Pan burmistrz z Pipidówki

Okładka książki Pan burmistrz z Pipidówki Michał Bałucki
Okładka książki Pan burmistrz z Pipidówki
Michał Bałucki Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana literatura piękna
Klasyka Mniej Znana
Universitas
2003-01-01
2003-01-01
8324201726
klasyka polska literatura piękna

Tym razem dłuższa opowieść o człowieku, który dzięki umiejętności pomnażania dobytku został burmistrzem, a dzięki miłości do sprytnej arystokratki i przez własne wybujałe ego stoczył się na dno. Historia chwilami przydługawa, jednak przyciągała ciekawym językiem, humorem. Fajne czytadło, choć bywały już lepsze. Jednak polecam.

Opowiadanie w sposób karykaturalny przedstawiający ewolucję pobudek i motywacji włodarzy miejskich. Choć akcja rozgrywa się wczasach austro-węgierskiej Galicji, to nadal ta satyra wydaje się być bardzo aktualna. Popychani najbardziej szlachetnymi pobudkami społecznicy, chcący jak najlepiej dla swojego środowiska, kiedy zaczynają doświadczać władzy mogą podlegać przeobrażeniu i stają się próżnymi, kierowanymi snobizmem i osobistym majątkiem aparatczykami.

Zabawna, momentami bardzo zabawna i śmieszna satyra. W ogólnym rozrachunku w pewnym sensie tragiczna. Polecam

Dobrze, że krótka.
Bo choć z początku zabawna, z czasem stawała się nużąca i mocno przewidywalna.

I niestety... ciągle aktualna!

Dobrze, że krótka.
Bo choć z początku zabawna, z czasem stawała się nużąca i mocno przewidywalna.

I niestety... ciągle aktualna!

Niby fabuła dzieje się ponad 100 lat temu, ale jest to bardzo bardzo współczesne. Polecam.

• E-Book
  • Obyczajowe