Bajkowa mozaika

literatura dziecięca
G+J
2012-05-30
2012-05-30
bajki dla dzieci zbiór Weronika Marczuk Michał Piróg Halina Mlynkova Conrado Moreno Anna Kaszubska

Cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce, ponieważ miałam okazję przeczytać unikatowe bajki, o których nigdy nie słyszałam
Moją ulubioną z tego zbioru jest "Ziarenko miłości", którą napisała Marina Hulia pochodząca z Białorusi. Opowiada ona historię Paulinki - pięknej jak słońce córki cara i carycy, która jedyne czego pragnęła to prawdziwej i szczerej miłości 💛 Nie będę zdradzać zakończenia bo może ktoś się skusi, żeby przeczytać ten zbiór, ale chyba nikogo nie zaskoczę zdradzając, że wszyscy żyli długo i szczęśliwie... 😉

Oprócz tej bajki mamy jeszcze 11 innych z różnych części świata. Nie bez powodu książka ta nazywa się bajkową mozaiką. Opowiadania te są różnorodne i inne, ale złączone w całość tworzą coś niepowtarzalnego i unikatowego...ot, bajkową mozaikę.

Koncepcją i opracowaniem zbioru bajek zajęła się Pani Anna Kaszubska we współpracy z National Geographic. Natomiast piękne ilustracje stworzyła Pani Katia Sokolowa-Zyzak 📖 Dodatkowo 1zł z każdego sprzedanego egzemplarza jest przekazywane na cele statutowe Fundacji Polskie Forum Migracyjne

2069

Świetna książka w twardej oprawie zabiera czytelnika w świat bajek mniej znanych. Cudowne ilustracje i wzmianki o dzieciństwie osób, które podzieliły się z czytelnikami wspaniałymi opowieściami. Dla dzieciaków z zerówki najbardziej śmieszna okazała się bajka o Cyganie i zabawnym psie. Serdecznie polecam.

W książce zebrano ciekawe, różnorodne, przepięknie ilustrowane baśnie, w większości mi nieznane (znałam tylko Konika Garbuska). Szczególnie ucieszyło mnie, że w czasie, gdy istnieje tendencja, aby dzieciom nie pokazywać okrucieństwa, w zbiorze znalazła się i okrutna bajka. Bardzo spodobały mi się też krótkie wywiady z osobami opowiadającymi bajki o ich dzieciństwie.

Polecam!

Polecam!

Pięknie wydana, opatrzona notkami o autorach, którzy opowiadali najpiękniejsze historie z miejsc, z których pochodzą. Książka jest zachętą do poznawania innych kultur, innych opowieści z barwnych zakątków całej kuli ziemskiej.

Bajka o cyganie przezabawna! Śmiałam się do rozpuku. Ogólnie polecam jako lekturę dla małego i dużego:)

Bajki są czytane, opowiadane i słuchane na całym świecie.
Ich tematyka i klimat, często związane są z zakątkiem, z którego pochodzą.
Każdy kraj ma swoją kulturę, swoisty klimat, tradycję, przekonania, czy wierzenia. Poznając bajkę z danej części świata, po części w nich uczestniczymy.
Niedawno zapoznałam się z niezwykle barwną antologią takich bajek z różnych kultur.
Bajkowa mozaika, wyd. National Geographic, bo o niej mowa, zawiera 12 takich niezwykłych opowieści z Polski, Hiszpanii, Czech, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Turcji, Gruzji, Iraku, Wietnamu, kultury żydowskiej i romskiej.
Ich autorami są osoby, które z bajkopisarstwem wcale się nam nie kojarzą :-) Choćby Weronika Marczuk, Michał Piróg, Conrado Moreno czy Halina Mlynkova, a jednak udało im się stworzyć bardzo ciekawe opowieści.
Baśnie te nie mają ze sobą wzajemnie nic wspólnego. Są od siebie niezależne i lekturę możemy zacząć od dowolnej. Ich tematyka jest bardzo różna - zawsze jednak towarzyszy im jakieś istotne przesłanie. Jedne bajki ujęły mnie mniej inne bardziej.
Muszę przyznać, że koncepcja wielokulturowej mozaiki wyszła pani Annie Kaszubskiej doskonale.
Książka składa się jakby z kolorowych szkiełek o różnej fakturze i kształcie, wszystkie one tworzą jeden wspólny. piękny, ale bardzo różnorodny obraz. Do tego tematu nawiązuje także pierwsza bajka, autorstwa pani Anny "Najpiękniejszy obraz świata".

Na końcu każdej opowieści znajdziemy krótką notkę biograficzną o jej autorze oraz mini wywiad.

Baśnie z Czech i kultury romskiej najbardziej zapadły mi w pamięć. Jedna jest bardzo liryczna, druga niezwykle zabawna. Każdemu oczywiście może spodobać się coś innego, bo wybór mamy tu spory :-)

Jest również jedna bajka, z Iraku, która moim zdaniem jest dla dziecka zbyt brutalna. Cała fabuła rozgrywa się w świecie zwierząt, który szczególnie dla dzieci jest niezwykle ważny. I to właśnie tu ma miejsce kilka brutalnych scen (rozgniecenie przez słonia gniazda skowronka z jajkami, a następnie wydziobanie słoniowi oczu),których nie tłumaczy nawet szlachetne przesłanie, jakie niewątpliwie tu znajdziemy.

Cała książka jest niewątpliwie godna uwagi, własnie ze względu na wielokulturowość, jaką tu znajdziemy.
Wszyscy autorzy wywodzący się z różnych kultur, spotkali się w Polsce i tu pozostali. Są tu celebryci, uchodźcy czy Polacy różnego pochodzenia. Każda opowieść jest wyjątkowa, a razem współbrzmią naprawdę dobrze :-)

Więcej na:

Bajki są czytane, opowiadane i słuchane na całym świecie.
Ich tematyka i klimat, często związane są z zakątkiem, z którego pochodzą.
Niedawno zapoznałam się z niezwykle barwną antologią takich bajek z różnych...

• Literatura dziecięca
  • Z Nie mam
  • Zaklęty w sobie czar
  • Bajki,baśnie,opowiadania,legendy
  • Papierowe
  • MBP Ch.

Dodaj cytat z książki Bajkowa mozaika