Anielcia i życie

Okładka książki Anielcia i życie
Helena Boguszewska Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Seria z kotem literatura piękna
literatura piękna
Seria z kotem
Czytelnik
1977-01-01
1938-01-01
klasyka polska literatura piękna

Okładka książki Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, Helena Boguszewska, Ludwik Flaszen, Paweł Hertz, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Andrzej Kijowski, Jerzy Kornacki, Anna Kowalska, Jalu Kurek, Hanna Malewska, Jan Nepomucen Miller, Artur Sandauer, Anatol Stern, Adam Ważyk, Jerzy Zawieyski
Ocena 6,8
Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, H...
Okładka książki Powieść pod różą Helena Boguszewska, Jerzy Kornacki
Ocena 4,4
Powieść pod różą Helena Boguszewska,...
Okładka książki Godziny dzieciństwa Stefan Balicki, Zbigniew Belina Brzozowski, Helena Boguszewska, Roman Bratny, Bohdan Czeszko, Maria Dąbrowska, Adolf Dygasiński, Halina Górska, Teodor Goździkiewicz, Benedykt Hertz, Juliusz Kaden-Bandrowski, Anna Kamieńska, Maria Konopnicka, Janusz Korczak, Anna Kowalska, Zygmunt Nowakowski, Beata Obertyńska, Eliza Orzeszkowa, Jan Parandowski, Wanda Półtawska, Bolesław Prus, Ewa Przybylska, Zofia Rogoszówna, Tadeusz Różewicz, Bruno Schulz, Henryk Sienkiewicz, Maria Szpyrkówna, Bogdan Wojdowski, Maryla Wolska, Edward Woroniecki, Stefan Żeromski, Narcyza Żmichowska
Ocena 7,0
Godziny dzieci... Stefan Balicki, Zbi...

Czy ktoś w dzisiejszych czasach zechce sięgnąć po historię bohaterki reportażu opublikowanego w 1933 roku? Może się wzdragasz, ale zaręczam, że warto. Na szczęście reportaż, potem słuchowisko radiowe pojawiło się też w postaci książkowej: "Anielcia i życie" nakładem wydawnictwa Czytelnik (chyba wydanie z 1949 roku - zdobyłam je w lokalnej bibliotece).
Historia Anielci Siemiątkowskiej skreślonej ręką Heleny Boguszewskiej, cudownej autorki przedwojnia, jest i prawdziwa, i nadzwyczajnie aktualna, nawet w 2019 roku. Choć od tamtych czasów dzieli nas epoka, a kto wie – może i więcej, to życie Anielci charakteryzują bardzo podobne problemy do tych, którymi żyją młode kobiety dzisiaj. Ona, skromna, uśmiechnięta, życzliwa wszystkim, daje się wykorzystywać: pracodawcy, pozornej przyjaciółce, nawet własna matka ją zadręcza, wgniatając w ziemię niewybrednymi komentarzami. To, że Anielcia wciąż nosi w sobie optymizm, zakrawa na cud. Nadchodzi jednak dzień przemiany. Anielcia ma dość bycia pomiataną. Zmienia się nie do poznania. Tylko czy ta przemiana przyniesie jej szczęście?
Helena Boguszewska to moje odkrycie 2018 roku. Aż wstyd się przyznać, że dotąd o niej nie słyszałam. Tym bardziej wstyd, że poloniści nie zająknęli się o tej autorce, gdy chodziłam do szkoły. Z całego serca polecam miłośnikom pięknej polszczyzny i subtelnej formy literackiej.

Historia Anielci...

Dodaj cytat z książki Anielcia i życie