Ocalony. Ćpunk w Kościele

Andrzej Sowa Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2014-02-16
2014-02-16
narkoman nałóg Kościół Bóg narkotyki nawrócenie nawiedzenie bigoteria dewocja punk muzyka polska

Okładka książki Wilki dwa. Męska przeprawa przez życie Robert Friedrich, Adam Szustak OP
Wilki dwa. Męs... Robert Friedrich, A...
Okładka książki Po schodach do nieba Betty J. Eadie, Curtis Taylor
Po schodach do... Betty J. Eadie, Cur...
Okładka książki Szału nie ma, jest rak. Z ks. Janem Kaczkowskim rozmawia Katarzyna Jabłońska Katarzyna Jabłońska, Jan Kaczkowski
Szału nie ma, ... Katarzyna Jabłońska...

Ocalony – nawrócony

Książka, która przypadkowo wpadła w moje ręce, będąc na urlopie. Historia dość przewidywalna, ale warta do zapoznania się z nią. Czyta się ją bardzo szybko, w zasadzie na jedno posiedzenie ;)

Czytałem ją wiele lat temu, a do dziś pamiętam niektóre fragmenty, cytaty. Po odświeżeniu sobie niektórych z nich jeszcze bardziej ją doceniłem.

Pełno tu myślenia magicznego, co rusz jakiś cud. Generalnie to z uzależnieniami, wszelkimi chorobami i nieprzepracowanymi problemami lepiej jest iść na rekolekcje niż do lekarza czy na terapię, bo po co się szarpać, jak można się modlić i doznawać łask.

Czegoś tak złego to dawno nie czytałam. Naiwne, bzdurne, napisane jak pamiętnik trzynastolatka (a i w wieku 13 lat da się dobrze pisać, polecam tu listy Hłaski),irytujące zdrobnienia i deprecjonujące określenia typu "laseczki" (jak na kogoś, kto odnalazł boga i jest taki wdzięczny to może przydałoby się jednak więcej szacunku wobec innych ludzi spotkanych w życiu). Książka raczej utwierdza w przekonaniu, że religia i heroina dostarczają podobnej dawki odrealnienia.
W zasadzie ta książka raczej zniechęca do zwrócenia się ku bogu w neokatechumenacie, bo dziękuję za boga, który pozwala na całe zło tego świata, ale uparł się, że uratuje i da szczęście akurat irytującemu facetowi, który wierzy we wszystko, zdecydowanie nie zachęca to do grania w tej samej drużynie.
Ilość bzdur typu joga jako część ideologii karate, demony, egzorcyzmy itp. nie pozwala traktować książki poważnie. Na pewno to prawdziwy cud, że ta książka ma tak wysoką ocenę, znowu bóg działa po myśli Andrzeja.

Świetna książka o muzyku i Bogu

Świetna książka o muzyku i Bogu

Trudno mi zawsze pisać o książkach, które są świadectwem czyjegoś życia. Andrzej Sowa jest mi bardzo bliski z kilku względów: jesteśmy prawie rówieśnikami, słuchamy podobnej muzyki, kochamy swojego współmałżonka, dzieci, skończyliśmy studia pedagogiczne i robimy to co lubimy, najlepiej jak umiemy. A co najważniejsze, znalazł nas Bóg, a my pozwoliliśmy Mu się w życiu prowadzić. Różnią nas doświadczenia, ja na szczęście ominęłam w swoim życiu dragi, widząc, że to droga donikąd. Nie znam osobiście Pana Andrzeja, nigdy nie widziałam go na oczy, choć był kilka dni temu w Kielcach dając świadectwo, ale dobrze mi się go czytało. Pisze bez patosu, bez bufonady i moralizatorstwa, ale otwarcie, szczerze, z serca. Ta książka to świadectwo człowieka uratowanego, który dzieli się tym, co przeżył, czego doświadczył i co teraz jest jego życiem.
"Dotarła do mnie prawda, że na własne życzenie wszedłem w to gówno, a teraz nie wiem, jak z niego wyjść. Zawsze jest tak, że gdy zaczyna się brać narkotyki, ma się wrażenie, że jest się kimś wyjątkowym, że ma się silna wolę, że bierze się tylko sportowo, że uzależnienie spotyka się tylko tych najgorszych, słabych, a potem w każdym przypadku jest tak samo. Nałóg, głód, choroba i powolna śmierć. Chyba że w odpowiednim momencie spotka się kogoś lub Kogoś, kto wyciągnie i pomoże z prochów wyjść"

Książka na pewno potrzebna-na szczęście nie mi!

Książka na pewno potrzebna-na szczęście nie mi!

Krótko i na temat:
Książka powinna być o połowę któtsza, by miejscami nie zanudzać na śmierć - tu jarałem, tu jarałem, o tu też jarałem, tu dawałem w żyłę itp.
To jest świadectwo, a nie opis dzień po dniu całego życia - brakowało mi tylko opisu codziennych śniadań.
Ogólne przesłanie jest piękne - nawet z największego upodlenia można się podnieść - niestety przez nadmierną ilość opisów przesłanie jest znacznie przytłumione.

Krótko i na temat:

Ciekawa historia nawróconego ćpuna. Chodź mam zastrzeżenia do sposobu w jakim została napisana. Andrzej opisuje jakąś historie po chwili wraca do tego co wydarzyło się wcześniej i nie wraca do przerwanego wątku. Co do samej książki to temat ćpunów jest mi znany z innych książek. Prawie każdy zaczyna tak samo, dopóki heroina nie krąży mu w żyłach, może wygrać walkę z nałogiem. Potrzeba do tego silnej woli ale niektórzy potrzebują cudu.

Bardzo ciekawe świadectwo. Warto przeczytać. Czyta się bardzo szybko. Panu Andrzejowi gratuluję przemiany i odnalezienia swojej drogi 😊

• Biografie
  • 2015