Perski ogień: Pierwsze starcie Wschodu z Zachodem

Okładka książki Perski ogień: Pierwsze starcie Wschodu z Zachodem Tom Holland
Okładka książki Perski ogień: Pierwsze starcie Wschodu z Zachodem
Tom Holland Wydawnictwo: Amber historia
historia
Persian fire : the first world empire and the battle for the West
Amber
2006-01-01
2006-01-01
2005-10-06
83-241-2509-4
Agnieszka Kowalska, Kamil Omar Kuraszkiewicz
historia konflikt wojny perskie grecja persja

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Jak na podrzędne naukowo wydawnictwo całkiem przyzwoita pozycja. Niezbyt obszerna historia Persji, kontaktów i konfliktów grecko-perskich od początków do połowy V w. BC (300 stron razem z przypisami). Ujęcie ciekawe: autor odziera z pozłacanego blichtru klasycznych Greków (Krawczuk 5 dekad temu już to robił) i rozjaśnia czarną legendę Persów, poddając krytycznej ocenie przekazy starożytne - siłą rzeczy greckie. Książka jest nie tyle faktograficzna co problemowo-historyczna, bardziej popularna niż naukowa, z ciągotami do fabularnych opisów.

Paradoksalnie to co najbardziej utrudnia czytanie to kwestie techniczne: stosunkowo mała czcionka, w zwartym tekście, na stronach formatu B5, na dłuższą metę jest męcząca. Do tego dochodzi nieco zawiły styl Hollanda. Książka rzeczywiście wymaga skupienia.

Mimo, że pozycja ma już 20 lat a w bibliografii dominują publikacje z ostatniego 30-lecia ubiegłego wieku, książka prezentuje się całkiem przyzwoicie i niewiele informacji można by zaktualizować. Do tego kolorowy materiał ilustracyjny w dobrej jakości i dla kontrastu słabe mapy - w oryginale zapewne kolorowe, tutaj cz-b, co osłabia czytelność

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Czytanie o historii jak jest napisane takim językiem to przyjemność :-)

Czytanie o historii jak jest napisane takim językiem to przyjemność :-)

Książka dobrze opracowana i udokumentowana. Minusem pozycji jest jednak dość ciężki język, co powoduje, iż jej czytanie wymaga sporego skupienia.

Nieźle napisana popularna książka na temat wojen perskich. Autor w oparciu o źródła starożytne oraz obszerną literaturę przedmiotu przedstawił drogę Persji do potęgi oraz późniejsze niepowodzenia w wojnie z Grekami. W głównej mierze idzie Holland za Herodotem, ale niejednokrotnie wykorzystuje inne przekazy źródłowe. W niektórych punktach jest zaskakująco szczegółowy, dzięki czemu jego narracja jest lepsza niż standardowe, podręcznikowe ujęcie tematu. Chyba najlepszym punktem w tej książce jest dokładne opracowanie "ateńskiej rewolucji" Klejstenesa i podkreślenie wpływu przemian ustrojowych na siłę Aten w przededniu perskiej inwazji. Lektura przyjemna, nie najgorzej napisana oraz - co nieoczywiste - całkiem dobrze przetłumaczona na polski.

Tomasz Babnis

1957

Książka wymaga sporego skupienia, ale warto poświęcić dla niej trochę swojego czasu. Czyta się ją bowiem jak dobrą powieść historyczną, a równocześnie - znacznie wzbogaca się swoją wiedzę, bo to jednak nie jest beletrystyka, ale opowieść opierająca się na faktach historycznych i danych źródłowych.

Moja wiedza na temat wojen grecko-perskich jest wiedzą typowo szkolną, jakoś jej do tej pory szczególnie nie pogłębiałam. Dlatego nie jestem w stanie ocenić, czy informacje zawarte przez Hollanda są wcale jakoś specjalnie odkrywcze. Ale jednak wiele kwestii mocno zmieniło mój sposób postrzegania świata antycznej Grecji. W końcu zawsze uczono nas, że to Grecy byli tymi bardziej cywilizowanymi, a Persowie traktowani byli jako barbarzyńscy najeźdźcy, którzy ogniem i mieczem powiększali swoje imperium. A tu okazuje się, że to nie do końca tak, że w wielu aspektach Persowie kulturowo przewyższali zwaśnionych mieszkańców greckich polis.

Ta sławetna grecka demokracja też wcale nie była taka idealna - autor świetnie ukazał mechanizmy, które prowadziły do jej nadużywania w celach politycznych. Równie ciekawie przedstawił Spartan, ich sposób wychowania, religijność oraz rolę kobiet w ich społeczeństwie. Jednym słowem: mnóstwo tu ciekawostek i informacji, których na próżno szukać w podręcznikach od historii.

Bitwa pod Maratonem, w wąwozie termopilskim, morska bitwa pod Salaminą oraz klęska pod Platejami - opisane barwnie, ale bez przesadnej epickości, bardzo prawdziwie (z rojem much nad gnijącymi zwłokami i tak dalej). Wszystko to sprawia, że o wydarzeniach sprzed ponad 2000 lat czyta się z ogromnym zainteresowaniem, a bohaterowie ówczesnych bitew i wojen jawią się jako ludzie z krwi i kości, a nie posągowi półbogowie.

Świetna, naprawdę polecam. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto interesuje się historią starożytną.

Moja wiedza na temat wojen grecko-perskich jest wiedzą typowo szkolną,...

Polecam w 100%.

Polecam w 100%.

Świetna książka popularno-naukowa, historyczna, którą czyta się jak powieść.

Thriller polityczny. Kulisy walki o władzę w różnych państwach antycznych. Autor opiera się na wielu źródłach historycznych pisząc w sposób bardzo ciekawy. Często należy czytać między wierszami i umiejętnie domyślać się intencji autora.

Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się jak powstawało imperium Perskie oraz jak rodziła się demokracja w Grecji. Jak doszło do starć między wschodem i zachodem i jak powstały różnice w systemach politycznych między nimi.

Barwne opisy bitewne. Maraton, Termopile, Salamina i wiele innych.

Polecam

Świetna książka popularno-naukowa, historyczna, którą czyta się jak powieść.

Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się jak powstawało...

Tak powinny być pisane podręczniki do historii...

Tak powinny być pisane podręczniki do historii...

• Starożytność
  • historia