Hopeless

Okładka książki Hopeless
Colleen Hoover Wydawnictwo: Colleen Hoover Cykl: Hopeless (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Hopeless (tom 1)
Colleen Hoover
2012-12-19
Data 1. wydania:
2012-12-19
angielski
9781301949823

Do niektórych książek, po prostu się wraca.
Pierwszy raz po Hopeless sięgnęłam, kiedy miałam 14? może 15 lat. Zaczytywałam się w tą historię razem z koleżankami, byłyśmy fankami Dean'a i współczułyśmy Sky wszystkiego co przeszła.
Gdy czytałam tę książkę teraz, miałam bardzo podobne odczucia, ale tym razem dotknęła mnie chyba bardziej niż za pierwszym razem, bo może więcej z niej zrozumiałam.

Sky mieszka razem z mamą, która nie przepada za technologią. Dziewczyna nie ma nawet komórki. Kiedy poznaje Dean'a, jej świat staje na głowie. Tym bardziej, że wydaje jej się, jakby Dean znał ją całe życie. Co takiego ukrywa chłopak? Skąd u niego tatuaż Hopeless?

Historia na pewno nie jest dla każdego. Jest pełna emocji, często też tych trudnych, traumatycznych szczególnie, gdy akcja rozkręca się na dobre. Colleen Hoover idealnie to wszystko buduje. Tworzy napięcie, które trzyma nas w ryzach do końca.

Za bohaterów pani autorce należy się kolejny plus. Są prawdziwi, niczego nie udają. Ich emocje są żywe- szczególnie Sky, z której perspektywy czytamy i przeżywamy razem z nią. Holder nie odstaje i chce się nawiązać z nim kontakt i odkryć jego tajemnice.

Zarówno za pierwszym jak i drugim razem, lektura bardzo mi się podobała. Był to udany reread (i podejrzewam, że nie ostatni ;) Nie jest to co prawda moja ulubiona książka pani Hoover, ale z pewnością nie jest też najgorsza. Jest swego rodzaju klasykiem, który każdy fan Colleen Hoover, powinien choć kojarzyć. Polecam! :)

Do niektórych książek, po prostu się wraca.

