Wakacje w Europie

2013-06-18
2013-06-18
Kinga Kwaterska
pozdróż Europa

„Upewnij się, że masz ważny paszport-po przeczytaniu tej powieści zechcesz podążyć śladami jej bohaterów”.
Nic bardziej mylnego!

Miała być miła, pełna barwnych krajobrazów, zabytków i apetycznych potraw wakacyjna europejska przygoda. Niestety autorce zdecydowanie nie wyszło!
Podróż po Europie jest tylko płytkim tłem do historii bezbarwnej 30-letniej amerykanki. Opisy miejsc nie dość, że są tylko nadmienione, to jeszcze okraszone okropnym typowo amerykańskim brakiem wiedzy o europejskich zabytkach.
Powieść pełna tuzinkowych postaci i dialogów. Bracia Emerson i Thoreau potwornie irytujący i sztuczni, pełni infantylnych złośliwości i rywalizacji. Czasami przez ich dialogi miałam ochotę mocno cisnąć książką o ścianę! Pozytywna i chyba najbardziej „normalna” jest emerytowana część wycieczki. Szkoda, że autorka nie pociągnęła ich wątku, może wyszłaby ciekawsza lektura. A tak było nieciekawie i banalnie. A do wyruszenia w podróż może jedynie zachęcać okładka książki.

Nic bardziej mylnego!

Książka z kategorii poprawiaczy nastroju. I w tym się sprawdza, choć podejrzewam że tylko w przypadku niektórych osób i generalnie pod warunkiem iż są to kobiety ;-)
Nie jest to literatura wysokich lotów ale też nie każdy ma zawsze nastrój i chęci żeby czytać ambitną literaturę.
Fabuła jest dość banalna (główna bohaterka dołącza do swojej ciotki i jej znajomych w podróż po Europie),postaci trochę
papierowe a zakończenie, tak mniej więcej po kilkudziesięciu kartkach, możliwe do przewidzenia.
Ale wiecie co? Jeśli marzy Wam się miła, łatwa, przyjemna i optymistyczna powieść, ta książka Was nie zawiedzie.
Mimo że nie jest to ambitna literatura, a postaci i wydarzenia czasami mocno irytujące i przesłodzone, to książka nie jest źle napisana. Ja przeczytałam ją w dwa dni a to oznacza że nie wzbranialam się zbyt mocno.

Przyjemna lektura, fantastyczny opis scenografii. Sama fabuła dość ciekawa, odrobinę przewidywalna, choć przecież to romans i koniec jest właśnie taki, jaki powinien być.
Postać Emersona i jego brata dość ciekawa, aczkolwiek uważam, że serwowanie przez nich cytatów bywało momentami już męczące i irytujące.
Nie mniej polecam jako książkę na letnie popołudnia.

Nie mniej polecam jako książkę na letnie popołudnia.

Okładka przepiękna, zachęcająca do podróży w głąb Europy. Jednak momentami było jakby nudnawo, trochę się zawiodłam. Powieść lekka, do poczytania :)

Książka opowiadająca przygodę pewnej 30-letniej kobiety, która w prezencie urodzinowym od ciotki otrzymuje udział w 5-tygodniowej wycieczce po Europie.... z klubem miłośników sudoku i madżonga (którego średni wiek uczestników to ok. 70 lat). Dziewczyna dość niechętnie przystaje na wyjazd, ale rozczarowanie które przeżyła również w dniu urodzin (myślała, że jej chłopak się oświadczy, ale tego nie zrobił) sprzyja podjęciu decyzji, że jednak opuści swoje wygodne życie i zaryzykuje długą podróż.
W trakcie wyjazdu poznaje też kilku młodszych uczestników, między innymi jednego mężczyznę - fizyka, który swoim towarzystwem i sposobem patrzenia na życie otwiera bohaterce oczy. Dziewczyna odkrywa, co jest dla niej ważne, i kto, a kto mniej...

Lekka, a mimo to warta spędzonych z nią dwóch godzinek. Sympatyczna historia, a do tego tak wspaniale opisane miejsca do zobaczenia, że aż chce się spakować walizkę. Tylko trzeba jeszcze znaleźć taką świetną ekipę do podróżowania.

Tekst na IV stronie okładki sugeruje niezapomnianą podroż po zabytkach Europy wraz z bohaterami. No cóż...

Moim zdaniem te zabytki europejskie w wielu miejscach są po prostu wymienione "na szybko". Tylko o kilku jest większa wzmianka. To tylko tło do historii 30-letniej amerykańskiej nauczycielki, która wybiera się na wycieczkę ze swoją ciocią i jej przyjaciółmi. Motorem akcji są bracia - ludzie bardzo inteligentni (chociaż ich filozofowanie i szafowanie cytatami działało mi na nerwy),którzy rywalizują ze sobą prawie w każdej dziedzinie życia. I dylemat naszej Amerykanki: Być z przewidywalnym Amerykaninem czy porwać się na związek z ekscentrycznym Anglikiem?

Bije po oczach niewiedza Amerykanów. Brak im elementarnej wiedzy o Europie. Znają tylko swój kontynent! Moment kiedy Amerykanin stwierdza, że statuetka Wenus z Milo jest zepsuta i "ukruszona" jest fenomenalny. Tylko zapłakać.
Nie wiem jak zakwalifikować tę książkę. Chyba lekka obyczajówka z elementami romansu. Na plus monologi wewnętrzne, które budują portret psychologiczny Gwen. Pozycja z półki WYPOŻYCZYŁAM, PRZECZYTAŁAM, ZAPOMNIAŁAM. Nic szczególnego.

Świetna książka. Prawie od pierwszych stron zabiera czytelnika w wyprawę po europejskich miastach: Rzym, Wenecja, Florencja, Wiedeń... Świetnie skomponowany wątek miłosny. Ciekawa i niebanalna fabuła.

Ta książka miała być miłą wakacyjną lekturą. Niestety mimo teoretycznie ciekawego zestawienia wątków, tła i postaci, wyszło raczej mdło. Główna bohaterka i jej niedoszły narzeczony jacyś nijacy i bez wyrazu, bracia Edwards z kolei przerysowani, ich ciągłe złośliwości nienaturalnie wyolbrzymione, a wypowiedzi przeintelektualizowane na siłę. Z całej tej wycieczki chyba tylko starsze towarzystwo przypomina normalnych ludzi, mimo swoich "ekscentrycznych" zachowań. Książka trochę za bardzo przegadana, zwłaszcza jeśli chodzi o emocje i refleksje Gwen, które w dużej mierze są tylko parafrazą tego, co już było wcześniej. Treść bardzo przewidywalna. Na plus chyba jedynie tło wydarzeń i wakacyjny klimat.

Lakoniczne opisy. To główny mój zarzut. Nie czuje się klimatu odwiedzanych miast. Najlepsza część to Włochy, reszta książki całkowita porażka. Słabo, oj słabo. Nie polecam.

• Italia

Dodaj cytat z książki Wakacje w Europie