Sycylijski mrok

Czarne
2013-08-28
2013-08-28
Bohdan Maliborski
korupcja mafia obca kultura podróż polityka przestępczość zorganizowana reportaż Sycylia terror Włochy

Ojciec chrzestny i przyjaciele, czyli dramat z Sycylią w tle

2020 52 51

Bezdyskusyjnie najlepsza książka o Sycylii z wydanych na polskim rynku.

Fenomenalna książka, dla kogoś, kto już trochę o Włoszech wie. Idealna lektura dla osób, które o Sycylii chcą przeczytać coś więcej niż pocztówkowe banały, że świeci tam słońce, jedzenie jest pyszne, rosną cytryny a te wąskie uliczki takie są urocze. Rozumiem, że może to być lektura trudna, bo śledzenie zawiłości włoskiej polityki XX wieku nie należy do prostych, ale zdecydowanie warto zadać sobie ten trud.

Jeśli chcesz zrozumieć Sycylię, czytaj Petera Robba.

Bezdyskusyjnie najlepsza książka o Sycylii z wydanych na polskim rynku.

Wymęczyła mnie ta książka. Momentami fajna, ale nadmiar nazwisk i szczegółów z mafią bardzo wymęczył.

Wspaniała książka dla każdego zainteresowanego Włochami i/lub mafią. Jest to reportaż, ale czyta dię jak powieść. Jedyną trudność może sprawić mnogość różnych nazwisk, z czego niektóre brzmią podobnie. Polecam uważne czytanie!

Bardzo ciężko się czytało.

Bardzo ciężko się czytało.

„Sycylijski mrok” to ciekawa opowieść przybliżająca czytelnikowi historię pięknej wyspy – Sycylii. A jak wszyscy wiemy jest to kolebka mafii. Przez kilka tysiącleci wyspa ta była scena wojen, cierpienia i przemocy, jednak później także była miejscem okrutnym. Robb w swoim reportażu ukazuje nam ten region z jednej strony jako miejsce bogate w zabytki kulturowe, ale też przedstawia nam jego mroczną drugą stronę. Cosa nostra, którą przedstawia tu autor to nie romantyczna i honorowa grupa – to zorganizowana grupa przestępcza, której macki sięgają daleko poza teren Morza Śródziemnego. Mamy tutaj pokazane co wprowadza mafia na swoim terenie. To bezwzględny terror, korupcja a także krętactwo. Co najgorsze autor przedstawia też powiązania między poszczególnymi rodzinami mafijnymi a politykami. Kontakty i współpracę z mafią podjął także Watykan. Peter Robb przedstawia też czytelnikowi interesujące postacie związane z Sycylią. Wśród nich są m .in. Giovanni Falcone, sędzia śledczy który poświęcił się ściganiu mafiosów, wybitny malarz Renato Guttuso i jego historia opowiedziana słowami kochanki, czy pisarz Leonardo Sciasca. Oprócz tych osób ze świata polityki czy sztuki Robb przedstawia nam po krótce biografie największych przestępców oraz współpracujących z nimi polityków. Książka w sposób wnikliwy opisuje w jaki sposób powiązane są ze sobą dwa światy na Sycylii – świat polityki i mafii. Największym antybohaterem tego reportażu jest chadecki premier Andreotti, który jest powiązany ze światem mafijnym i przez wiele lat chronił ich interesy. Najgorętszy czas, czas porachunków, wyroków śmierci i zamachów był w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych za jego rządów.
„Sycylijski mrok” jest reportażem zapadającym w pamięć. Z jednej strony autor przedstawia przepiękną wyspę z antycznymi korzeniami a z drugiej miejsce powstania i panowania cosa nostra, która rządzi tam po dzień dzisiejszy. Poza tym razem z Robbem czytelnik wyrusza w podróż aby poznać sycylijska sztukę, kulinaria czy mentalność. Według przypisu, książka ta po dziś dzień nie została wydana we Włoszech. Polecam bardzo.

Temat ciekawy , jednak ilość szczegółów, wydarzeń, postaci , powiązań sprawie że trzeba być skupionym. Nie jest to pozycja którą przeczytamy niewiadomo kiedy i jak.

Przede wszystkim historia sycylijskiej i neapolitańskiej mafii i wspierającej ją na scenie politycznej chadecji, z premierem Andreottim na czele, historia mafijnych zamachów i bezprawia w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, ale także ciekawa i wielowątkowa podróż przez sycylijską sztukę, mentalność, obyczajowość i kulinaria. Imponuje rozmach tej książki.

Współczesna historia sycylijskiej mafii - niestety bardzo chaotycznie napisana.

Współczesna historia sycylijskiej mafii - niestety bardzo chaotycznie napisana.

Książka Petera Robba, wydana pierwotnie w 1996 roku, a opowiadająca o Sycylii, o powiazaniach włoskich polityków z mafią oraz życiu na tej wyspie zwykłych ludzi, pomimo zawężonego tematu wydaje się być nad wyraz uniwersalna. To taka opowieść o ludzkiej biedzie, o życiu śmierci, o obowiązku i honorze postrzeganym tak odmiennie przez dwie strony konfliktu. Autor przybliża losy niezwykłych postaci ze świata polityki, przestępczego półświatka i walczącej z nim policji osadzając je w barwnym kontekście historii Sycylii, jej kultury, kuchni i obyczajów. Czuć zapach tych pysznych dań, morską bryzę i spiekotę słońca, ale i smród zniszczonych zaułków Palermo, które i dziś, tak wiele lat po wydaniu tej książki, nadal straszą o czym mogłem przekonać się naocznie. I muszę przyznać, że jest to lektura fascynująca, ale i porażająca zarazem. Obraz Sycylii, ale i samych Włoch przez lata skorumpowanych, przesiąkniętych zbrodnią budzi trwogę.

Tak właściwie na 8,5

Tak właściwie na 8,5