Inferno

Okładka książki Inferno Dan Brown
Okładka książki Inferno
Dan Brown Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Robert Langdon (tom 4) Ekranizacje: Inferno (2016) kryminał, sensacja, thriller
Robert Langdon (tom 4)
Robert J. Szmidt
Ekranizacje:
Inferno (2016)
thriller sensacja kryminał Dan Brown Robert Langdon Florencja Dante

Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją

Zaskakująca powieść kryminalna, pełna zwrotów akcji i wciągających momentów. Książkę szybko się czyta, nie nudzi czytelnika i trzyma w napięciu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo szybko po Zaginionym Symbolu wziąłem się za kolejny tom czyli „Inferno” I mimo , że wiedziałem z grubsza co się wydarzy(Znam film) to nie przeszkadzało mi to czytać. A pod koniec nawet się zaskoczyłem , bo jak się okazało finał jest całkiem inny niż w książce. I chyba nawet lepszy. A jeśli chodzi ogólnie o książkę to jest to kolejna udana część choć trochę słabsza od poprzedniej. I miejscami trochę się dłużyła. Jednak Langdon nadal w formie. Tak samo zagadka , którą musi rozwiązać. I powiem szczerze , że zaskakuję mnie ta seria. „Anioły i Demony” mnie nudziły. A każda kolejna część już mi się podobała. Może kiedyś ponownie przeczytam Anioły i tym razem podwyższę ocenę. Jednak na pewno nie w najbliższej przyszłości. No i z pewnością przeczytam jeszcze ostatnią(na razie) część z Langdonem czyli „Początek”

Brown z mistrzostwem kreuje atmosferę tajemnicy i niepewności, co sprawia, że książka jest trudna do odłożenia. Jednakże, ten sam styl może czasami wydawać się zbyt mechaniczny i przewidywalny. W "Inferno" struktura narracji, choć dynamiczna, może momentami nużyć powtarzalnością. Kolejne zagadki i pościgi, choć ekscytujące, mogą sprawiać wrażenie, że autor korzysta z dobrze sprawdzonych schematów, co może zmniejszać oryginalność i świeżość opowieści.

"Inferno" eksploruje wiele głębokich i interesujących tematów, z których najważniejsze to przeludnienie, bioinżynieria i etyka nauki. Brown porusza kwestię globalnych zagrożeń związanych z nadmiernym wzrostem populacji i przedstawia różne perspektywy na rozwiązanie tego problemu. To aktualny i ważny temat, który nadaje powieści poważniejszy ton i skłania do refleksji nad przyszłością ludzkości. Motyw "Boskiej Komedii" Dantego jest centralnym elementem powieści, który dodaje jej literackiej głębi i bogactwa symbolicznego. Brown wykorzystuje "Inferno" Dantego nie tylko jako inspirację dla tytułu, ale również jako klucz do zrozumienia tajemnic, z którymi zmaga się Robert Langdon. Cytaty i odniesienia do dzieła Dantego są umiejętnie wplecione w fabułę, co sprawia, że książka jest fascynującą lekturą dla miłośników literatury klasycznej.

Jednym z największych atutów "Inferno" jest szczegółowe i wiarygodne tło historyczne oraz kulturalne. Brown przeprowadził dogłębne badania, aby przedstawić czytelnikom miejsca takie jak Florencja, Wenecja i Stambuł z pełnym bogactwem ich historycznych i kulturalnych detali. Opisy muzeów, zabytków, dzieł sztuki i architektury są pełne szczegółów, które pozwalają czytelnikowi na pełne zanurzenie się w opisywanych miejscach. Florencja, jako centralne miejsce akcji, jest przedstawiona z dużą dbałością o detale, co nadaje powieści autentyczności i wiarygodności. Brown skutecznie oddaje atmosferę miasta, jego historię oraz znaczenie kulturowe, co czyni "Inferno" nie tylko ekscytującym thrillerem, ale również swego rodzaju przewodnikiem turystycznym po tym fascynującym mieście.

