Czyngis Chan

Okładka książki Czyngis Chan
Jack Weatherford Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Biografie znane i nieznane historia
historia
Dorota Kozińska
Czyngis Chan Mongolia Mongołowie historia średniowiecze XIII wiek

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Książka bardzo nierówna, wstęp (30 stron), oraz ostatnie kilkadziesiąt stron bardzo kiepskie, natomiast środek opisany w oparciu o Tajną Historie Mongołów jest całkiem przystępny.
Z plusów to właśnie środek książki gdzie autor uchyla tajemnicę Mongolskich podbojów spisaną ich oczami na podstawie Tajnej Historii Mongołów. Kolejny plus to zaangażowanie autora w Świat ludów stepowych, to dość ważne, bo autor pisze z pasją i wielkim uznaniem dla ludzi stepu.... no ale niestety z tą pasaj jest też problem, bo tam gdzie autor wychodzi po za ramy czasowe i geograficzne Tajnej Historii Mongołów, to niestety "różowe okulary" przysłaniają obiektywny osąd podbojów Mongolskich. Przytoczę jeden cytat z którym ciężko się zgodzić Polskiemu, ale nie tylko Polskiemu czytelnikowi, który trochę zna historii:

"Europa nie znalazła się wprawdzie pod panowaniem Mongołów, jednak pod pewnymi względami przyjęła większość zdobyczy ich głównego systemu. Europejczycy skorzystali ze wszystkich dobrodziejstw handlu, przepływu technologii i "wielkiego przebudzenia", nie ponosząc w zamian kosztów mongolskich podbojów. Choć w bitwach zginął kwiat rycerstwa węgierskiego i niemieckiego , tamtejsze miasta uniknęły zniszczeń i okupacji mongolskiej."

Cytatu chyba nie ma co komentować, ale chciało by się zapytać, gdzie ten kwiat niemieckiego rycerstwa (może w bitwie pod Legnicą polegli :)) i ciekawie brzmi, że miasta nie były zniszczone....i niestety takich minięć się z prawdą w książce jest znacznie więcej zwłaszcza w części początkowej i końcowej, mam tylko nadzieję, że to tyczyło się tylko do naszej części Świata i historii...historii innych krajów nie znam tak dobrze, wiec nie wiem czy autor tam też nie naciągał faktów...
Niestety polskie wydanie najwyraźniej nie miało dobrego redaktora i to jest duży minus tej książki, ale i tak warto przeczytać ze względu na opis Tajnej Historii Mongołów, który jest zdecydowaną większością tej książki.

Sam się zaskoczyłem, jak bardzo wciągnęła mnie ta opowieść o genialnym przywódcy i strategu. Miałem ją tylko przekartkować, ale szybko się zatrzymałem i doczytałem do końca z wypiekami na twarzy, a nieczęsto czytam książki historyczne. Jest to pozycja naprawdę warta przeczytania. Trzyma w napięciu i pokazuje, jak olbrzymia i niszcząca była siła armii imperium mongolskiego. Polecam gorąco!

Dodaj cytat z książki Czyngis Chan

Ciekawostki historyczne