W małym domku

Tadeusz Rittner Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2003-01-01
1954-01-01
Universitas
małym domku tadeusz rittner dramat młoda polska
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2003-01-01
Klasyka Mniej Znana
małym domku tadeusz rittner dramat młoda polska

W małym (białym) domku, symbolicznej przystani, ostoi życia rodzinnego, stabilizacji i szczęścia rozgrywa się dramat.
Nie będę bawić się w szczegółowe opracowania i interpretacje. Dla mnie najbardziej uderzające były dwie kwestie, a mianowicie: praktycznie każda nasza decyzja może mieć niebagatelny wpływ na naszą przyszłość, codziennie dokonujemy różnorakich wyborów, ...

Całkiem ciekawy dramat o mieszczańskiej moralności. Coś a la Zapolska, tylko Rittner idzie o krok dalej: dla niego mieszczańska moralność jest tworem historycznym, a nie tylko wynikiem ludzkiej głupoty.
Ciekawa, dwoista kreacja postaci doktora Karola, trafne obserwacje opisywanego środowiska - ogólnie warto przeczytać. :)

Doskonałe portrety psychologiczne głównych postaci.

Przyznam się szczerze, że nie przepadam raczej za utworami dramatycznymi. Lubuję się w języku narratorów, opisach postaci, ich gestów i mimiki. Zawsze szukam w książkach obrazów jak najbardziej plastycznych, oddziałujących na wyobraźnię. Czytając dramaty zawsze miałam ogromny problem z wyobrażeniem sobie sytuacji, gestów, mimiki. Skromne didaskalia nigdy mnie były...

• Literatura polska
  • Dramat
  • Młoda Polska
  • Klasyka
  • 2014
  • 2011
  • Chcę w prezencie
więcej mniej

Dodaj cytat z książki W małym domku

Okładka książki Polska jest mitem. Nowe dramaty Łukasz Pawłowski, Przemysław Pilarski
9,0
Polska jest mi... Łukasz Pawłowski,&n...