W małym domku

Okładka książki W małym domku
Tadeusz Rittner Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Klasyka Mniej Znana
Universitas
2003-01-01
1954-01-01
małym domku tadeusz rittner dramat młoda polska

więcej Więcej

Doskonały dramat stanowiący studium psychologiczne pewnego małżeństwa. W małym, białym domku, w dusznej atmosferze, pełnej skrywanych emocji i namiętności dochodzi do eskalacji zdarzeń. Pragnienie miłości, bycia kochaną, celu życia kontra mieszczańska moralność i podwójne standardy.

Krótki, ale pełen treści dramat rodzinny, nieco podobny do ,,Moralności pani Dulskiej" - mamy tutaj przykładne mieszczańskie małżeństwo, doktora Karola i Marię, którego początek był znacznie mniej przykładny: jako student doktor wynajmował pokój u matki Marii, wtedy nawiązał romans z jej córką i gdy dziewczyna zaszła w ciążę, poczuł się przymuszony do ożenku. Teraz on robi...

W małym (białym) domku, symbolicznej przystani, ostoi życia rodzinnego, stabilizacji i szczęścia rozgrywa się dramat.
Nie będę bawić się w szczegółowe opracowania i interpretacje. Dla mnie najbardziej uderzające były dwie kwestie, a mianowicie: praktycznie każda nasza decyzja może mieć niebagatelny wpływ na naszą przyszłość, codziennie dokonujemy różnorakich wyborów, ...

Całkiem ciekawy dramat o mieszczańskiej moralności. Coś a la Zapolska, tylko Rittner idzie o krok dalej: dla niego mieszczańska moralność jest tworem historycznym, a nie tylko wynikiem ludzkiej głupoty.
Ciekawa, dwoista kreacja postaci doktora Karola, trafne obserwacje opisywanego środowiska - ogólnie warto przeczytać. :)

Doskonałe portrety psychologiczne głównych postaci.

Przyznam się szczerze, że nie przepadam raczej za utworami dramatycznymi. Lubuję się w języku narratorów, opisach postaci, ich gestów i mimiki. Zawsze szukam w książkach obrazów jak najbardziej plastycznych, oddziałujących na wyobraźnię. Czytając dramaty zawsze miałam ogromny problem z wyobrażeniem sobie sytuacji, gestów, mimiki. Skromne didaskalia nigdy mnie były...

• Literatura polska
  • Dramat