mocna

mocna

Pamięć ludzka jest niezgłębioną zagadką. Potrafi przechowywać w swoich zakamarkach wspomnienia, ukryte przed ludzką świadomością, z zegarmistrzowską precyzją. Lecz nigdy nie wiadomo, kiedy zdecyduje się je przywołać. Czy wystarczy niewielki impuls czy cała masa wydarzeń, to zależy jedynie od człowieka. Jednak żadne sytuacje z przeszłości nie pozostaną tajemnicą na zawsze, bowiem w końcu upomną się o wyjście na powierzchnię.
Sky wydawać by się mogła zwyczajną nastolatką, jakich miliony. Mieszka z kochającą mamą, ma jedną, najlepszą przyjaciółkę, która przy okazji jest jej sąsiadką, a wieść o niej głosi, że lubi spędzać czas z chłopakami. I choć to po części prawda to Sky nie jest tak prosta do rozszyfrowania, a już z pewnością nie powiela swoim podejściem do życia typowych schematów. Z uwagi na zasady w domu rodzinnym nie ma telefonu komórkowego. Nie korzysta również z Internetu ani telewizji, nie ma kompletnie łączności ze światem. W ogóle nie przejmuje się też opinią innych oraz łatkami, które jej przypięto. Bowiem pomimo tego, że Sky kończyć będzie szkołę, to gdy ją poznajemy rozpoczyna pierwszy rok w publicznej placówce- dotąd uczyła się w domu. I nie ma pojęcia, że ten rok szkolny zmieni dla niej zupełnie wszystko.
Dean, choć wszyscy nazywają go Holder, wpada na Sky przypadkiem, w sklepie. Chłopak nie wywiera najlepszego wrażenia, zachowuje się dziwnie, wydaje się mieć skrajne i zmienne nastroje, trudno przewidzieć jego kolejne reakcje. I choć niezaprzeczalnie jego uroda zwraca uwagę, to odmienne twarze, które pokazuje mogą wprowadzić w dezorientację. Ponadto spędził rok w poprawczaku, dotkliwie pobił chłopaka, zdaje się być wycofany i nieco niebezpieczny- a przynajmniej takie krążą o nim opinie. A jak jest naprawdę?
"Hopeless" to beznadziejnie dobra książka, co właściwie nie powinno dziwić, w końcu wszystko, co otrzymujemy spod pióra Hoover jest naprawdę na wysokim poziomie- przynajmniej w mojej opinii. Choć część wydarzeń mogłam przewidzieć to absolutnie nie przeszkodziło to w emocjonalnym zaangażowaniu i dzieleniu uczuć wraz z bohaterami tej pozycji, w końcu to nie kryminał, w którym liczy się by zaskoczyć odpowiedziami. A Hoover i tak w wielu aspektach udało się mnie zdziwić, nie tracąc przy tym logiki fabuły i nie przerysowując wydarzeń. Ta lektura to nie tylko pozycja odpowiednia dla młodszych czytelników, dzięki dojrzałej narracji i poruszaniu istotnych problemów trafi także do starszych osób. A wątki, które tu znajdziemy są naprawdę wstrząsające. Bowiem to nie jest opowieść o młodej miłości, choć oczywiście ją także tu znajdziemy i to w najlepszym wydaniu. Lecz przede wszystkim to opowieść o traumach, które mogą wpłynąć na całe życie. O decyzjach, które zmieniają ludzkie losy lecz pośrednio mogą wpłynąć także na inne osoby, czego byśmy nigdy nie podejrzewali. O sposobach radzenia sobie z problemami, które nie zawsze są dobrym wyjściem. O różnych zabarwieniach miłości- między rodzeństwem, rodzicielskiej, nie zawsze będących tak właściwymi, jak można by je postrzegać z boku. Ponadto Autorka świetnie ukazuje zawodność systemu prawnego w USA, po prostu zawodność dorosłych, którzy skazują niewinne dzieci na doświadczenia, których można było uniknąć. Ale także pokazuje jak powinna wyglądać ta prawdziwa, szczera, młoda miłość. Nie każdy ma w swoim życiu takiego Holdera, lecz jeśli się go znajdzie, nie powinno się go puszczać już nigdy. Gorąco polecam tę książkę, bo ani się obejrzycie i zakochiwanie się w niej przeistoczy się w mgnieniu oka w niczym nieskalaną i piękną miłość.

Będąc nastolatką czytałam już tą książkę, bardzo mi się wtedy spodobała. Postanowiłam po nią sięgnąć ponownie. Nie rozczarowałam się, autorka porusza bardzo ważne kwestie i doświadczenia młodych ludzi. Pozycja warta uwagi zarówno dla nastolatków jak i dorosłych. Romans młodych dorosłych o miłość która odnajdzie się mimo przeciwności losu.

