Wędrówka w świat

LTW
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7565-209-3
literatura polska literatura międzywojenna literatura polska przygodowa

Problemy poruszone w tej książce są nadal aktualne, mimo że od jej napisania minął niemal wiek. Zupełnie się tego nie czuje, czytając przygody Wojciecha Budzisza.

Wędrówka w Świat to krótka opowieść ale skoncentrowana na konkretnych elementach. Przede wszystkim mocno zarysowany jest w niej czas przedstawionych wydarzeń. Okres dwudziestolecia międzywojennego i czasy kolonializmu są fascynujące, ale nie brak w nich mroczniejszych kart, jak rasizm czy niewolnictwo. Jeżeli do tego wszystkiego dorzucimy egzotykę odległych w tamtych czasach wysp i niebezpieczeństwo związane z tego typu wyprawami to sukces opowieści murowany.

Któż z nas nie marzył o dalekich wyprawach, o odkrywaniu nowych lądów, poznawaniu odległych krain, odmiennych kultur. Antoni Ferdynand Ossendowski, jeden z największych polskich pisarzy i podróżników, swoją książką "Wędrówka w świat" zabierając czytelnika w niezapomnianą podróż pozwalając przeżyć niezwykłą przygodę, pozwala choć trochę to marzenie spełnić.

Akcja "Wędrówki w świat" rozgrywa się w latach dwudziestych XX wieku. Poznajemy Wojtka Budzisza, syna rybaka z nadbałtyckiej Kuźnicy. Po nagłej śmierci ojca chłopak zostaje sam. Gdy na swojej drodze spotyka Szymona Wawrzyniaka, ten proponuje mu by zaciągnął się na statek handlowy, na którym pracuje jako kuk. Wsiadając na pokład "Fenii" rozpoczyna swoją wielka podróż i przygodę życia.

Podczas dalekomorskich wypraw chłopak odwiedza różne kontynenty, poznaje ich mieszkańców, obyczaje, odmienne kultury. W Afryce na równinach obserwuje antylopy i nosorożce. Odwiedza "okryty plantacjami ciemnych krzaków herbacianych i lasów nad którymi strzelały ku niebu pierzaste korony palm kokosowych" Cejlon. Trafia do "ruchliwych, bogatych i wrzących jakimś niezmiernie gorączkowym, niespokojnym życiem" Chin, by później dotrzeć na Archipelag Samoa, "wysp szczęśliwości" Wyprawa w świat staje się dla Wojtka również podróżą wewnątrz siebie. Każde nowe miejsce to nowe doświadczenia i nowa lekcja życia.

Ta krótka opowieść to nie tylko odkrywanie tajemnic nieznanych lądów. Ossendowski zajmuje się w "Wędrówce w świat" współczesnemu mu kolonializmowi. Początek XX wieku to wciąż czasy niewolnictwa, podziału na białych panów i czarnych poddanych. Pisarz w swojej książce ostro krytykuje taki porządek świata, sprzeciwia się rasizmowi i niesprawiedliwości. Uczy wrażliwości i otwartości na to co inne, pokazując że nie istnieją lepsze czy gorsze narody i rasy, wszyscy jesteśmy równi.

"Zły to gatunek ludzi, który swojej wyższości dowodzi bezkarną krzywdą i pięścią. Zły to też pan, który swoich poddanych trzyma w nędzy i ciemnocie, a sam wzbogaca się na ich pracy i ziemi."

"Wędrówka w świat" to interesująca lekcja geografii i fascynująca wyprawa do egzotycznych odległych krain. Antoni Ferdynand Ossendowski stworzył pełną ciepła i uniwersalną powieść przygodową, a także piękną opowieść o sile przyjaźni, poświęceniu, byciu przyzwoitym w życiu, szacunku do drugiego człowieka.
Czytajcie. Wspaniała książka i niezapomniana przygoda.

Akcja "Wędrówki...

„Wędrówka w świat” Antoniego Ossendowskiego to rozpalająca wyobraźnię opowieść o podróży do dalekich, egzotycznych krajów oraz o pięknej przyjaźni. Dziś śledzi się ją z sentymentem i łezką w oku, zwłaszcza jeśli rozczytywało się w dzieciństwie w literaturze przygodowej.

Antoni Ferdynand Ossendowski to dziś prozaik niesłusznie niedoceniany. Jego przypadająca na pierwszą połowę XX wieku twórczość została skazana na zapomnienie w czasach komuny, jako że pisarz krytycznie wypowiadał się o bolszewickiej rewolucji i jej skutkach. Dopiero pod koniec minionego stulecia zaczęto przypominać jego utwory. Obecnie powieści Ossendowskiego wznawiane są przez Wydawnictwo Zysk i S-ka i cieszą się coraz większym zainteresowaniem czytelników.

