Bogowie Edenu

1995-01-01
978838521206X
Jerzy Florczykowski
Historia Biblia Eden Parapsychologia Ufo Archeologia Bogowie Astronomia

Nie powiem, żeby autor mnie przekonał, ale książka jest dość ciekawa, jeśli podejdzie się do niej z otwartym umysłem. Miałam chęć odłożyć ją przy rozdziale o UFO, ale nie poddałam się i nie żałuję, bo historia religii i wydarzeń światowych opowiedziana z innej perspektywy była bardzo interesująca. Obawiam się jednak, że dla kogoś, kto nie ma pojęcia o "teoriach spiskowych", pozycja ta może wydać się czystym science-fiction.

Książka nie dla każdego, trzeba trochę przeczytać książek ufologicznych żeby zmierzyć się z tematem. Inaczej będzie to tylko książka o teoriach spiskowych i tak nieprawdopodobna, że aż głupia.
Ja przymierzałem się do niej około 20 lat i gdy się już dobrze przykurzyła w końcu ją przeczytałem. To zupełnie inna/alternatywna/ukryta historia ludzkości od początku początków do 1990 roku czyli do jej napisania i wydania.
Jej słabością jest to, że ma się wrażenie jakby została napisana pod z góry przyjętą tezę, ale jeśli ma się otwarty umysł i potrafi czytać krytycznie to wiele wątków jest zastanawiających, ale też niektóre są dziwne w świetle dziś dostępnej wiedzy.
Kto wie, może za 50-100-500 lat część opisanych zdarzeń zostanie oficjalnie potwierdzona przez świat nauki. A jeśli tak, to zupełnie inaczej spojrzymy na samych siebie jako ludzkość i zrozumiemy co my tu w ogóle na tej Ziemi robimy i po co tu jesteśmy.
Autora można zobaczyć w cyklu "Starożytni kosmici" (obok np. von Dänikena) nadawanego aktualnie w stacji Focus TV.

Logika wypływająca z faktów, poszlak, plotek i domysłów może pójść w jakimkolwiek kierunku. Autor w tej książce poszedł w stronę skrajnie konspiracyjnej teorii (uważam, że taka też była jego intencja przy zbieraniu materiału) i wszystko mu się ułożyło w spójną całość.
No i byłoby elegancko, gdyby tylko nie ta nasza ludzka tendencja do upraszczania i destylowania rzeczywistości z niepasujących nam elementów. Bez takich zabiegów fantastyczne teorie tracą swoją spójność i może się zrobić zwykła papka. Coś mi mówi, ze właśnie tak skończyłaby teoria pana Bramleya, gdyby tylko podszedł całkowicie obiektywnie do omawianego przez siebie tematu.

Książka, która odpowiedziała w jakiś sposób na wiele moich pytań, uporządkowała zgromadzoną przeze mnie wiedzę. Autor chciał odpowiedzieć, dlaczego wciąż toczymy wojny. Udało mu się zebrać szeroki materiał, powołuje się na różne źródła, również takie, od których stronią "poważni" historycy. Właściwie to Bramley nie odpowiada na żadne z pytań, nie wydaje osądów, wszystko oddaje pod ocenę logiki czytelnika.

Intrygujący temat, lecz naiwna argumentacja niepozbawiona obarczonego błędami poznawczymi spojrzenia.

• Teorie-spiski
  • New World Order