Sycylijski mrok

Czarne
2013-08-28
2013-08-28
Bohdan Maliborski
korupcja mafia obca kultura podróż polityka przestępczość zorganizowana reportaż Sycylia terror Włochy

Oficjalne recenzje i

Ojciec chrzestny i przyjaciele, czyli dramat z Sycylią w tle

Link do recenzji

1937 53 51

Oesu jakie to jest dobre. Nie, nie jest przeładowana, nie jej chronologia nie jest głupio poszatkowana. . To jest pełnokrwista, mięsista opowieść, która ma bardzo wyraźny kręgosłup do którego poprzyczepiana jest ogromna skarbnica wiedzy o Sycylii. Czuć w tym reportażu zapachy tej wyspy i jej smaki (boże te opisy jedzenia, cudowne), jej lęki i przepych. O mafii autor pisze bez niezdrowej fascynacji, bez patyny i bez złudzeń.
Pasjonujący reportaż, świetnie napisany, trzyma w napięciu. Tyle ile dowiadujemy się o historii Sycylii ale i całych Włoch, o jej kulturze, o wpływach które się na niej ścierały, o tym jak doszło do tego że cosa nostra przeniknęła każdy, dosłownie KAŻDY aspekt życia na Sycylii.
Jeden z najlepszych reportaży jakie czytałam w tym roku i w ogóle.

Kim są Sycylijczycy? Dlaczego właśnie na Sycylii ukształtowały się struktury mafijne? Którzy politycy byli odpowiedzialni za niepohamowany rozrost znaczenia i wpływów mafii? Kim byli najwięksi bohaterowie w walce z nią? Wreszcie, czy można, podróżując na Sycylię, zignorować "kwestię mafijną", i poznawać przyrodę, historię i codzienność wyspy bez tego klucza.
Peter Robb stawia te pytania i udziela odważnych odpowiedzi. "Sycyliski mrok" czyta się jak reportaż śledczy, esej literacki, recenzję krytyka sztuki i impresje podróżnicze. Ktoś, kto nie jest ekspertem, całkowicie poddaje się przejmująco pesymistycznej diagnozie autora. Ja nie jestem ekspertem.

Peter Robb...

Po przeczytaniu mam jeden wniosek. Nie ma co się przyzwyczajać do bohaterów książki. Zaraz jak jeden padają trupem. Zabijani strzałem w plecy, wysadzani w powietrze, czy też duszeni w bagażnikach swoich aut.

Co tu dużo mówić. Książka pokazują skalę zjawiska włoskiej mafii. Historia przeplatana jest tutaj kulturą południa Włoch, kuchnią, literaturą i sztuką. Wszystko to przystępnie podane.

Ale bez przesady, to też nie jest tak że nie można po przeczytaniu wstać z fotela. Bywa nudno i przewlekle. Mimo wszystko polecam. Zasłużone 7/10 gwiazdek. Bez zbędnej bajery.

Przychylam się do opinii poprzedników. Jakkolwiek warstwa faktograficzna robi wrażenie, to nagromadzenie wydarzeń tego samego rodzaju, wielość nazwisk, a także przetykanie reportażu opisami wydarzeń z czasu pobytu autora w Neapolu i na Sycylii, sprawiają, że czytelnik gubi się w opowieści lub miejscami nudzi, nie mogąc przebrnąć przez co dłuższe opisy. Na pewno jednak książka może zachęcić do dalszego zgłębiania problematyki przestępczości zorganizowanej we Włoszech, bo sporo ciekawych wątków pozostawia niedokończonych.

1989

Rzetelny i wnikliwy reportaż, choć faktycznie za długi i dlatego długo czytany. Mimo to, widać, że autor dużo pracy włożył w tą książkę, biorąc pod uwagę fakt, że temat dość ryzykowny to jednak jak dla mnie warty uwagi i z cierpliwością znosiłam chwilowe przeskakiwanie epok.
Można się było wczuć w te klimaty.Brakowało mi tu odrobimy fotorelacji chociażby kilku osób, które przewijały się przez całą książkę..
Ogólnie książkę polecam dla tych co się pasjonują taka tematyką.

