Przed burzą. Sceny z roku 1830

literatura piękna
1988-01-01
830801853X
klasyka polska literatura piękna

Dostałem tę książkę na mikołajki w szkole podstawowej. Ten, kto mi ją sprawił, jakby wytoczył mi drogę do autora, bo kilka lat później zacząłem się interesować Kraszewskim i czytać go niemal regularnie. Powieść tę natomiast przeczytałem dawno temu, ale pamiętam, że pochłonęła mnie bez reszty. Polecam.

Fantastyczna książka.
Patrząc na dni dzisiejsze chce się Zapytać: Gdzie Ci Ludzie z tamtych lat?

Wstyd się przyznać, ale była to moja pierwsza książka mistrza Kraszewskiego, którą w życiu przeczytałem. Wybrałem ją nieprzypadkowo. Szukałem powieści osadzonej w czasach powstania listopadowego. I ta powieść mnie nie zawiodła. Kapitalnie oddaje klimat Warszawy 1830 roku. Widzimy naród polski, który jest wewnętrznie rozdarty. Niektórzy chcą obalić rządy Moskali i odzyskać...

"Był w owych czasach, kto go pamięta - ten duch heroiczny, który zgasł w drugiej wieku naszego połowie - pragnienie bohaterstw, chluba z charakteru wielkiego, podnosząca człowieka"!

Wielki, jedyny Kraszewski! Niewyczerpana nadal kopalnia mądrości, historii i uciech literackich. Napisał więcej książek niż przeciętny Polak czyta w ciągu całego życia (ba!nawet i troje...

Książka ta, jak każda Kraszewskiego, solidna praca, rzemiosło wręcz, czyta się lekko i przyjemnie przez ponad 100 stron, gdy nadchodzi moment burzy, akcja nabiera tępa aż jeden z bohaterów wypowiada dwa słowa, "za Ojczyznę" łzy same pojawiają się w oczach, i coś ściska za gardło, najlepszy moment książki, dla niego samego warto ją przeczytać. Polecam.

• Polska
  • Chcę przeczytać - mam