Teorie spiskowe są nieodłącznym elementem powieści Dana Browna, a "Inferno" nie jest wyjątkiem. Brown umiejętnie łączy fakty i fikcję, tworząc złożoną sieć tajemnic i intryg, które angażują czytelnika i prowokują do refleksji. W "Inferno" teorie spiskowe dotyczą globalnych problemów demograficznych i biotechnologicznych, co dodaje powieści aktualności i powagi.

Niektóre z przedstawionych teorii mogą wydawać się przesadzone i mało wiarygodne. Brown często polega na dramatycznych zwrotach akcji i sensacyjnych odkryciach, co może sprawiać wrażenie, że fabuła jest czasami zbyt naciągana. Mimo to, teorie spiskowe w "Inferno" są na tyle interesujące i dobrze przedstawione, że potrafią przyciągnąć uwagę czytelnika i utrzymać jego zainteresowanie.

Za dużo plot twistów- anioły i demony lepiej bujały.

Za dużo plot twistów- anioły i demony lepiej bujały.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka nie zaskoczyła mnie w niczym, ponieważ wielokrotnie oglądałam film z Tomem Hanksem.
Szukałam czegoś lekkiego i dostałam wspaniałe opisy Florencji, Wenecji i Piekła Dantego. Sama fabuła opiera się na uciekaniu głównego bohatera wraz z lekarką Sienną. Niby przypadkowe spotkanie tych dwojga, ale czy aby na pewno?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początkowo męczyły mnie zbyt długie opisy a gdzieś od połowy do końca przeczytałam na raz tak nagle mnie wciągnęło. Mam lekki niedosyt przez samo zakończenie, czegoś mi brakowało.
Ciężko mi rozpisać się z opinią na temat tej książki, książka podobna do poprzednich części więc i moja ocena podobna jak wcześniej - lubię zagadki, wątek kryminalny, wyscig z czasem więc dla mnie ok.

Świetna książka. Trzyma w napięciu. Uwielbiam postać profesora. Polecam każdemu kto jeszcze nie czytał.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Inferno - to czwarta część z cyklu powieści Dana Browna (jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy na świecie, a przynajmniej tak było, gdy czytałam tę książkę)

📚Jej głównym bohaterem jest mój ukochany Robert Langdon - historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista z dziedziny ikonografii. To książka, która mnie zachwyciła! (Była to również pierwsza powieść Browna po którą sięgnęłam)
Każdy rozdział śledziłam z wielkim zainteresowaniem i fascynacją. Od pierwszych stron powieść jest bardzo żywa i dynamiczna. To świetna fabuła, w której występują liczne zwroty akcji i emocjonujące momenty. Napięcie towarzyszyło mi od samego początku do końca. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dalszych losów Roberta i Sienny, ani tego jak potoczy się akcja.

To fascynująca i pełna przygód podróż po Florencji, Wenecji i Stambule. Za głównego "przewodnika" podróży po piekle mamy fenomenalne dzieło Dantego - Boską Komedię oraz słynny obraz Sandro Botticelli'ego "Mapa piekieł" Warto też zwrócić uwagę, że autor w swojej powieści porusza bardzo ważną kwestię najbliższej przyszłości jaką jest globalne przeludnienie. Powieść tajemnicza i zagadkowa nie mogłam się od niej oderwać! - mogę nawet rzec, że szkoda było mi ją tak szybko kończyć. Jest t świetne połączenie sensacji i historii ( a to lubię najbardziej!)

Czy główny bohater mimo amnezji zdoła uratować świat, nim na Ziemi stanie się Piekło ? Kim jest i po której stronie stoi jego towarzyszka doktor Sienna Brooks? Na jaki szaleńczy plan wpadł Bernard Zorbist? Jesteście ciekawi !? - SERDECZNIE ZAPRASZAM DO LEKTURY 🙂

Mogło by się wydawać, że choć to kultura popularna, to taka jakościowa. Ale tak nie jest. To po prostu słaba książka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę mi się dłużyła, ale nie umniejsza to jej wspaniałości. Bardzo merytoryczna i rozbudowana.

• Dan Brown