rozwińzwiń

O oświeconej niewiedzy

Okładka książki O oświeconej niewiedzy Mikołaj z Kuzy
Okładka książki O oświeconej niewiedzy
Mikołaj z Kuzy Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
253 str. 4 godz. 13 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
De docta ignorantia
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
253
Czas czytania
4 godz. 13 min.
Język:
polski
ISBN:
8370064558
Tłumacz:
Ireneusz Kania
Tagi:
Filozofia filozofiasredniowieczna mistyka Bóg panteizm teologia negatywna
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
644
573

Na półkach: ,

Mikołaj z Kuzy oczarował mnie w "Laik o umyśle". Nastawiałem się na coś podobnego.
Niestety mocno się zawiodłem. Pierwsza księga, w której przeważa abstrakcyjna geometria i matematyka, tak mnie zmęczyła, że przez dwie kolejne księgi już tylko myślałem o końcu. Czułem się, jakbym czytał "Parmenidesa" Platona połączonego z Jakubem Bohmem. Rozkładasz ramiona na boki, kręcisz się w kółko i patrzysz jak postępuje kołowacenie umysłu.

Zupełnie nieprzystępna dla szarego czytelnika.

Jeszcze kilka takich dzieł, a chyba znienawidzę niemiecką filozofię.

Mikołaj z Kuzy oczarował mnie w "Laik o umyśle". Nastawiałem się na coś podobnego.
Niestety mocno się zawiodłem. Pierwsza księga, w której przeważa abstrakcyjna geometria i matematyka, tak mnie zmęczyła, że przez dwie kolejne księgi już tylko myślałem o końcu. Czułem się, jakbym czytał "Parmenidesa" Platona połączonego z Jakubem Bohmem. Rozkładasz ramiona na boki, kręcisz...

więcej Pokaż mimo to

avatar

Śledząc rozważania autora dochodzi się do granicy słów aby zasiąść przy wspólnym stole z każdym kto zrozumiał niedostatek wiedzy opartej na pojęciach. Autor wyprzedził swoje czasy, zdawał się wniknąć w sens przekraczający dogmatyczne ujęcia rzeczywistości.

Śledząc rozważania autora dochodzi się do granicy słów aby zasiąść przy wspólnym stole z każdym kto zrozumiał niedostatek wiedzy opartej na pojęciach. Autor wyprzedził swoje czasy, zdawał się wniknąć w sens przekraczający dogmatyczne ujęcia rzeczywistości.

Pokaż mimo to

avatar
63
63

Na półkach:

Teologia XV wieku zwątpiła w moc intelektu i jego zdolność do poznania prawdy o Bogu. Najpełniejszy wyraz ten sceptycyzm (inspirowany przez późnośredniowieczny mistycyzm Eckharta) przyjął w uczonej niewiedzy Mikołaja z Kuzy. Niepojętość Boga była u niego na tyle radykalna, że nie wahał się on pisać, że Bóg nie jest ani Czymś, ani Niczym, ani negacją Czegoś i Niczego. Intelekt, jego zdaniem, powinien zostać zastąpiony przez miłość, a pragnienie poznania Boga przez pragnienie zjednoczenia się z Nim.

Jak każda teologia negatywna, również i uczona niewiedza Kuzańczyka stanęła przed problemem: jak czcić tego, którego nie można poznać; jak miłować tego, o którym niczego się nie wie? Odpowiedź Mikołaja była prosta - Bóg jest godzien naszej chwały, właśnie dlatego, że jest nieuchwytny przez ludzki rozum. Niekoniecznie jednak ta odpowiedź musi zadowolić współczesnych poszukujących.

Teologia XV wieku zwątpiła w moc intelektu i jego zdolność do poznania prawdy o Bogu. Najpełniejszy wyraz ten sceptycyzm (inspirowany przez późnośredniowieczny mistycyzm Eckharta) przyjął w uczonej niewiedzy Mikołaja z Kuzy. Niepojętość Boga była u niego na tyle radykalna, że nie wahał się on pisać, że Bóg nie jest ani Czymś, ani Niczym, ani negacją Czegoś i Niczego....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    7
  • Filozofia
    7
  • Teraz czytam
    2
  • Chrześcijaństwo
    1
  • Liźnięte
    1
  • (o)magija/psychologia/filozofia
    1
  • Klasyka
    1
  • Chcę w prezencie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O oświeconej niewiedzy


Podobne książki

Przeczytaj także