Josef Frantisek historia prawdziwa

2011-01-01
2011-01-01
978-83-61421-15-3
Dywizjon 303 Bitwa o Anglię II wojna światowa w powietrzu Frantisek

Autor, Jiri Rajlich z zawodu jest historykiem wojskowości, doktorem, który ukończył Uniwersytet Karola w Pradze i to w tej książce widać. Biografia ta jest bowiem bardzo kompetentną historią najlepszego asa Dywizjonu 303, Josefa Frantiska, którego armia czechosłowacka formowana we Francji nie chciała i dlatego zdecydował się on związać swoje losy z armią polską. Wcześniej, przed Anglią gdzie udało mu się w zaledwie miesiąc (09.1940 r.) zestrzelić aż 17 samolotów wroga, ten znakomity pilot służył w lotnictwie czechosłowackim. Po zajęciu Czech przez Hitlera, Josef uciekł do Polski, gdzie także wstąpił do lotnictwa, a po upadku Polski, zdecydował się uciekać do Francji. Tam również zdaniem Rajlicha nie brał czynnego udziału w walkach i dopiero bitwa o Anglię dała mu możliwość pokazania swoich umiejętności. Rajlich na podstawie Combat Reportów odtwarza poszczególne bitwy Frantiska na Hawker Hurricanie. Praca wykonana przez Rajlicha nie była łatwa biorąc pod uwagę skąpość tych raportów i zawyżanie liczby zestrzeleń zgłaszanych przez poszczególnych pilotów dywizjonów walczących nad Anglią. Zawziętość walk, ich dynamika, ataki kilku pilotów na tą samą maszynę stwarzały ryzyko błędnej oceny wyniku walki, toteż dzisiaj analiza tych materiałów nastręcza niemałych kłopotów. Oprócz walk Rajlich pokazuje także drugą stronę "samotnego wilka", jego niesubordynację, która blokowała jego szybki awans. Ostatni rozdział to próba rozwikłania przyczyn katastrofy lotniczej w której zginął Frantisek w 10.1940 r. w wieku zaledwie 26 lat. Dla interesujących się historią bitwy o Anglię, praca Rajlicha to pozycja, którą warto się zainteresować. Książka zawiera także bardzo ciekawe zdjęcia co jest dodatkowym plusem.

• Historia Polski
  • Wspomnienia/biografie...