Lewanty

Okładka książki Lewanty Andrzej Braun
Okładka książki Lewanty
Andrzej Braun Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
468 str. 7 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1952-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1952-01-01
Liczba stron:
468
Czas czytania
7 godz. 48 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
169
146

Na półkach:

Znakomita powieść produkcyjna dotycząca Stoczni Gdańskiej. W powieści jednak nie mamy już do czynienia z odbudową stoczni i jej początkowym uruchomieniem. Nie jest to więc okres "pionierski", czyli tuż po II Wojnie Światowej. Głównym problemem są tu tytułowe lewanty. W ramach rozwoju i unowocześnienia budowy okrętów dochodzi do przejścia na budowę modułową (lewanty). Nie przychodzi to jednak łatwo. Starzy pracownicy nie chcą się z tym godzić, gdyż wymaga to reorganizacji pracy. Konieczne jest też przejście z pojedynczego na zespołowe współzawodnictwo pracy. Prowadzi to do utraty tytułów przodowników pracy. Główną postacią jest tu niter Michał Markowski, dawny gwardzista i komunista, działający jeszcze przed wojną. Początkowo czytamy o jego upadku duchowym i moralnym. Wiąże się to z alkoholizmem i przemocą wobec żony. Później jednak Michał staje się racjonalizatorem pracy. Po wielu staraniach udaje mu się utworzyć brygady niterskie. Warto też nadmienić Teofila Leona, kolegę Markowskiego. Niezwykle ciekawe są tu zebranie partyjne. Szczególnie interesujące jest zebranie na którym postawiono sprawę wydalenia Leona i Markowskiego z partii za ich upadek, alkoholizm itd. Z postaci negatywnych warto nadmienić sabotażystę inżyniera Wesołowskiego. Jest to typowy przykład wroga klasowego, któremu w niezwykle brawurowy sposób udaje się sfingować własną śmierć i uciec z kraju.

Znakomita powieść produkcyjna dotycząca Stoczni Gdańskiej. W powieści jednak nie mamy już do czynienia z odbudową stoczni i jej początkowym uruchomieniem. Nie jest to więc okres "pionierski", czyli tuż po II Wojnie Światowej. Głównym problemem są tu tytułowe lewanty. W ramach rozwoju i unowocześnienia budowy okrętów dochodzi do przejścia na budowę modułową (lewanty). Nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    4
  • Kulturoznawstwo
    1
  • 2018
    1
  • Lektury
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lewanty


Podobne książki

Przeczytaj także