Panowie Leszczyńscy

Okładka książki Panowie Leszczyńscy Hanna Malewska
Okładka książki Panowie Leszczyńscy
Hanna Malewska Wydawnictwo: Znak literatura piękna
439 str. 7 godz. 19 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1961-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1961-01-01
Liczba stron:
439
Czas czytania
7 godz. 19 min.
Język:
polski
Tagi:
powieść polska historia
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1043
995

Na półkach: , , ,

Cudze chwalicie, swego nie znacie, chciałoby się powiedzieć. Znakomita książka doskonałej autorki, wieloletniej członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”. I jednej z najbardziej niedocenianej autorek powieści historycznych – co podkreślał Zbigniewem Herbert. Ale w jej czasach nie było wolnego rynku wydawniczego, a autorka z jej poglądami i życiorysem nie mogła znaleźć się w kanonie lektur szkolnych ani w wysokonakładowych wydaniach.
Nietypowy format powieści historycznej. W kolejnych rozdziałach śledzimy losy następujących po sobie pokoleń wielkopolskiego rodu Leszczyńskich z Leszna, herbu Wieniawa, począwszy od przełomu XVI i XVII wieku i Rafała Leszczyńskiego, wojewody bełskiego aż do Stanisława Leszczyńskiego, dwukrotnie wybieranego na króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVIII stuleciu. Obserwujemy ich w działaniu, najczęściej w momentach kluczowych dla dziejów kraju lub ich rodu.
Powieść doskonale nadaje się na scenariusz serialu. Fabuła składa się bowiem niemal wyłącznie z akcji i dialogów. Obok postaci historycznych (absolutna większość) występują oczywiście i fikcyjne. Czasami Leszczyńscy – jak w bitwie pod Mątwami – spotykają się po przeciwnych stronach barykady.
Przyjemność czytania potęgują doskonały warsztat historyczny autorki – konia z rzędem temu, kto znajdzie nieścisłość. Wrażenie robi erudycja Malewskiej oraz jej uczciwość – bardzo realistyczne i konkretne wskazanie przyczyn konwersji przedstawicieli protestanckiego rodu na katolicyzm. Jak widać tym różnił się jej model katolicyzmu od prezentowanego przez Zofię Kossak.
Książkę – jak najbardziej zasłużenie - wydano także w kolekcji prozy polskiej XX wieku.

Cudze chwalicie, swego nie znacie, chciałoby się powiedzieć. Znakomita książka doskonałej autorki, wieloletniej członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”. I jednej z najbardziej niedocenianej autorek powieści historycznych – co podkreślał Zbigniewem Herbert. Ale w jej czasach nie było wolnego rynku wydawniczego, a autorka z jej poglądami i życiorysem nie mogła znaleźć się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
498
244

Na półkach: , , ,

Jakoś niespecjalnie zajmowałem się Leszczyńskimi, ot czasem przy reformacji lub wojnach w XVIII wieku. Autorka w dość fajny sposób przedstawiła dzieje rodu od XVI wieku po końcówkę XVII. Trochę wyczuwa się swoistą sympatię w narracji, jednak nie wybiela ona owych zacnych mężów. W pewnym stopniu jest to też ocena Rzeczpospolitej, kraju dawno utraconego, który po okresie prosperity uwikłany został w wiele wojen. Warta przeczytania

Jakoś niespecjalnie zajmowałem się Leszczyńskimi, ot czasem przy reformacji lub wojnach w XVIII wieku. Autorka w dość fajny sposób przedstawiła dzieje rodu od XVI wieku po końcówkę XVII. Trochę wyczuwa się swoistą sympatię w narracji, jednak nie wybiela ona owych zacnych mężów. W pewnym stopniu jest to też ocena Rzeczpospolitej, kraju dawno utraconego, który po okresie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1337
1311

Na półkach: , ,

"Panowie Leszczyńscy" napisani są bardzo trudnym, archaicznym językiem. Warto jednak podjąć ten wysiłek, żeby poznać nie tyle ogólnie znane dzieje, co mentalność panów Leszczyńskich - od Rafała, wojewody bełskiego, aż po jego prawnuka, malutkiego pod koniec powieści Stanisława.
Wyboista to, ale satysfakcjonująca wielce lektura. :-)

"Panowie Leszczyńscy" napisani są bardzo trudnym, archaicznym językiem. Warto jednak podjąć ten wysiłek, żeby poznać nie tyle ogólnie znane dzieje, co mentalność panów Leszczyńskich - od Rafała, wojewody bełskiego, aż po jego prawnuka, malutkiego pod koniec powieści Stanisława.
Wyboista to, ale satysfakcjonująca wielce lektura. :-)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    49
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    10
  • Powieść historyczna
    5
  • Klasyka polska
    1
  • Historia
    1
  • Absolutnie
    1
  • Polska
    1
  • Niedoczytane
    1
  • Niedoczytane...
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Panowie Leszczyńscy


Podobne książki

Przeczytaj także