Lalande 21185

Okładka książki Lalande 21185
Janusz Andrzej Zajdel Wydawnictwo: Solaris Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Archiwum Polskiej Fantastyki
Solaris
2013-08-15
2013-08-15

więcej Więcej

Początki twórczości Zajdla. Da się to wyczuć przy czytania, ale tak naprawdę w niczym to nie przeszkadza. Bardzo przyjemna lektura na wieczór.

Widać, że jest to jedna z pierwszych książek autora. Brakuje w niej tego, co tak podoba się w późniejszych dziełach. "Lalande" jest dość naiwna, jednostronna. Również postaci i dialogi nie należą do najmocniejszych stron.
Ale jedną życiową prawdę udało się ładnie autorowi uchwycić - nastolatki, nieważne czy na Ziemi czy w kosmosie, są głupie i irytujące :)
Książkę polecam...

Moja niska ocena jest oceną typowo subiektywną .J.Zajdel napisał ta powieść SF w roku 1966 ,a jego docelowym czytelnikiem był ówczesny nastolatek. Ja bardzo cenię Janusza Zajdla uważając go za jednego najzdolniejszych autorów SF ,którego przedwczesna śmierć wyrządziła ogromną stratę w naszej literaturze SF. Lalande 21185 jest ostatnią książką J.Zajdla,której nigdy nie...

Ksiazka zdecydowanie godna uwagi. Uwazam, ze ma tylko dwa slabe punkty. 1. Jest za krotka. Ledwo czlowiek sie wciagnie, a juz trzeba konczyc. Gdyby byla dluzsza o te 100 stron Zajdel moglby stworzyc jeszcze ciekawszy swiat, a tak wiele rzeczy trzeba bylo pominac (chocby wymiane "podarkow". Trudno zaprzeczyc ingerencji Ziemian w zycie Florytow, skoro ci wiedzieli o...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klasyka science-fiction. Napisana ponad 50 lat temu wciąż może zaciekawić. Książka z „odkurzonej” biblioteczki - jedna z niewielu których nie zdążyłem przeczytać. Czytałem z nostalgią - powrót do lat młodości.
Plusy:
- pomimo, że skierowana do młodszego czytelnika, warta przeczytania i przez „starszych” - sentymentalna podróż w czasie;
- klasyczna opowieść o wyprawie w...

Książka należy do klasyki gatunku science-fiction. Powieść napisana w latach 60-tych.
Dziś już należy zaliczyć ją do historii gatunku SF. Starsi miłośnicy twórczości Zajdla z pewnością przeczytają ją z dużą nostalgią.

Książkę polecam młodziutkim czytelnikom SF.

Klasycznie o wyprawie w gwiazdy. W przyszłości zostaje zorganizowana ekspedycja mająca zbadać dwie planety w układzie Lalande 21185. Oba ciała niebieskie jednakże skrywają pewną tajemnicę.

Kojarzyłem Janusza Zajdla głównie z utworów, które pod płaszczykiem science-fiction przemycały pewną krytykę społeczną. Widać to chociażby w takich powieściach jak „Wyjście z cienia”,...

Przygodowa książka a eksploracji kosmosu. Nie znalazłem w niej niczego głębszego jednak całkiem przyjemnie się czytało. W twórczości Zajdla można znaleźć ciekawsze pozycje.

Zgrabnie napisana wakacyjna książka o zdobywaniu innych planet. Podobało mi się chociaż Zajdel napisał to bardziej dla młodzieży. Spodobała mi się wiara autora w ludzkość i pokojowe nastawienie zdobywców kosmosu w stosunku do tubylców. Współczesne powieści przedstawiają najczęściej pierwszy kontakt z obcymi cywilizacjami jako brutalną walkę, rzeź i mordowanie. Warto było...

• Fantastyka
  • E-book