Dialog zamiast kar

Okładka książki Dialog zamiast kar Zofia Żuczkowska
Okładka książki Dialog zamiast kar
Zofia Żuczkowska Wydawnictwo: MIND nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
MIND
2013-05-18
2013-01-01
dziecko wychowanie rodzicielstwo

Cudowna książka! Pomogła mi w krytycznym momencie mojego macierzyństwa. Dzięki niej stałam się szczęśliwą mamą szczęśliwego dziś (11 lat później) nastolatka, jego towarzyszką. Zapoczątkowała moją przygodę z NVC i Juulem na całe życie. Wzbogaciła życie moje i moich bliskich. Bardzo polecam - szczególnie wspierająca rodziców dzieci, które w wieku ok. 2 lat zaczynają fazę rozwoju "Ja sam/sama!", wystawiając na próbę otoczenie. Treść tej książki jest wsparciem dla niecierpliwych, spieszących się, zaganianych lub uważających, że dzieci mają chodzić jak w zegarku, dla osób o konserwatywnych poglądach na wychowanie (czyli także dla babć i dziadków) jak i dla wychowawców, edukatorów, lekarzy, logopedów - słowem: dla wszystkich osób, mających do czynienia z dziećmi. Pozwala spojrzeć na świat z perspektywy dziecka, usłyszeć je i dogłębnie zrozumieć.

Książce tej nasza rodzina zawdzięcza swoje szczęście. Minęło tyle lat, a jej treści są wciąż aktualne, ponieważ dotykają uniwersalnych wartości. Dzięki tym zapiskom mamy szansę nie zgubić dziecka, a nawet je odnaleźć - także w sobie.

Autorka prowadzi także w mediach społecznościowych (na facebooku) wspierającą stronę "Szkoła Empatii i Dialogu", na której raz w tygodniu - obecnie w każdy piątek - opowiada o różnych aspektach towarzyszenia dzieciom i młodzieży.

Książka ważna, bo i temat ważny. Ja, z pokolenia "dzieci i ryby głosu nie mają" chcę wychować pewnego siebie człowieka, bez ciskania słów "szakala" na wszystkie strony kiedy jakieś moje potrzeby nie są zaspokojone. Ta książka najpierw tłumaczy jak spojrzeć oczami drugiego człowieka i jakie są efekty różnych podejść oraz jak je rozróżnić, w kolejnym etapie pokazuje różnie ćwiczenia, na samym końcu mamy materiały do ćwiczeń. Po lekturze pierwszej części czułam niedosyt,, potrzebowałam więcej przykładów bo to właśnie przykłady obrazowały najbardziej omawiany temat i najbardziej zapadały w pamięć. Druga część zaspokoiła tą potrzebę.
Pani Zofio, dziękuję za tą książkę.

Jak dla mnie książka dość nierówna - pierwsza część bardzo otworzyła mi oczy, druga - była drogą przez mękę.

Jak stworzyć dobrą relację z dzieckiem... trudny temat... Książka bardzo pomaga zrozumieć pewne procesy potrzeb, uczuć i dialogu. Pierwsza część dla mnie bardzo ciekawa, druga niestety dość nudna. Muszę to jeszcze przetrawić :) Mimo wszystko polecam.

Fantastyczna książka, jedna z moich top of the top jeśli chodzi o:
-tematykę psychologiczną,
-umiejętność nawiązywania dialogu i kontaktu, zarówno między dorosłym a dzieckiem jak i między dorosłymi osobami.
Książka zawiera wiele cennych uwag, które warto wcielić lub próbować wcielić na co dzień w naszą komunikację, jak również sporo przykładów dla konkretnych teorii przedstawionych w książce, co pozwala przyswoić bardziej informacje zawarte w książce.
Polecam!

Fantastyczna książka, jedna z moich top of the top jeśli chodzi o:
-tematykę psychologiczną,

Książka wyjątkowa. Książka prawdziwa. Książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic w Polsce.
„Dialog zamiast kar” autorstwa Zofii Aleksandry Żuczkowskiej opowiada o tym, jak być z dzieckiem, jak nawiązać z nim autentyczny kontakt oraz jak rozmawiać z nim o uczuciach i potrzebach. Taka rozmowa, czy też dialog, jak to określa autorka, to niezwykle ważny element każdej bliskiej relacji, nie tylko tej między rodzicem a dzieckiem. Warto dowiedzieć się, na czym dokładnie taki dialog polega i jak efektywnie komunikować się z maluchami, by nie musieć odwoływać się do takich „metod wychowawczych” jak klapsy czy kary. Bardzo polecam!
Dokładny opis tej książki znajduje się na moim blogu:

Jak narazie najlepsza książka o wychowaniu dzieci (a sporo ich było :))

Jak narazie najlepsza książka o wychowaniu dzieci (a sporo ich było :))

Książka łącząca w sobie chyba wszystkie bliskie mi filozofie - NVC, Juula, rodzicielstwo bliskości czy też ogólnie pojętą bliskość. Wzbogacona jeszcze innymi, nowymi dla mnie technikami, a może raczej sposobami na dialog. Zachwyciła mnie w swojej prostocie i jakże życiowych przykładach. Myślę, że zajmie jedno z honorowych miejsc w mojej biblioteczce.

Bardzo dobra książka przybliżająca tematykę NVC i prowadzenia dialogu nie tylko z dzieckiem.

@BiG_m przeczytałam Żuczkowską oraz Stein i mam całkiem odmienne zdanie. U Stein nie było nic nowego, czego nie czytałam wcześniej.
U Żuczkowskiej dostałam dużo przykładów z życia, szczerości, konkretów, ćwiczeń, teorii. Polecam więc książkę tym, którzy chcą czegoś więcej niż tylko ogólniki, bo tutaj to dostaniecie. Warto też do książki wracać, żeby jeszcze lepiej to wszystko połapać.
Bardzo dobra książka dla rodziców!

• Psychologia
  • Wychowanie