Muzyka świata czyli jak obudzić Leona

Okładka książki Muzyka świata czyli jak obudzić Leona Anna Kaszubska
Okładka książki Muzyka świata czyli jak obudzić Leona
Anna Kaszubska Wydawnictwo: G+J, National Geographic literatura dziecięca
literatura dziecięca
G+J, National Geographic
2013-05-08
2013-05-08
bajka muzyka muzyka świata instrumenty

2069

Pięknie wydana i ilustrowana książka z 14 opowiadaniami i ciekawym zakończeniem. Świetna do czytania przedszkolakom ze starszych grup. Czytelnik dowiaduje się na temat różnych instrumentów z całego świata oraz osobach reprezentujących różne regiony. Babcia Helenka próbuje obudzić Leona, swojego wnuczka. Niestety nikt nie potrafi go obudzić.Polecam.

Brzdęk gitary, dźwięk klawisza fortepianu, cichutkie brzmienie trąbki... Tyle wystarczy, żeby stworzyć muzykę. Muzykę, którą tworzą nie tylko instrumenty, ale i śpiew ptaków, a nawet świst wiatru. Muzykę, która jest wszędzie. Na każdym kontynencie, w każdej kulturze. Czy to ostre i głośne brzmienie elektrycznej gitary czy też łagodne i delikatne dźwięki harfy - muzyka to wprost cudowna słodycz dla naszych uszu. Siedzisz już wygodnie? W takim razie opowiem Ci pewną historię...

Do babci Helenki przyjeżdża jej wnuczek Leon, który jest wielkim śpiochem i potrafi spać do południa. Pewnego poranka kobieta zamierza to zmienić i postanawia pokazać chłopakowi świat o poranku, ale - jak się pewnie domyślacie - wszelkie próby obudzenia Leona idą na marne, bo śpi on w najlepsze. Na szczęście babcia Helenka należy do Ogólnoświatowego Tajnego Stowarzyszenia Babć, a to znaczy, że ma kontakt z babciami z różnych zakątków świata. Wykorzystuje więc swoje znajomości w celu obudzenia swojego wnuka...

Macie ochotę na podróż dookoła świata? Na podróż, która przybliży Wam zwyczaje innych ludzi - również z tej muzycznej strony. Jeśli tak, to nie musicie nawet ruszać się ze swojej wygodnej kanapy! Wystarczy tylko sięgnąć po książkę "Muzyka świata...", aby poczuć się jak w dalekich krajach.

Każdy krótki rozdział opowiada o próbach obudzenia Leona. Lecz nie w byle jaki sposób! W każdym z nich jest mowa o ludziach z innych państw, o innej kulturze. A także o instrumencie, na którym gra. To było dla mnie bardzo ciekawe, móc się dowiedzieć więcej o muzyce, o instrumentach, o tych wszystkich intrygujących rzeczach, gdyż ja sama interesuję się muzyką i gram na gitarze.

Jest to całkiem urocza historia. Jednak znalazłam kilka minusów. Szkoda, że rozdziały były takie krótkie i o każdym bohaterze dowiedziałam się bardzo mało. Nie mogłam również na początku wgryźć się w lekturę, a kiedy już się wgłębiłam, okazało się, że się już ona skończyła, taka krótka :< Ale cóż, jest to książka głównie dla młodszych czytelników. Niedługa, ale niezwykle klimatyczna. Dość przewidywalna, ale przynosi jakieś mądrości.

Ja po prostu takie książki uwielbiam!

Ach, no i oczywiście ilustracje! Cudowne. Wyśmienite. Wyobraźcie sobie powieść dla dzieciaków bez ilustracji. Żadnych rysunków, żadnych kolorów, ot tak sobie zwyczajna czarno-biała książeczka. Ale na szczęście "Muzyka świata..." jest pełna wspaniałych, kolorowych obrazków. Od razu widać, iż są one porządne, dokładnie wykończone. Dzięki nim od razu przeniosłam się w inne strony. Wyraźnie czułam, że jestem gdzie indziej, a na pewno nie, że siedzę na kanapie w pokoju.

Są tu również specjalne zadania dla dzieci, takie jak pokolorowanie niektórych obrazków, a także rozwiązanie poleceń na końcu książki. Znajdują się także przepisy.

Co tu jeszcze więcej pisać... Bardzo dobra książka.

• Dla dzieci
  • Wypożyczyć - ZG