Requiem

Okładka książki Requiem
Lauren Oliver Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Delirium (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2013-03-05
Monika Bukowska
fantastyka fantasy science fiction

Ostatni tom mojej ulubionej serii!!!!
Serio. Uwielbiam tą serie ale ostatnia część minie przypadła do gustu, przez pewien spoiler, który mamy powiedziany w opisie książki. Aczkolwiek oceniam tę książkę wysoko, ponieważ w sumie zakończenie nie było takie złe i ponieważ cała seria jest naprawdę bardzo wciągająca <3

Ostatni tom mojej ulubionej serii!!!!

Świetne zwieńczenie serii :)

Świetne zwieńczenie serii :)

Cudowna, wartka akcja, pełna emocji i namiętności. Przeczytana jednym tchem, a na koniec płakałam, mimo że byłam w kawiarni ;) polecam gorąco!

Ostatnia część trylogii.
Lena i Julian. Alex i Coral. Lena i Mama. Alex i Lena. Hana i Fred.

Lena musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która okazała się dosyć brutalna. Kiedy już pogodziła się ze stratą Alexa i ujrzała szansę na bycie szczęśliwą z Julianem, Alex wraca- żywy. I zimny. Jakby obcy.
Poza tym życie w Głuszy zaczyna ją męczyć, zaczyna wątpić, czy tego właśnie chce- ciągłej walki o wolność, będąc w niewoli.

Hana za moment wyjdzie za świetnie rokującego nowego burmistrza. Fred to dobra partia. A może to tylko pozory? Kto okaże się manipulantem i czy Hana pamięta jeszcze o Lenie? Czy szczęście może być utkane z tajemnic?

Ta część bardzo mnie wciągnęła. Była pełna wartkiej akcji i mieszanych emocji.
Będzie mi brakować bohaterów.
Jedyne co mnie rozczarowało, to końcówka. Mam wrażenie, że poleciała na łeb na szyję, a autorka ostatnie 50 stron pisała z myślą "nareszcie koniec". Brakuje mi porządnego zakończenia i dokończenia kilku wątków.
Mimo tego polecam całą trylogię- świetnie oddany klimat podzielonego społeczeństwa, które pomimo podziałów, dąży do tego samego- bycia szczęśliwym.

Ostatnia część trylogii.
Lena i Julian. Alex i Coral. Lena i Mama. Alex i Lena. Hana i Fred.

Poza tym życie w Głuszy zaczyna ją męczyć, zaczyna wątpić, czy tego...

8 bo co to za zakończenie, nie wiadomo co z Haną, co dalej z Alexem i Julianem....

Hana została wyleczona i sparowana z przyszłym burmistrzem Portland. Miewa jednak sny, a wyleczeni raczej ich nie mają. Okazuje się, że remedium przytłumiło jej uczucia, ale ich jej nie pozbawiło. Dziewczyna odczuwa, ale mniej.

Lena jest rozdarta między Alexem i Julianem. Alex mówi jej, że jej nie kocha. Oczywiście kłamie ale dziewczyna tego nie ogarnia.

Wędrują od osady do osady, są pozbawieni sił, prowiantu, ale nie poddają się.

W punkcie kulminacyjnym Hana pomaga Lenie uciec. Sama zostawia Freda, burmistrza w domu, wiedząc że jest w nim bomba. Nienawidzi go, był to brutalny człowiek.

Lena odnajduje Gracie, dzięki Hanię, która powiedziała jej gdzie szukać. Hana pomagała Gracie, przynosiła jej jedzenie i benzynę.

Lena jest rozdarta między Alexem i Julianem. Alex mówi jej, że...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

''- Znajdę cię - uspokaja mnie, spoglądając na mnie oczyma, które pamiętam. - Już nigdy nie pozwolę ci odejść.''

Cudowna seria. Uczucie totalnej pustki i przygnębienia po jej zakończeniu. Mało która seria zrobiła na mnie takie wrażenie a tęsknota jaką żywiłam do bohaterów była aż bolesna.

ta część najwolniej się rozkręcała ale była warto dobrnąć do końca. Sam koniec jest otwarty i mam trochę niedosyt bo niektóre wątki nie są skończone. Lena momentami mnie wkurzała szczególne w stosunku do Juliana i Aleksa.. ale seria jak najbardziej 10/10 jako całość.