Kolejna powieść Hoover, którą pochłonęłam na jedno posiedzenie i naprawdę dobrze się bawiłam. Książka nie jest idealna, ale na pewno czas z nią spędzony nie był stracony. Oprócz romantycznej (ale w moim odczuciu nie infantylnej) historii, dostajemy również kilka trudnych tematów. Sama w sobie relacja Sky i Holdera, głównych bohaterów może wydawać się cukierkowa, ale ja tak tego nie odczułam. Bardzo podobały mi się ich rozmowy, takie normalne, o związku, życiu itd. Całość napisana jest sprawnie, wartko, wciągająco, aż chce się przewracać kolejne strony. To, co mi się jednak najbardziej podoba, to relacje między bohaterami, w różnych konfiguracjach, nie tylko mięty głównymi, Sky i Holderem. A postać Breckina, mormona geja z jego humorem, okraszona dobrymi wartościami – złoto ;) Na początku nie dzieje się aż tak dużo, książka nabiera tempa pod koniec, i to takiego tempa, że dla mnie już trochę było za szybko. Rollercoaster. Doceniam fakt, że Hoover znowu porusza trudne tematy, ale tutaj było mi to wręcz zwalone na głowę. Poza tym, w tej końcowej części Holder ciągle kończy zdanie "kochanie". Non stop. Męczące i mdlące już w takim natężeniu. No i wspomnienia. Części prawdy o Sky dowiadujemy się z jej wspomnień. Zauważyłam pewną powtarzalność w książkach autorki: zawsze są listy/notatki/wspomnienia. Trochę to nudzi. Na szczęście tutaj było tego mało. Aaaa i za ogromny plus uważam wspominanie stosowanej antykoncepcji. Niby oczywista sprawa, ale jeśli jest to literatura młodzieżowa, a po taką może sięgnąć młodzież w różnym wieku, to takie kwestie wplecione w intymne relacje między dwojgiem zakochanych ludzi są jak najbardziej pożądane i Hoover super to ograła. Ogólnie fajna, dobra rozrywka, bez szału, ale można pośmiać się, wzruszyć i miło spędzić czas.

To pierwsza książka Hoover jaką przeczytałam i żałuję bardzo, że od niej zaczęłam, i że nie ma żadnego ostrzeżenia, bo uważam, że nie jest dla każdego.

Spodziewałam się pięknej historii miłosnej z problemami co prawda ale nie z takimi z jakimi się mierzą bohaterowie, nie byłam w ogóle przygotowana na to co dostałam.

Tak, książka jest baaardzo dobra, ale są w niej tak ciężkie i przykre doświadczenia, że gdybym o tym wiedziała to mogłabym się przygotować jakkolwiek.

Wrócę do tej autorki ale najpierw prześledzę dokładnie opisy i dopiero zdecyduje, która książkę wybrać.

Super zobaczyć świat z poziomu młodej osoby, natomiast w tej książce po ludzku w pewnym momencie pęka serce i człowiek nie wie jak się pozbierać...

Warto, ale kiedy ktoś jest przygotowany na głębokie emocje i wstrząs, ale też na piękna miłość, bo to bardzo pięknie udało się pokazać, każda emocja bohaterów jest opisana po mistrzowsku, trzeba przyznać, że styl pisania jest cudowny, ja po prostu nie byłam zupełnie gotowa na to co znajduje się w książce, opis ma się nijak do treści.

Tak, książka jest baaardzo dobra, ale są w niej tak...

Mam ogromny problem z tą książką. Bardzo, naprawdę bardzo chciałam przeczytać w końcu romans, który mnie wciągnie na tyle, że przeczytam go do końca z chęcią, a nie z przymusu. Dzięki Hopeless, upewniłam się tylko w tym, że romanse nie są dla mnie, bo są zwyczajnie infantylne. Do połowy książki czytałam jak zaczarowana, z ciekawością, ale w drugiej połowie? Wręcz rzygałam tą wszechobecną miłością. Miłość i uczucia są spoko, no ale nie na każdej kartce, na pół strony i to przez całą książkę. No ludzie. Serio ktoś to czyta nałogowo? Tutaj mamy historię nastolatków, Holder po uszy zakochany w Sky, a ona w nim. Wiek bohaterów wcale nie pomógł mi w zrozumieniu romansów...

