubasek, ale czyta się szybko. Te książki udowadniają, że literatura dla młodzieży może, z lekkim przymrużeniem oka, nadawać się również dla dorosłych.

Super seria.

Super seria.

Jest to książka dla czytelników którzy polubili Cole'a oraz Isabel, do którego grona osobiście się zaliczam. Obie te postacie są interesujące i ogromną frajdę sprawiło mi przeczytanie jak dalej potoczyły się ich losy. Dlatego jeśli na was czytelników podziałał urok Cole'a albo zaskakująca osobowość Isabel nie możecie tej książki pominąć.

Czwarta (i ostatnia) część serii „Wilkołaki z Mercy Falls” to historia skupiona na postaciach Isabel i Cole’a. W poprzedniej części rodzice dziewczyny postanowili wrócić do Los Angeles. A Cole postanowił podążyć za swoją miłością i przy okazji nakręcić o sobie program rozrywkowy. Co z tego wyniknie? Czy Isabel dopuści go do siebie?

W tej książce możemy zobaczyć jacy naprawdę są nasi bohaterowie. Zrozumieć, dlaczego Isabel jest owinięta taką skorupą. Jednocześnie w części rozdziałów jestesmy w głowie Cole’a.

Z jednej strony nie było tu dużo akcji, ale z drugiej to chyba najbardziej żwawa książka w serii. Być może jest to zasługa postaci Cole’a, który nad niczym się nie zastanawia, po prostu robi to, co mu przyjdzie do głowy.

Tą część serii czytało mi się najlepiej i zdecydowanie opłacało się przeczytać poprzednie (troszkę nudniejsze) żeby potem moc się cieszyć „Grzesznikiem”.

W tej książce możemy zobaczyć jacy...

„Grzesznik” to czwarta część serii „Wilkołaki z Mercy Falls” autorstwa Maggie Stiefvater. Post o pozostałych trzech tomach znajdziecie na moim profilu.
Cole st. Clair umarł tak samo jak jego kariera. Po dwóch latach ukrywania się, wraca do słonecznego Los Angeles by odzyskać swoją sławę oraz Isabel.
Od początku wolałam tę parę. Byli bardziej charyzmatyczni, wyraźni i ciekawsi. Sam i Grace mieli swój urok, ale w porównaniu z dwójką wymienioną wyżej są nudni.
Ponieważ zarówno Cole jak i Isabel są nieprzewidywalni i zadziorni spodziewałam się pełnej zwrotów akcji, intensywnej historii. I tak w sumie było. W ogóle się nie nudziłam w czasie czytania książki i świetnie się bawiłam, śledząc humorki bohaterów. Niestety książka nie była dla mnie wielkim wow, a szkoda.
Serdecznie polecam, tak samo jak całą serię.
Mój Bookstagram: moja.biblioteczka

Od początku wolałam tę parę. Byli bardziej charyzmatyczni, wyraźni i...

,,Grzesznik” należy do cyklu Maggie Stiefvater o wilkołakach z Mercy Falls, ale nie jest typową kontynuacją. Głównymi bohaterami nie są już Sam i Grace, ale ich przyjaciele – Cole i Isabelle. Nie mamy już również do czynienia z powieścią o wilkołakach, ,,Grzesznikowi” bliżej jest do współczesnego New Adoult.

Cole niegdyś był liderem zespołu Narkotika jednak nie dało mu to szczęścia i satysfakcji, chłopak wpadł w depresję i narkotyki, a ucieczką od rzeczywistości okazała się przemiana w wilka. Teraz Cole powraca na scenę muzyczną w Los Angeles po kilku latach podczas których świat był przekonany o śmierci muzyka. Jednak Cole ma też inne powody by odwiedzić LA – tu studiuje Isabel, dziewczyna z którą poczuł niezwykłą więź, jednak trudne charaktery ich obojga uniemożliwiły im zdrowy związek. Teraz Cole chce pokazać Isabel, że jest innym człowiekiem i potrafi troszczyć się o drugą osobę. Czy dziewczyna będzie jednak w stanie mu zaufać i obdarzyć uczuciem?

Powtórzę jeszcze raz - ,,Grzesznik” nie jest już powieścią fantasy ani paranormal. To jest romans obyczajowy z małą domieszką fantastyki, naprawdę malutką, bo nawet kiedy pojawia się wątek likantropii Cole’a to jest on bardziej związany z poszukiwaniem przez chłopaka zapomnienia i adrenaliny. I chociaż nie mam nic do New Adoult czy Young Adoult, lubię i czytam te gatunki, tak początkowo tutaj naprawdę trudno było mi się przestawić. Zwłaszcza, że jak dla mnie Stiefvater lepiej odnajduje się w fantastyce, zdecydowanie wątki magiczne i mitologiczne to jej domena. W obyczajówce radzi sobie gorzej, nie dlatego że sama historia jest zła, jest po prostu nieco schematyczna i ,,dramogenna”. Ciągłe powroty i rozstania głównych bohaterów oraz ich brak chęci do szczerej rozmowy mogą irytować chociaż jeśli znacie moje poprzednie recenzje, to wiecie, że bardzo lubię ship Cole’a i Isabel.

Nie znaczy to jednak, że ,,Grzesznik” jest zły(ile razy ja to napiszę w recenzji przeciętnej książki?). Zdecydowanie mocnym punktem jest tu relacja Cole’a i Isabel oraz ich charaktery. Nie przypominają oni romantycznych, subtelnych Sama i Grace – są gniewni, cyniczni i doświadczeni przez los. Ich uczucie również nie jest czymś słodkim i uroczym, zaczęło się od fizycznej fascynacji. Oboje są świadomi, że ich miłość nie jest idealna, że może uczynić ich lepszymi, ale i pogrążyć. Isabel nawet zazdrości Grace i Samowi, że ich relacja jest nieskazitelna i nienaruszona. Mimo to uczucie Cole’a i Isabel porusza – bo nawet jeśli go nie chcą, to nie mogą się przed nim uwolnić i chociaż potrafią się ranić i zwodzić, to umieją być też wobec siebie czuli i kochani(ich relacja baaardzo kojarzy mi się z Geraltem i Yennefer z ,,Wiedźmina”). Naprawdę fajnie się obserwowało ich wzajemne zmagania i to, że ostatecznie nie byli w stanie z siebie zrezygnować, nawet jeśli wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że ich związek nie przyniesie nic dobrego. To uczucie jest bardzo ,,chemiczne”, z dużą dawką magnetyzmu i przyciągania, a Stiefvater naprawdę dobrze to oddała. Wspomnę jeszcze o scenach erotycznych – są naprawdę ładne, może nie jakieś super poetyckie, ale naprawdę ładne, zmysłowe, a nie żenujące.

Myślę, że warto przeczytać ,,Grzesznika” – nawet jeśli nie jest to najlepsza książka Maggie Stiefvater, to jeśli polubiliście ,,Drżenie”, to tutaj też znajdziecie trochę tego klimatu. Polecam.

,, Czy to miało znaczenie, że człowiek się zmienił, jeśli nikt w tę zmianę nie wierzył?”

Cole niegdyś był liderem zespołu Narkotika jednak nie dało mu to...

• Do kupienia