Dynamo - Niemożliwe nie istnieje

2014-09-24
Joanna Peplińska
Dynamo magik iluzjonista

I believe in magic

Tak naprawdę jest to książka, która stara się być biografią, ale nie za bardzo ma o czym opowiadać. Przeciętna.

„Dynamo. Niemożliwe nie istnieje” to pierwsza książka autorstwa Stevena Frayne'a, brytyjskiego iluzjonisty znanego jako Dynamo, który zasłynął w Polsce programem „Więcej niż magia”. Opis z tyłu książki zapowiada, że znajdziemy w niej kulisy życia, do którego wstęp mają tylko wybrani...

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

Książka opowiada o drodze jaką przemierzył Dynamo, zanim zaistniał z własnym programem telewizyjny. Pisze o tym kogo spotkał, dla kogo występował, kogo zachwycił, kto zachwycił jego, kto go zaprosił (albo wynajął) na przyjęcie, kogo zadziwił, kto go zainspirował, z kim był na kolacji, u kogo gościł.. Wymienia baaardzo dużo nazwisk opisując właśnie takie krótkie epizody.

Dynamo jest dla mnie bardzo fascynującą i magiczną postacią, ale jak się okazuje, tylko na ekranie. Spodziewałam się po tej książce czegoś więcej, niestety czuję się rozczarowana.

„Słynny iluzjonista zdradza, jakim cudem niemożliwe staje się możliwe. (…) Niezwykła opowieść DYNAMO ujawnia kulisy życia, do którego wstęp mają tylko wybrani” – te fragmenty opisu radzę potraktować metaforycznie. Osobiście w książce nic takiego nie odnalazłam. A ujawniane przez autora „kulisy życia” są na zbliżonym poziomie, do tych ujawnianych przez niego w telewizji....

Nie wiem czy można ocenić czyjąś biografię. Jest napisana na podstawie tego co przeżyliśmy, można ocenić jedynie styl.
Magik Steven od długiego czasu mnie intryguje swoimi wyczynami. Jego osoba daj mi siłę, by wierzyć, że na prawdę wszystko jest możliwe. Ale jest jeden warunek - trzeba w to uwierzyć. Sam długo zmagał się z przeszkodami, by znaleźć się tam gdzie teraz jest. Dlatego wiem, że własnym uporem i zaangażowaniem można zmienić wszystko. Z czystym sercem polecam.

Dzięki tej książce czytelnik jest w stanie uwierzyc że wszystkie marzenia są w sasięgu naszej ręki

Czy magia rzeczywiście istnieje? Czy można ją znaleźć w naszym codziennym życiu? Do niedawna sceptycznie podchodziłam do całej ezoteryki, ale po lekturze ''Dynamo. Niemożliwe nie istnieje'' Steven Frayne otworzyłam się na nowe możliwości.

Dynamo, właściwie Steven Frayne (ur. 17 grudnia 1982 w Bradford) to słynny brytyjski iluzjonista. W Polsce znany jest głównie z programów ''Więcej niż magia'' i ''The best of'' emitowanych na Discovery Channel. Dorastał na cieszącym się złą sławą osiedlu Delph Hill w mieście Bradford w Anglii Północnej. Wychowywany był jedynie przez matkę, gdyż ojciec odsiadywał długie wyroki w więzieniu. W międzyczasie zdiagnozowano u niego chorobę Leśniowskiego-Crohna, która należy do grupy schorzeń określanej nieswoistymi zapaleniami jelit. Z powodu swoich dolegliwości fizycznych odstawał nieco od innych dzieci, przez co był dla nich łatwą ofiarą. Miłość do sztuki magicznej zaczepił w nim ukochany pradziadek. W wieku 19 lat postanowił, że zajmie się tym profesjonalnie. W swoich pokazach łączy iluzję z kulturą hip-hopową, co wyróżnia go spośród innych iluzjonistów. Podczas jednego z jego występów ktoś krzyknął: ''To dynamo!'' i takie przezwisko już do niego przylgnęło. 4 grudnia 2013 roku otrzymał tytuł

Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki, a w zasadzie jej autora. Nie przepadam za czytaniem biografii i rzadko po nie sięgam, ale dla tej pozycji zrobiłam wyjątek, choć sama nie wiem dlaczego. To był zwyczajny impuls, który okazał się celnym strzałem w dziesiątkę. Publikacja Frayne’a jest jednym słowem- FASCYNUJĄCA! Autor ujawnia kulisy swojego życia, począwszy od niełatwych czasów dzieciństwa, gdzie na każdym kroku był poniżany i wyśmiewany (wsadzali do kosza na śmieci bądź podstępem zapraszali nad zalew po to, by wepchnąć go do wody),aż do czasów wczesnej młodości, kiedy zaczyna odnosić pierwsze znaczące sukcesy w świeci iluzji. Ten niepozorny chłopak zadziwił, przeraził i zelektryzował mnie swoimi magicznymi sztuczkami. Wprost nie mogę uwierzyć, że np. chodził po wodzie, zszedł po ścianie dwudziestopięciometrowego budynku, przenikał przez ściany, rozpływał się w powietrzu lub zamieniał śnieg w diamenty. Jednak istnieją namacalne dowody (zdjęcia, filmiki) jego niebywałych dokonań. Myślę, że też będziecie zbierać szczękę z podłogi, jak zobaczycie te wszystkie cuda niewidy, a to tylko nieliczne ze sztuczek, jakie główny bohater ma w zanadrzu. Szczególnie przejście po Tamizie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Ciągle jestem w szoku.

Niektórzy uważają, że magicy/iluzjoniści to są zwykli kłamcy, którzy oszukują ludzi. Dynamo ma zgoła odmienne zdanie na ten temat.

''Dla mnie sztuka iluzji nie polega na 'oszukiwaniu' ludzi-raczej na wprawianiu ich w podziw, ekscytację, niedowierzanie. Celem magii jest wytworzenie atmosfery zdumienia, w której przychodzi taki moment, że wszystko wydaje się możliwe''.

Czarowanie opinii publicznej nie musi działać w celu osiągnięcia korzyści materialnych. Poprzez serię niesamowitych i spektakularnych magicznych trików, Frayne pragnie uświadomić, że dzięki determinacji i ciężkiej pracy da się odmienić swój los. Pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Można wszystko osiągnąć, o czym się tylko marzy.

Steven oczarował mnie swoją osobowością i rozkochał w sobie bezkarnie. Podziwiam jego umiejętności, wyczyny, mistrzowską determinację i ambicję w dążeniu do celu oraz cenię jego skromność, wrażliwość i inteligencję. Mam nadzieję, że i Was zachwyci ten niezwykle intrygujący magik XXI wieku. Zapraszam do lektury- satysfakcja gwarantowana!

Dobra pozycja dla osób lubiących czytać biografię, interesujących się iluzjami i magią. Innych może nudzić, mnie niestety miejscami nudziła. Pełna recenzja: http://moznaprzeczytac.pl/dynamo-niemozliwe-nie-istnieje-steven-frayne/

• Pożyczone
  • Wymienię