Depeche Mode. Black Celebration

2013-06-19
2010-01-01
Katarzyna Paluch
Depeche Mode zespoły muzyczne biografie

całkiem sensowna biografia, ale przyjemność z lektury psuje efekt pracy tłumaczki. Tym bardziej, że w rękach miałem - uwaga - CZWARTE wydanie, a uchowało się tu multum irytujących błędów translatorskich i edytorskich - tak jakby tłumaczka nie była za bardzo zaznajomiona z tematyką poruszaną w książce. Lepiej zatem sięgnąć po "Obnażonych".

Wydawnictwo Kagra przyzwyczaiło do bardzo ładnej szaty graficznej wydawanych monografii muzycznych. Przez wiele lat zwyczajowo zabierałem na coroczny urlop jeden solidny tom z ich oferty. W 2016 roku los wybrał dla mnie książkę poświęconą grupie Depeche Mode. Jakkolwiek jestem zwolennikiem nieco mocniejszego grania, ale kilka płyt wydanych przez ten zespół mieści się w kategorii: „Wstyd nie znać.” Ja cenię ich za co najmniej dwa utwory: „Shake The Disease” oraz „Blasphemous Rumours”. Konstrukcja książki dość tradycyjna, ale taka najbardziej mi odpowiada. Płynnie przechodzimy przez kolejne lata, omawiane z perspektywy kolejnych sesji nagraniowych, płyt, koncertów, kręcenia videoklipów. Autor nie unika tematów trudnych, pisze o rozłamach w grupie, problemach z używkami będących zwłaszcza udziałem Dave’a Gahana.
Dobrze, że nie skupiono się wyłącznie na etapie sukcesu albumu „Violator” z którego paradoksalnie najbardziej doceniam te utwory, które nie zostały wydane na singlach. Te perełki są dużo bardziej wartościowe. I w przypadku tego zespołu, który wpisał się w modny świat pop-kultury, o wiele bardziej zajmujące jest poznawanie tych ukrytych, mniej znanych utworów. Pewne zarzuty można mieć odnośnie poświęcenia zbyt dużego nacisku na początki powstawania grupy. Zaś w miarę zbliżania się do końca opowieści, ostatnie dokonania są traktowane zbyt skrótowo. Ale czyż początki kreowania składu nie są najważniejsze dla dalszego bytu zespołu. Książka doczekała się kilku uzupełnionych wydań. Naprawdę zajmująca książka.

W tej książce właściwie powtarzają się wszystkie informacje z "Obnażonych" ( łącznie z tymi samymi cytatami z wywiadów ) ale czyta się ją lepiej, bo nie jest tak bardzo najeżona technicznymi szczegółami.
Fani i fanatycy Depeszów na pewno chętnie przeczytają obie.

Fani i fanatycy Depeszów na pewno chętnie przeczytają obie.

"Kiedy słyszę piosenkę Depeche Mode w radiu, od razu wiem, że to oni – nawet jeśli to zupełnie nowy utwór lub mało znany fragment albumu, którego nigdy nie słyszałem. Nawet w zatłoczonym świecie muzyki elektronicznej, gdzie każdy z nas ma mniej więcej te same narzędzia do dyspozycji, Depeche Mode konsekwentnie się wyróżniają. Ich brzmienie jest po prostu niepowtarzalne i niemożliwe do zaszufladkowania."

Jako, że jestem fanką zespołu, zakup tej książki był dla mnie obowiązkiem. Niestety prawie wszystko żywcem ściągnięte z "Obnażonych". Lecz co do zdjęć nie mam żadnych zastrzeżeń :)

Im dalej w las, tym więcej pomylonych albo niedokładnych informacji. Ciekawe i obszerne, aczkolwiek niedokładne źródło wiedzy o zespole.

Depeche Mode to mój ulubiony zespół. kiedy znalazłam w sklepie ową publikację cieszyłam się jak dziecko... w końcu wydawnictwo milion razy lepiej się prezentujące od najpopularniejszej biografii zespołu - "obnażeni". przede wszystkim kolorowa okładka (moje - wcześniejsze - wydanie przynajmniej takową prezentuje),do tego wkładka z ładnymi, kolorowymi zdjęciami, o jakich w "obnażonych" można pomarzyć. wizualnie książka prezentuje się wyśmienicie, z porównaniem do "toaletowego" wydawnictwa wspomnianych już "obnażonych". jednak kiedy wgłębiamy się w treść... no właśnie, tutaj jest wiele kwestii, które mogą wstrząsnąć, oburzyć itd. fakt, to biografia nieautoryzowana, nie mamy tutaj dopieszczonego każdego faktu, jak w nagminnie przeze mnie wspominanych "obnażonych". chociaż niektóre kwestie nie powinny się znajdować w tej książce, jak na przykład opinia, iż "never let me down again" wypada wyjątkowo blado w porównaniu z "genialnym" "pleasure little treasure". do tego totalne zjechanie przez autora singlowej wersji "strangelove" i kilkanaście podobnych faktów. już nie wspomnę o rażących błędach w kwestiach dotyczących dyskografii i lat wydania poszczególnych albumów/singli. oceniam w miarę wysoko za zdjęcia (chociaż ich opisy w niektórych przypadkach wołają o pomstę do nieba).

Bez porównania lepsza od "Obnażonych", ale za typografię, korektę i skład ludzi z wydawnictwa powinni zmusić do jedzenia brokułów.

• Domowa biblioteczka
  • Depeche Mode
  • Biografie
  • Biografia
  • Biografie muzyków, etc.

Dodaj cytat z książki Depeche Mode. Black Celebration