Siła nieczysta

Okładka książki Siła nieczysta Swetosław Minkow
Okładka książki Siła nieczysta
Swetosław Minkow Wydawnictwo: Scriptum Seria: Bałkany, Bałkany literatura piękna
182 str. 3 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Bałkany, Bałkany
Wydawnictwo:
Scriptum
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
182
Czas czytania
3 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
8360163022
Tłumacz:
Małgorzata Wnuk
Tagi:
minkow bułgaria felietony opowiadania literatura bułgarska
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Biała jaskółka. Antologia opowiadań bułgarskich XIX i XX wieku Nikołaj Chajtow, Czudomir, Wojciech Gałązka, Dimityr Jarymow, Jordan Jowkow, Kamen Kałczew, Angeł Karalijczew, Georgi Karasławow, Luben Karawełow, Aleko Konstantinow, Konstantin Konstantinow, Emił Manow, Liliana Michajłowa, Krystyna Migdalska, Swetosław Minkow, Georgi Miszew, Czawdar Mutafow, Elin Pelin, Luben Petkow, Iwajło Petrow, Władimir Poljanow, Wasił Popow, Georgi Rajczew, Nikołaj Rajnow, Georgi Stamatow, Emilian Stanew, Janko Stanojew, Stanisław Stratijew, Raszko Sugarew, Dimityr Talew, Petko Todorow, Iwan Wazow, Georgi Weliczkow, Paweł Weżinow, Sofroniusz Wraczanski, Jordan Wyłczew, Dimityr Wylew
Ocena 7,0
Biała jaskółka... Nikołaj Chajtow, Cz...
Okładka książki Antyspowiedź. Bułgarski humor i satyra Borys Apriłow, Nikołaj Chajtow, Wasił Conew, Dimityr Czawdarow-Czełkasz, Czudomir, Marko Ganczew, Andrej Germanow, Miron Iwanow, Aleko Konstantinow, Dimitrina Lau, Jerzy Lau, Emił Manow, Swetosław Minkow, Petyr Neznakomow, Konstantin Pawłow, Elin Pelin, Waleri Petrow, Christo Radewski, Jordan Radiczkow, Christo Smirnenski, Wasił Staniłow, Stanisław Stratijew, Georgi Sweżin, Genczo Uzunow
Ocena 0,0
Antyspowiedź. ... Borys Apriłow, Niko...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2971
120

Na półkach: ,

Kiepski wybór. Na szczęście zawiera 9 opowiadań fantastycznych, głównie niesamowitych, "impresji ekspresjonistycznych", które zajmują jednak zaledwie 70 stron. Potem są same teksty "przyziemne" - groteski, ironiczne felietony, złośliwe satyry na USA, pisane na modłę sowiecką i co gorsza będące często ilustracją kawałów z baaaaardzo długą brodą. Jak to opowiadanie, pardon, felieton, o mieszczanach wielbiących Amerykę i ciotkę, która tam wyemigrowała, a która przysłała im wspaniałą przyprawę, używaną od święta i wtedy, jak przyjmują ważnych gości. Przyprawa oczywiście okazuje się prochami zmarłej ciotki. Takie dowcipy uchodziły za dobre (podobno) w czasach terroru stalinowskiego, ale teraz...? Dehumanizacja kultury w... Ameryce? A w Europie wszystko było i jest OK?! No i pozostałe felietoniki - czy one naprawdę wytrzymały próbę czasu? Bo mam dziwne wrażenie, że Małgorzata Wnuk, współautorka wyboru i autorka cienkiego wstępiku, tak utonęła w bułgarskiej kulturze, że chyba zatraciła poczucie rzeczywistości... I jeszcze jakże wymowny cytat z owego radosnego wprowadzonka:

"Niczym nieposkromiona wyobraźnia, wybiegające w daleką przyszłość widzenie świata, powodują niezmienne zainteresowanie prozą Minkowa przez innych pisarzy bułgarskich, przedstawicieli fantastyki. To właśnie on uznawany będzie za prekursora tego gatunku literackiego w Bułgarii, i to jego wyobraźnia literacka na długo stanowić będzie punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń pisarzy.
Sam tłumaczony na wiele języków świata pozostawał nieznany polskiemu czytelnikowi, jeśli nie liczyć antologii [sic!!!], jaka ukazała się w 1960 roku (Alchemia miłości i inne opowiadania, tłum. H. Kalita, Warszawa 1960)."

O ile wiem, zbiór Alchemia miłości (niestety nie czytałem) zawiera raczej utwory niefantastyczne. W takim razie mam śmiać się czy płakać, czy błogosławić autorów wyboru, że z gatunku, który stanowił i stanowi prawdziwą, ponadczasową forte Minkowa, raczyli wybrać AŻ 9 OPOWIADAŃ. Mamy po polsku dwa wybory Minkowa, ale nadal praktycznie nie znamy jego fantastyki. W wielu krajach już dawno Minkow jest tym, kim jest naprawdę - nie autorem felietoników i satyrek "propagandowych", ale prawdziwym twórcą różnorodnej fantastyki, od grozy i ekspresjonistycznych kawałków dziwnych i niezwykłych - po znakomitą satyrę fantastyczną w najlepszym "przedwojennym" stylu "reportażowym", które to opowiadanka nic a nic nie straciły na swej aktualności. Jakoś nie bardzo wierzę, że doczekamy się wyboru - wyczerpującego! - takich właśnie utworów...

Szkoda, że niniejsza mała książeczka to w sumie stracona okazja. A dodam, że pomysł, aby teksty przekładali studenci (z filologii słowiańskiej UJ; już bywały takie książki - Flatlandię Abbotta przetłumaczyli świetnie uczniowie jednego z gdańskich liceów, a dużą antologię wiktoriańskiej baśni literackiej i fantasy Ostatni smok przełożyli studenci filologii angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) jest znakomity i znakomicie się sprawdza. Ta książka powstała w ramach prac Koła Naukowego Slawistów UJ i była współfinansowana przez Radę Kół Naukowych UJ. Mam tylko nadzieję, że podobny projekt, pod tą samą egidą (Małgorzata Wnuk i Robert Sendek),czyli dość obszerny tom opowiadań fantastyczno-niesamowitych Droga do Syrakuz Alka Popowa (w LC pod Popov, bo tak podawała w dwóch książkach jego nazwisko Muza),współczesnego pisarza bułgarskiego, będzie ciekawszy.

Kiepski wybór. Na szczęście zawiera 9 opowiadań fantastycznych, głównie niesamowitych, "impresji ekspresjonistycznych", które zajmują jednak zaledwie 70 stron. Potem są same teksty "przyziemne" - groteski, ironiczne felietony, złośliwe satyry na USA, pisane na modłę sowiecką i co gorsza będące często ilustracją kawałów z baaaaardzo długą brodą. Jak to opowiadanie, pardon,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Siła nieczysta


Podobne książki

Przeczytaj także