Ciężko opisać wrażenia z tej książki. Autor strasznie skacze po chronologii a to lata 20, a to już po zabójstwie Falcone, a to znowu przed. O mafii jest może 60 % książki - autor np poświęca kilka stron aby wyjaśnić czytelnikowi skąd się wziął widelec i jaka jest jego geneza w historii ludzkości, dużo jest opowieści o potrawach i o tym jak przygotować jakąś przekąske tak aby była idealna. Co rusz autor powołuje się na książkę "Prawdziwa historia Włoch". Autor wręcz co chwila przytacza pełne cytaty z ww. księgi co jest męczące bo skoro sam opowiada historię o np Sycylii czy Neapolu to dlaczego na każdym kroku cytuje inną książkę. Wymęczyłem się przy tym wydawnictwie dlatego ciężko mi je z czystym sercem polecać.

Przyzwoity, dobrze napisany reportaż z jedną wadą: o wiele za długi. Zmęczyłam się. Doceniam. Polecam koneserom.

„Sycylijski trop” to wciągająca opowieść o historii pięknej i zarazem mrocznej wyspy Basenu Morza Śródziemnego. Autor prezentuje czytelnikowi niezwykle autentyczny obraz tego miejsca. Sięga zarówno po tematy, któremu każdemu przychodzą na myśl w związku z Sycylią, jak istnienie najpotężniejszej na świecie mafii czy panująca w tym miejscu niemal przez cały rok piękna słoneczna pogoda. Pisarz odkrywa jednak przed nami również całą masę innych niezwykle interesujących wątków. Opisuje m. in. historię wyspy i to jaki wpływ na jej losy miała obecność na niej przed tysiącami lat innych narodów, takich jak Grecy, Rzymianie, Arabowie czy Hiszpanie. Wpływy tych nacji widać na wyspie niemal na każdym kroku. Przejawiają się one zarówno w kuchni, jak i architekturze czy kulturze.
Ponadto autor przedstawia w swoje książce wiele interesujących postaci, którzy pozostają związani z tym właśnie miejscem. Są wśród nich m. in. Giovanni Falcone – wybitny sędzia śledczy, który wypowiedział „wojnę” mafii i doprowadził do skazania wielu mafiosów, ekscentryczny malarz Renato Guttuso czy pisarz Leonardo Sciasca.
W książce Petera Robb’a odnajdujemy także historię ludzi złych
i bezwzględnych - bandytów czy wyrachowanych i skorumpowanych polityków, którzy latami doprowadzali Sycylię do upadku i ruiny. Mimo to Sycylia cały czas zachwyca i może poszczycić się mianem jednej z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego, zaś znajomość jej historii sprawia, że po przeczytaniu tej książki jeszcze bardziej pragniemy poznać to miejsce i zgłębić jego tajemnice.

Po spędzeniu weekendu w Neapolu i mając sporo czasu na lotnisku postanowiłam nieco "doczytać" o Włochach. Ponieważ książkę miałam na czytniku nie zdałam sobie sprawy jaka to jest kolumbryna. Ale jak już zaczęłam czytać, to trudno było się oderwać. Każda z postaci walczy o 100% uwagi, trup ściele się gęsto, do tego polityczne intrygi, romanse, plotki, ale też odrobina sztuki wraz z kontekstem.
Opowieść o społeczeństwie uwikłanym w przeciąganie liny pomiędzy mafią a rządem. O społeczeństwie de facto będącym mafią i o procesach, które ustawiają życie polityczne Włoch.
Autor wykonał heroiczną pracę jeśli chodzi o źródła. Pod względem faktograficznym bardzo dobra pozycja, pod względem jakości czytania bywa trudno, bo nazwiska mnożą się jak grzyby po deszczu, a każde wypadałoby zapamiętać. Nigdy specjalnie nie interesowałam się polityką, więc może też i z tego powodu ogromna ilość wydarzeń opisanych w książce była dla mnie zaskoczeniem.
Książka wywołała we mnie jeszcze więcej uczucia do Neapolu i zdecydowanie zaszczepiła pragnienie wizyty na Sycylii. Polecam

Rzetelna pozycja, ale nic ponad to. Napisana bez błysku, bardzo sucha, raczej jak kronika a nie błyskotliwy reportaż. Mimo że autor wiele lat przebywał we Włoszech mam wrażenie, że cały czas operuje schematami. Niewiele więcej (poza nazwiskami mafiosów) dowiedziałem się z tej książki niż bym wcześniej tego nie wiedział.

Peter Robb Sycylijski mrok Zobacz więcej
Peter Robb Sycylijski mrok Zobacz więcej