Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych

Smoke on the Water. The Deep Purple Story
biografia, autobiografia, pamiętnik
Jarosław Rybski
muzyka rock

W biografiach o zespołach lubię momenty kiedy odkrywam rzeczy o których nie miałam pojęcia. Lubię te wulgarne opisy życia w trasie. Lubie to co składa się na pełnokrwisty rock'n'roll. Biografia Deep Purple jest z tego wyprana. Jeśli chodzi o dokumentacyjny zapis kariery DP - owszem, to się znajdzie. Jednak brakuje nuty szaleństwa. Czytało się z lekka topornie.

Wyżej stawiam jednak pozycję Rolanda Bury'ego co nie oznacza że ta pozycja nie jest warta uwagi - wręcz przeciwnie. Dobra dla uzupełnienia wiedzy.

To rzecz o zespole "który się tworzy, rozwija, odnosi sukcesy i trwa dalej w świecie pełnym wielu innych zespołów". Ale robi to z godnością, której często brakuje tzw. dinozaurom sceny. To zapis pomysłów, relacji interpersonalnych i inspiracji, które od ponad czterdziestu lat kształtują i modelują, a czasem niszczą rocka.

Więcej piszę na...

Mocną stroną książki jest pokazanie tła, na którym DP działali, dzięki czemu wiemy nie tylko, co się działo, ale też, dlaczego się wydarzyło. Bardzo uderza poziom wzajemnych zależności pomiędzy wielkimi kapelami z tych czasów, buduje to obraz naprawdę niezwykłej epoki e dziejach muzyki rozrywkowej. A o samym DP...autor pisze, mam wrażenie, z jakimś niespecjalnym entuzjazmem...

Doskonała biografii Deep Purple. O tyle istotna, że ciekawie nakreśla krajobraz Wielkiej Brytanii po II Wojnie Światowej, który to czas przypadał na młodość muzyków będących bohaterami opowieści. Wnikliwa analiza relacji panujących w zespole, charakterów jego członków oraz warsztatu twórczego. Tak, choć nie jest to praca, która powstawała w epoce, to momentami ma się...

Okropnie nudna i męcząca książka. Dla garstki ciekawostek nie warto przeczytać.

Zespół mega. Ciężko się czyta, dużo szczegółów i zwykłego lania wody.

Świetna książka, jedna z najlepszych biografii muzycznych jakie czytałem ever.
Deep Purple to ojcowie hard rocka, legendarna grupa brytyjska, na której muzyce wyrosłem. I choć dzisiejsze próby utrzymania się na rynku muzycznym 70-letnich panów wzbudzają moje zażenowanie, to i tak pozostał mi ogromny sentyment do ich dokonań sprzed 40 lat.
Nawet nie przypuszczałem, że ta...

Dla mnie to wspaniała książka. Może nie tyle sama, trochę zbyt szczegółowa i obszerna publikacja, co jej tematyka. Zespół Deep Purple towarzyszył mi całą młodość. Muzyka ich (obok Uriah Heep, Led Zeppelin i Black Sabbath) brzmiała zawsze na prywatkach i innych studenckich imprezach. Początek lat 70. to były piękne czasy.

Ta książka to nie tylko typowa biografia kolejnego zespołu muzycznego. TO również całkiem bogata w fakty, nazwiska i cytaty opowieść o scenie muzycznej (przede wszystkim rockowo-metalowej) lat, gdy działała grupa Deep Purple. Jest to zaleta i wada tej pozycji. Autor często schodzi ze ścieżki "opowiem Wam o Deep Purple" na pomniejsze dróżki, by opowiedzieć (obficie) o innych...

Dyskusje

• Muzyka