rozwińzwiń

Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca

Okładka książki Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca Christiane Hoffmann
Okładka książki Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca
Christiane Hoffmann Wydawnictwo: Ośrodek KARTA publicystyka literacka, eseje
265 str. 4 godz. 25 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Ośrodek KARTA
Data wydania:
2024-03-27
Data 1. wyd. pol.:
2024-03-27
Liczba stron:
265
Czas czytania
4 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366707986
Tłumacz:
Ewa Czerwiakowska
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
71
63

Na półkach:

"Czego nie pamiętamy" Ch.Hoffmann to bardzo osobista książka. Autorka zwraca się w niej w bezpośrednio do swojego zmarłego ojca. Gdy była dzieckiem, często pytała go o przeszłość. Jednak pamięć ludzka jest wybiórcza i nie zawsze udało jej się uzyskać na wszystko odpowiedzi. Po śmierci taty postanawia wyruszyć jego szlakiem. Jego rodzina w 1945 r musiała uciekać przed Armią Czerwoną. Sam miał wówczas 9 lat. Autorka postanawia tę trasę pokonać pieszo. Szuka odowiedzi i informacji o swojej rodzinie. Są to również rozważania o Niemcach i Polakach, bo wciąż historia jest w nas żywa. Ale autorka nie ocenia - skupia się na jednostkach.

Przyznam, że mam problem z tą książką. Jest to na pewno wartościowy tytuł sam w sobie. I teraz napiszę prawdopodobnie pewne zaprzeczenie. Jest to unikatowy rodzaj narracji. Nie jest to reportaż, ani książka historyczna, ani czyste wspomnienia. Jest to zapis refleksji oraz uzyskanych informacji. Potraktowałabym to jako ostatni list do bliskiej osoby. A czemu wspomniałam o zaprzeczeniu: choć doceniam walor tej książki, to nie jest to styl za którym przepadam. Narracją przypomina mi to książkę "Pamięci, Pamięci" M. Stiepanowej.

Mimo wszystko zachęcam Was do sięgnięcia po ten tytuł. Tego typu książki mogliście jeszcze nie czytać 💛 I skłania ona do pewnych refleksji.

"Czego nie pamiętamy" Ch.Hoffmann to bardzo osobista książka. Autorka zwraca się w niej w bezpośrednio do swojego zmarłego ojca. Gdy była dzieckiem, często pytała go o przeszłość. Jednak pamięć ludzka jest wybiórcza i nie zawsze udało jej się uzyskać na wszystko odpowiedzi. Po śmierci taty postanawia wyruszyć jego szlakiem. Jego rodzina w 1945 r musiała uciekać przed Armią...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
2

Na półkach:

Bardzo ciekawe jest spojrzenie na przeszłość z niemieckiej perspektywy. Autorka empatycznie patrzy też na polski stosunek do historii, szuka punktów wspólnych, próbuje zrozumieć, co nas łączy, a co dzieli. Nie podważa niemieckiej odpowiedzialności za wojnę, skupia się na doświadczeniu pojedynczych ludzi, i Niemców, i Polaków wypędzonych z Kresów. Prawdziwa opowieść drogi, dobrze się czyta i daje do myślenia.

Bardzo ciekawe jest spojrzenie na przeszłość z niemieckiej perspektywy. Autorka empatycznie patrzy też na polski stosunek do historii, szuka punktów wspólnych, próbuje zrozumieć, co nas łączy, a co dzieli. Nie podważa niemieckiej odpowiedzialności za wojnę, skupia się na doświadczeniu pojedynczych ludzi, i Niemców, i Polaków wypędzonych z Kresów. Prawdziwa opowieść drogi,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    3
  • Teraz czytam
    1
  • 02. Epub?
    1
  • Literatura piękna/obyczajowa
    1
  • Do kupienia
    1
  • EbM
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca


Podobne książki

Przeczytaj także