Najbardziej niecierpliwie wyczekiwana przeze mnie trzecia i ostatnia część, zamykająca trylogię Delirium, już za mną.
I jestem pod nieustającym wrażeniem, które na dodatek jeszcze wzrosło.
Dopiero teraz, po tym tomie, mogłam ujrzeć całościową wizję przesłania, jaką chciała przekazać autorka młodzieży. Młodym ludziom, którzy bunt mają wpisany w etap dojrzewania, ale również i skłonności do zwątpień oraz do ulegania wpływom innych. Cykl kończy wręcz tekstem brzmiącym jak porywający apel do ich rozumu, sumień i uczuć. Brakowało mi tylko wykrzykników na końcu zdań-haseł. Powiem więcej! Dałam się ponieść i w bojowym nastroju zaczęłam nucić piosenkę Mury Jacka Kaczmarskiego!
Jednak zanim doszłam do tej konkluzji i miałam ochotę burzyć mury stagnacji i lęków wewnętrznych oraz tych narzuconych przez innych, z przyjemnością, którą zawdzięczam stylowi narracji, weszłam w mniej przyjemny świat chaosu, śmierci, zdrady, brudu i anarchii trzech, głównych bohaterów, tym razem spotkanych w jednym miejscu i czasie – Leny, Aleksa i Juliana. Odmieńców zarażonych… miłością. Chociaż nie. Był jeszcze ktoś równie ważny – Hana. Przyjaciółka Leny. Wyleczona. Jej lustrzane odbicie żyjące po drugiej stronie barykady w poukładanym i sterylnym uczuciowo świecie.
Te dwie rzeczywistości naprzemiennie ukazywane przez obie dziewczyny w pierwszoosobowej narracji, pozwoliły mi poznać plusy i minusy życia w nich. Świata Leny, w którym Odmieńcy domagali się wolności, by móc kochać, a w konsekwencji stający do walki o prawo do wyboru, nawet gdyby to oznaczało wolność wybierania źle i świata Hany, w którym beznamiętny, zdystansowany racjonalizm, kierujący się logiką rozumu, gwarantował ład, porządek i bezpieczeństwo egzystencji. Przyglądałam się im i obserwowałam, jak obie dziewczyny zaczynają wątpić w swój ideał. Zaczynają dostrzegać negatywne strony świata tego z emocjami i bez emocji, by ostatecznie stanąć przed decydującym wyborem wierności swoim początkowym założeniom i postawom. Zwłaszcza dla Leny był to decydujący egzamin, bo o ile w pierwszej i drugiej części poznawała miłość od najlepszej strony, w tej części doznała z jej powodu przede wszystkim bólu i cierpienia rozdarcia między dwoma chłopcami, zastanawiając się, czy "…ludzie nie mylili się tak do końca. Miłość to chęć posiadania. To trucizna?" W tym samym czasie, podobną, wewnętrzną walkę i przemianę przeszła Hana, dostrzegająca w świecie ładu przeraźliwą pustkę, chłód emocjonalny i jałowość własnego życia u boku sparowanego (taka była nomenklatura jej społeczeństwa) z nią mężczyzny.
Autorka poprzez takie kontrastowe zestawienie zmusza czytelnika do wysnucia jednego wniosku – żaden z tych światów nie jest idealny. Nie da się żyć bez miłości, ale dla miłości można zabić. Wartością samą w sobie jest wolność wyboru i prawo do niego. Tym samym podporządkowała treść fabuły jednemu przesłaniu zawartemu w zdaniu – "Ten, kto skacze do nieba, może upaść, to prawda. Jednak może też poszybować w górę". – i tak ukazała miłość między Leną a Aleksem i Julianem, by czytelnik mógł sam wypracować sobie własny pogląd. Sam podjąć ryzyko wyboru. Sam zadecydować, czy chce burzyć mur, za którym stoi raj lub zniszczenie, czy chować się za nimi przed nieznanym, w ciągłym lęku. Być odważnym w życiu czy zachowawczym. Konformistą czy nonkonformistą.
Burzcie mury! – woła autorka – by poczuć smak piekła i raju, bo tak naprawdę "nie możesz być szczęśliwa, jeżeli czasami nie bywasz nieszczęśliwa, prawda?"
Po stokroć prawda! – przyznaję, będąc pewną, że nie będę w tej opinii osamotniona. Nie po tej rewolucyjnej i rewelacyjnej trylogii. Jednej z najlepszych dla młodzieży, jakie czytałam w ostatnich latach.
naostrzuksiazki.pl

I jestem pod nieustającym wrażeniem, które na dodatek jeszcze wzrosło.

Zaczelam czytac ksiazke jakis rok temu😅a zostalo mi tylko 100 stron do konca🤪
Dlaczego przerwalam? Sama nie wiem🙄😒
Chyba nie mialam ochoty na taki klimat😌
Ale w koncu przyszedl na nia czas😁

Najwiekszym plusem tej powiesci jest to, ze po tak dlugim czasie pamietalam bohaterow, ich imiona, historie i fabule🤭
Zdziwilam sie bo nie zdarzylo mi sie, zeby po takiej przerwie pamietac tyle szczegolow🤔
Dowodzi to ze ta pozycja zajela gleboko miejsce w moim sercu❤

Jest to historia o wartosci milosci o tym, ze warto poswiecic dla niej zycie i stanac do walki👊

Serdecznie wszystkim polecam!!!😊

Zaczelam czytac ksiazke jakis rok temu😅a zostalo mi tylko 100 stron do konca🤪
Dlaczego przerwalam? Sama nie wiem🙄😒
Chyba nie mialam ochoty na taki klimat😌
Ale w koncu przyszedl na nia czas😁

Zdziwilam sie bo nie zdarzylo mi sie, zeby po takiej przerwie...

Po poprzednich częściach spodziewałam się czegoś lepszego. Książka nie jest zła, ale trzecia część porwała mnie najmniej.