rozwińzwiń

Człowiek z głową jastrzębia

Okładka książki Człowiek z głową jastrzębia Jarosław Marek Rymkiewicz
Okładka książki Człowiek z głową jastrzębia
Jarosław Marek Rymkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie poezja
60 str. 1 godz. 0 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Łódzkie
Data wydania:
1960-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
60
Czas czytania
1 godz. 0 min.
Język:
polski
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
868
329

Na półkach: ,

Drugi tom poety pokazuje formalne poszukiwania oraz krystalizującą się coraz bardziej w praktyce poetyckiej wizję Rymkiewiczowskiego klasycyzmu, którego teoretyczne postulaty sformułowane zostały dopiero 7 lat później w jego książce „Czym jest klasycyzm”. Przywoływanie tradycyjnych form wersyfikacyjnych, testowanie różnych układów rymów było w tym okresie wyrazistą deklaracją w wyborze poetyki (Miłosz w kontrze do Przybosia). Miłosz zresztą przewija się we wczesnej twórczości Rymkiewicza w sposób tyle wyrazisty co dwuznaczny, poeta z jednej strony dialogując z jego twórczością czerpie z niej mocne inspiracje formalne i tematyczne, jednocześnie walczy o własny głos podejmując polemikę z jego poetyckim programem i postawą.

„Człowiek...” to tom dość miejscami enigmatyczny, mniej bezpośredni od późniejszych wierszy poety, łączący język filozofii z językiem symbolu i surrealistycznym obrazowaniem („Spinoza był pszczołą”, „Człowiek z głową jastrzębia”). Jednak naczelne tematy: odniesienia do dzieł przeszłości, metafizyczne rozważania o naturze czasu i śmierci, operowanie archetypami są już tu obecne i nie znikną w zasadzie nigdy w tej twórczości. Widać, że Rymkiewicz od początku miał w swoim poetyckim projekcie wpisane założenie bycia twórcą dialogującym z twórcami i dziełami przeszłości. Literatura jest tu polem konfrontacji ze światem, daje możliwość podjęcia próby przeniknięcia rzeczywistości. A jednocześnie wyjścia poza ograniczoną perspektywę własnego życia i marność socjalistycznej topornej doczesności, programowo traktującej przeszłość jako zbędny balast.

Trzeba dodać, że Rymkiewicz nie zszedł ze swojej drogi mimo zarzutów o wtórność i sztuczność padających ze strony najbardziej wpływowych w tym czasie postaci literackiego świata PRL. „Z papieru papierowy ogień” - sarkał Przyboś w protekcjonalno-prześmiewczym „Liście do młodego poety”. Młody poeta nie posłuchał jednak „słów życzliwej rady” starszego „kolegi po piórze” zachęcającego go by „Brać język najbardziej współczesny, dzisiejszy i widzieć żywych, dzisiejszych ludzi”. Atak ten wręcz utwierdził go w obranym kierunku, Przybosia nie traktował bowiem jako mentora, ale ideologa „jedynej słusznej” poetyki, która zawsze była mu obca. Pozostał wierny sobie. I słusznie.

Drugi tom poety pokazuje formalne poszukiwania oraz krystalizującą się coraz bardziej w praktyce poetyckiej wizję Rymkiewiczowskiego klasycyzmu, którego teoretyczne postulaty sformułowane zostały dopiero 7 lat później w jego książce „Czym jest klasycyzm”. Przywoływanie tradycyjnych form wersyfikacyjnych, testowanie różnych układów rymów było w tym okresie wyrazistą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    5
  • Poezja
    2
  • Posiadam
    1
  • Lektury 4 - studia I
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Człowiek z głową jastrzębia


Podobne książki

Przeczytaj także