Lesław. Szkic fantastyczny

Okładka książki Lesław. Szkic fantastyczny Roman Zmorski
Okładka książki Lesław. Szkic fantastyczny
Roman Zmorski Wydawnictwo: Mrówki utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
78 str. 1 godz. 18 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tytuł oryginału:
Lesław. Szkic fantastyczny
Wydawnictwo:
Mrówki
Data wydania:
1870-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1870-01-01
Liczba stron:
78
Czas czytania
1 godz. 18 min.
Język:
polski
Tagi:
czarny romantyzm
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Ocena 7,6
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, Theo Gift, Zygmunt Krasiński, Anton Straszimirow, Oscar Wilde, Ellen Wood, Jin Yong, Roman Zmorski
Ocena 6,2
Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, T...
Okładka książki Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy Zygmunt Krasiński, Margaret Oliphant, Charlotte Riddell, Ellen Wood, Roman Zmorski
Ocena 7,5
Gwiazdka z duc... Zygmunt Krasiński,&...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka polskiego Stanisław Baliński, Jan Barszczewski, Joseph Conrad, Wacław Filochowski, Konstanty Górski, Stefan Grabiński, Zygmunt Krasiński, Antoni Lange, Stanisław Lem, Bolesław Leśmian, Janusz Meissner, Franciszek Mirandola, Anna Olimpia Mostowska, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Relidzyński, Władysław Stanisław Reymont, Bruno Schulz, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnowski, Józef Tyszkiewicz, Sygurd Wiśniowski, Roman Zmorski
Ocena 7,4
Opowieści nies... Stanisław Baliński,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
337
167

Na półkach:

Zmorski Roman był poetą romantycznym i takie znamiona nosi również Jego dramat. Napisał go w wieku zaledwie 21 lat! Mimo faktu, że jest to bez wątpienia imponujące, to moim zdaniem odbiło się to na całości utworu, który momentami wydaje się mało dojrzały, choć podkreślam że w formie, a nie treści.
"Lesław. Szkic fantastyczny" to utwór z elementami słowiańskiego bestiariusza. Nadnaturalne istoty są bardzo ważną składową, napędzają fabułę i mają gruntowny, a wręcz dominujący wpływ na losy naszego głównego bohatera. Pojawiają się one również w chórach, tak charakterystycznych dla klasycznych dramatów. Jeśli chodzi o sam wydźwięk, bardzo kojarzy się z kolei z dramatem elżbietańskim. Mylę tu konkretnie o utworze szekspirowskim "Makbet", który przewrotnie wydaje się być dość podobny w treści.
Dramat zawiera subtelne wątki komiczne. Z pewnością jest ponadczasowy i traktuje o dorastaniu emocjonalnym młodego człowieka, zakochanego z wzajemnością po raz pierwszy w życiu. Mroczne, demoniczne aranżacje odpowiadają za obawy i rozterki towarzyszące wybraniu odpowiedniej kobiety. Sam Autor widocznie bardzo identyfikuje się z głównym bohaterem, co składa się na pierwszy negatyw. Wątki fabularne są praktycznie zupełnie odpuszczone na rzecz improwizacji Lesława. Wielkie improwizacje zapadają nam w pamięć z powodu tego, że wyróżniają się na tle całego utworu i możemy przez nie dotknąć wrażliwości wygłaszającego. W momencie, w którym cały dramat jest jedną wielką improwizacją staje się on pospolity i nie zapada w pamięć jako płomienna mowa. Nawet jeśli sami mierzymy się z własnym sumieniem jak młodzieniec, przestajemy się z nim utożsamiać na rzecz bycia nim zmęczonym.
To, czego również mi zabrakło, to ubrania dramatu w ramy. Zaczynamy od arcyciekawego wątku czarownic, które mimo dobrej woli stają się bezpośrednim powodem cierpienia młodych, a potem nagle znikają i nie ma o nich żadnej wzmianki. Klasyczny dramat posiada chór, który zamyka i otwiera fabułę. Jest moralizatorem, narratorem, klamrą. Tutaj taki właśnie potencjał tkwił w postaciach rzeczonych czarownych postaci, a nie został wykorzystany stając się irytującym, niepotrzebnym wątkiem pobocznym.

Zmorski Roman był poetą romantycznym i takie znamiona nosi również Jego dramat. Napisał go w wieku zaledwie 21 lat! Mimo faktu, że jest to bez wątpienia imponujące, to moim zdaniem odbiło się to na całości utworu, który momentami wydaje się mało dojrzały, choć podkreślam że w formie, a nie treści.
"Lesław. Szkic fantastyczny" to utwór z elementami słowiańskiego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    11
  • 2018
    1
  • Studia
    1
  • Romantyzm
    1
  • Studia
    1
  • 2019
    1
  • 🎭 Utwór dramatyczny
    1
  • 🎃 Gotyk, czarny romantyzm, opowieści grozy, z dreszczykiem
    1
  • Czarny romantyzm
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lesław. Szkic fantastyczny


Podobne książki

Przeczytaj także