Mitologia skandynawska w epoce Wikingów

Okładka książki Mitologia skandynawska w epoce Wikingów Leszek Paweł Słupecki
Okładka książki Mitologia skandynawska w epoce Wikingów
Leszek Paweł Słupecki Wydawnictwo: Nomos historia
historia
Nomos
2006-01-01
2006-01-01
83-88508-55-5
mitologia wikingowie skandynawia politeizm

Z racji premiery "God of War: Ragnarok" wypadałoby sobie przypomnieć mitologię skandynawską, a książka Słupeckigo jest najlepszą opcją na zrobienie tego. Autor we wstępie wskazuje na liczne braki źródeł i wiele wersji danej postaci, czy też sytuacji z nią związanej. Daje to spore pole do interpretacji i przedstawiania swojej wizji danego mitu. Co do książki. Trzeba się mocno wczytać, żeby wyłuskać treść. Przypomina to trochę książki o zespołach metalowych, gdzie takowe rozgałęzienie jest konieczne, celem zrozumienia genezy utworów, czy członków zespołu. Nie mniej jednak warto, przynajmniej żeby wiedzieć, co mówi Mimir podczas gry.

Książka profesora Słupeckiego ma głównie charakter dysertacji naukowej, stąd nie należy do najłatwiejszych lektur. Brakuje mi w niej przedstawiania konkretnych mitów jako intrygujących historii, a występujących w nich Asów, Vanów, Jotunów czy innych stworzeń, jako postaci obdarzonych konkretnymi przymiotami charakteru czy motywami. Parafrazując, brak mi tu bardziej holistycznego podejścia. Niemniej autor zebrał tu mnóstw informacji na temat mitologii skandynawskiej, które przeanalizował i przetworzył najlepiej jak potrafił. Trudno znaleźć drugą taką pozycję, nie wspominając iż jest dostępna w naszym ojczystym języku, co wiele ułatwia i pozwala skupić się na zmierzeniu się z terminami staroskandynawskimi, takimi jak choćby "kenning". Ostatecznie jest to solidna pozycja książkowa co do której można się odnosić w pracach dotyczących mitologii skandynawskiej.

To trochę przykrość, tak rozpoczynać recenzowanie książki od krytycznych uwag, no ale wydawcy/korekta sami się o to proszą. Nie zdarzyło mi się bowiem już dawno czytać książki tak źle "edytowanej" jak "Mitologia..." dr Słupeckiego. Tekst wygląda jak gdyby został pobieżnie przepuszczony przez autokorektę; słowa bywają zamienione (np. zamiast imienia Snorri jest słowo Szli),litery pogubione; a i nawet zdarzają się błędy w justowaniu. Słowo r o z c i ą g n i ę t ę na całą linijkę? Ktoś przysnął nad korektą, czy co? Błędy bywają dosyć frustrujące, ponieważ przy dosyć skomplikowanej dywagacji nad istotą bóstw nordyckich, zmiana jednego słowa może przeinaczać znaczenie całego zdania. I myśl tu człowieku potem, czy to Ty jesteś zbyt głupi żeby zrozumieć meritum, czy autor odpłynął za daleko w swoich przypuszczeniach... Odniosłem wrażenie, że literówki i przekręcenia pojawiają się co kilka stron. Co więcej omawiane wydanie książki (a jest to dodruk z 2014 roku) wygląda na dosyć oszczędne i niechlujne... a szkoda, bowiem jest to niewątpliwie wartościowe dzieło pod względem merytorycznym, zawierające dużo szczegółów i kompilujące współczesną wiedzę, dotychczas rozproszoną po różnych, też międzynarodowych, wydawnictwach. Dodając do tego fakt, że nie ma na polskim rynku zbyt wielu publikacji tak holistycznie traktujących temat mitologii nordyckiej, pozostaje jedynie mieć nadzieję, że kolejne wydania pracy dr Słupeckiego wolne już będą od balastu błędów.

Więcej na:

Jeżeli ktoś na podstawie dzieł popkultury ułożył już sobie w głowie pewien obraz świata nordyckich mitów, ta książka może mu nieco namieszać. Źródła bowiem bywają niespójne, a sposobów ich interpretacji jest nad wyraz sporo. Rzetelna praca prof. Słupeckiego przeprowadza czytelnika przez mnogość wątków, motywów i postaci z fascynującego świata skandynawskiej mitologii oraz przedstawia ich paralele z wierzeniami germańskimi, a nawet ogólno-indoeuropejskimi. Nie brakuje również porównań i wpływów ze świata chrześcijańskiego oraz zachęcających do własnych przemyśleń interpretacji.

Książka zdecydowanie potrafi zweryfikować i wzbogacić wyobrażenie o nordyckiej mitologii, choć wymaga pewnej znajomości podstaw tejże skądinąd (choćby z popularnego dzieła Neila Gaimana). Polecam gorąco.

Czytałem wiele książek o mitologii skandynawskiej, nordyckiej. Jednak żałuję, że nie zacząłem od tej pozycji. Leszek Paweł Słupecki tłumaczy całą złożoność świata bóstw nordyckich w sposób podstawowy, a jednocześnie bardzo ciekawy. Opis stworzenia świata, opis poszczególnych "grup" bóstw, a na koniec opis już pojedynczych bytów, pozawala czytelnikowi zapoznać się i (mniej więcej) uszeregować sobie je we własnej głowie.
Polecam każdemu, kto zaczyna przygodę z tą mitologią. Ale tez osobą które chcą sobie posiadaną wiedzę przypomnieć i lepiej sklasyfikować.

Znakomita książka. Czytałem ją już z perspektywy osoby, znającej treść Eddy poetyckiej i prozaicznej, ale nie zdający sobie sprawy z wielości i różnorodności znaczeń. Lektura Mitologii Słupeckiego była więc dla mnie jednym wielkim odkrywaniem ukrytych sensów i niuansów, łączeniem wątków, których wiązanie nie przychodziło mi wcześniej nawet do głowy. Autor chciał pokazać piękno mitów skandynawskich i udało mu się to zrobić i wciągnąć mnie w ich świat całkowicie. Nawiązania do mitów greckich czy rzymskich nie było mi potrzebne w tej lekturze i trochę wybijały z rytmu, ale już domniemany lub faktyczny rodowód przedstawianej mitologii w wierzeniach germańskich jak najbardziej, zwłaszcza nawiązywanie do "Germanii" Tacyta, która od razu stała się dla mnie must readem.

Świetnie skondensowana wiedza o mitach skandynawskich, rewelacyjnie i dokładnie opisane i podzielone bóstwa a także dokładnie opisana ich rola w życiu wikingów, polecam serdecznie wszystkim fanom nordyckiej mitologii!!!

Trochę trudna w odbiorze, ale rzetelna i konkretna.

Trochę trudna w odbiorze, ale rzetelna i konkretna.

2086

Rzetelny p o d r ę c z n i k(!) o mitach skandynawskich.

Rzetelny p o d r ę c z n i k(!) o mitach skandynawskich.

Rzetelne, profesjonalne i obiektywne spojrzenie na mitologię skandynawską. Naprawdę godna polecenia pozycja. Jestem pod wrażeniem.

• Mitologia
  • Wikingowie
  • Skandynawia

Dodaj cytat z książki Mitologia skandynawska w epoce Wikingów