Sky to dziewczyna która nie rozumie dlaczego w relacjach z chłopakami jest tak oschła, niczego nie czuje. Wtedy pojawia się on, szkolny łobuz który wraca po rocznej przerwie do miasta i rozbudza w Sky te skrywane głęboko emocje. Z jednej strony to chłopak idealny, bo zna i rozumie dziewczynę chyba lepiej niż ona siebie, jakby się znali całe życie, albo...w poprzednim życiu. Z drugiej jednak strony, to chłopak którego ciężko jest rozgryźć, jakby skrywał ogromną tajemnicę. I skrywa, bo o to chodzi w tej książce. Tylko czy ta tajemnica powinna wyjść na światło dzienne? I dotyczy tylko samego Holdera? Książka od połowy nabiera za szybkiego tępa jak dla mnie, dzieje się za dużo, po chwili czytania jest już koniec książki, gdzie w pierwszej połowie wręcz ciągnie się jak flaki z olejem, przez te opisy miłości i czułości. Za dużo, za mocno i za często, jak dla mnie. Jednak historia na książkę jest bardzo dobra, można by ją trochę rozbudować, ale ogólnie pomysł do mnie bardzo trafia. Mam nadzieję, że w kontynuacji Hopeless, będzie wszystkiego trochę mniej..bo teraz nie mam ochoty by sięgnąć po kolejne części.

Sky jest odcięta od wirtualnego świata przez matkę. Deana Holdera spotyka w sklepie. Ten ją zaczepia, ponieważ ma wrażenie, że ją skądś zna. Ich znajomość od samego początku nie będzie prosta. On nie cieszy się dobrą reputacją, zrezygnował ze szkoły i uchodzi za agresywnego, natomiast ona za dziewczynę lekkich obyczajów. Czy między tą dwójką może zaiskrzyć? I dlaczego Holder myślał, że zna Sky z przeszłości?

Hopeless to nie jest zwykły romans dla nastolatek. Jest to bardzo świadoma i poruszająca powieść. Bohaterowie, mimo bardzo młodego wieku, niosą ze sobą duży bagaż doświadczeń. Bagaż, o którym może nawet nie maja pojęcia, lecz gdy przeszłość zostanie odkryta, trzeba będzie się z nią zmierzyć.

Podsumowując, Hopeless to książka warta uwagi. Zawiera w sobie piękną i rozczulającą historię miłosną i świetnie wykreowanych bohaterów, których nie da się nie lubić. Wymiana zdań między bohaterami zapewnia sporą dawkę humoru, a zwroty akcji napędzają całą historię. Nie zabraknie także sekretów i rodzinnych dramatów. Polecam!

Uwielbiam ta książkę. Poruszająca historia młodych ludzi i ich życiowe przeszkody. Polecam każdemu aby przeczytał caka serię bo naprawdę wciąga i warto. Co tu dużo mówić autorka jest niesamowicie zdolna i to co robi w książkach jest pełne emocji i za to ja Uwielbiam

,,Szukałem cię moje całe cholerne życie"

Wszędzie wyskakują mi opinie, polecenia książek Colleen Hoover. Także sama chciałam doświadczyć tych niesamowitych przeżyć podczas lektury jednej z jej książek.

Sky jest odcięta z wirtualnego świata przez swoją matkę. Holdera poznaje w sklepie, ponieważ przypominała mu pewną dziewczynę z jego przeszłości. On nie cieszy się dobrą reputacją, a ona jest uważana za dziewczynę lekkich obyczajów. Chłopak wzbudza w niej emocje, o których wcześniej nie miała pojęcia. Przez niego Sky poznaje swoja przeszłość. Niestety nie była ona łatwa.

W ,,Hopeless" przedstawiony jest problem, który Sky podświadomie wyparła. Jej przeżycia były potworne. Po przypomnieniu sobie swojej przeszłości ona ten problem bagatelizuje. Scena, gdzie wracają od jej ojca jest dla mnie absurdalna, jakby była wyrwana z innej książki i wklejona tutaj. Według mnie, ich miłość, pod koniec, jest ukazana jako: było, minęło ale jesteśmy razem, to nic innego się nie liczy.

Książka czasami jest wręcz absurdalna. Bohaterowie zakochują się w sobie dosłownie od zaraz (a wcale się nie znają), co było dla mnie wręcz komiczne.

Mimo kilku rzeczy, które mi się nie podobały w tej książce, moja ocena to ☆ 6.5/10 ☆

xoxo, Regina

,,Szukałem cię moje całe cholerne życie"