„Wędrówka w świat” to powieść dla miłośników przygód. Główny bohater, Wojtek Budzisz, po tragicznej śmierci ojca-rybaka postanawia opuścić rodzinną wieś w poszukiwaniu innego życia.

Nowym etapem jego wędrówki okazuje się praca na statku handlowym „Fennia”. Trafia tam wraz z poznanym niedawno Szymonem, z którym się zaprzyjaźnia. Chłopcy szybko stają się cenionymi i lubianymi przez załogę majtkami, z czasem ucząc się żeglarskiego rzemiosła. Podczas rejsu odwiedzają odległe kontynenty, przeżywając przygody w Afryce, Azji i obu Amerykach.

Ossendowski ciekawie opisuje nie tylko perypetie przyjaciół, ale i poznawane przez nich kraje. Nie są to jednak suche relacje z podróży, lecz interesujące, barwne i pełne anegdot historie, suto okraszone zarówno niebezpiecznymi, jak i zabawnymi sytuacjami.

Podróż w świat jest dla Wojtka również wędrówką w głąb siebie. Chłopiec szybko dojrzewa, a zdobyte na morzu i w egzotycznych krajach doświadczenia potrafi wykorzystać w życiu, które nieubłaganie zbliża go do wymagającej podejmowania coraz trudniejszych decyzji dorosłości.

Książka Ossendowskiego to również piękna, wzruszająca opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka oraz jego pracy. Dziś rzadko w literaturze odnajdujemy apoteozę tych wartości, które przecież są ponadczasowe i się nie starzeją, nawet jeśli w obecnym świecie coraz mniej się je ceni. Dlatego „Wędrówka w świat” jest lekturą dla każdego – i młodego, i starego czytelnika.

Fabuła na pewno zachwyci tych, którzy w dzieciństwie rozczytywali się w prozie podróżniczej i przygodowej. Ja delektowałam się książką Ossendowskiego z ogromną przyjemnością i sentymentem. I tego życzę wszystkim odbiorcom.

Antoni Ossendowski w okresie międzywojennym był najpopularniejszym polskim pisarzem i jednym z pięciu najpopularniejszych na świecie. Jego książki osiągnęły nakład 80 mln egzemplarzy i były tłumaczone na 20 języków. Władze komunistyczne po roku 1945 zrobiły wszystko, aby o jego dokonaniach szybko zapomniano, a wydane książki – było ich ponad 70! – objęto cenzurą.

Książka „Wędrówka w świat” opowiada historię Wojtka Budzisza, który po śmierci ojca rybaka, zupełnie osamotniony, musi podjąć trudną decyzję o tym, co ma dalej począć. Los skrzyżował jego ścieżkę z niejakim Szymkiem Wawrzyńczakiem, przebojowym i pewnym siebie chłopakiem, który pracuje na łajbie w charakterze kucharza. Zaproponował Wojtkowi, aby do niego dołączył. Dzięki temu zagubiony, ale zdeterminowany bohater otrzymał możliwość zdobycia żeglarskiego fachu i zebrania pieniędzy na dalszą edukację, co jest jego wielkim marzeniem. Los obu przyjaciół odmieni się po tym, gdy uratują życie Jimmy’emu Starckowi – synowi amerykańskiego milionera.

Choć historia momentami jest za bardzo przesłodzona, a bohaterowie ze wszystkich przygód wychodzą obronną ręką, znajdzie się też miejsce na podjęcie poważniejszych tematów. Książka była pisana w czasach, gdy kolonializm trzymał się mocno, a podział na białych panów i czarnych poddanych był na porządku dziennym. Antoni Ossendowski w postawę Wojtka zaszczepia własną ideologię, która sprzeciwia się rasizmowi, uciskowi i niesprawiedliwości. Uczy wrażliwości i otwartości na inną kulturę, bez podziału na lepsze i gorsze rasy, narody i zwyczaje.

Dla mnie to idealna propozycja dla dzieci i młodzieży, które w ten sposób mogą rozbudzić w sobie ciekawość świata i przyswoić pozytywne wartości. Książka pokazuje, że warto być przyzwoitym i uczciwym, szanując odmienność i drugiego człowieka. To ciepła opowieść o sile przyjaźni i wierze w marzenia. Choć osią narracji są podróże do dalekich, egzotycznych krain, Antoni Ossendowski docenia też uroki Polski i zostawia czytelnika z przekonaniem, że nie trzeba jechać daleko, by zobaczyć fascynujące i zadziwiające przejawy kultury i natury.

Książka...

• LIT. PRZYGODOWA
  • Współpraca z WYDAWNICTWEM ZYSK i S-KA
  • Domowa biblioteka
  • Rok 2018
  • Prezenty

Dodaj cytat z książki Wędrówka w świat