To, co najważniejsze

Okładka książki To, co najważniejsze Władysław Bartoszewski
Okładka książki To, co najważniejsze
Władysław Bartoszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Naukowe PWN
2012-11-02
2012-11-02
bartoszewski rozmowy dialogi

8 pięknych słów: nadzieja, dialog,honor,tożsamość, wiara, solidarność, przyzwoitość i patriotyzm w interpretacji wybitnego człowieka Władysława Bartoszewskiego. 8 fascynujących wywiadów aktualnych bardzo, również teraz w pandemii, mimo że książka jest sprzed prawie 9 lat. Ponadczasowe cudne.

Super książka, polecam

Super książka, polecam

Myślę, że bardzo ale to bardzo potrzebujemy tego typu książek - książek o wartościach coraz mniej popularnych, o których się normalnie nie mówi, bo i po co - o patriotyzmie, przyzwoitości, tożsamości narodowej/duchowej/kulturowej. A kto, jak nie jeden z największych autorytetów naszych czasów - nie zrobi tego lepiej? A jeszcze jak doda się do tego ludzi takich jak np. Jasiek Mela, bp. Pieronek czy Muniek Staszczyk to wychodzi mieszanka intrygująca i wciągająca.
Ogromnym plusem jest to, że to wszystko podane jest w doskonale przystępnej formie, a przy okazji przemycone są najważniejsze fakty z życia profesora. Mam za sobą "Wywiad rzekę" i "Warto być przyzwoitym" - książki bardzo wartościowe ale i trudne - dla czytelnika cierpliwego i bardzo zaangażowanego. Tu mamy pozycję naprawdę lekką (o tyle, o ile o lekkości możemy mówić w kontekście patriotyzmu czy wiary),która w cudowny sposób przybliża nam postać Bartoszewskiego.

"Mądrego zawsze przyjemnie posłuchać" - mawiała moja babcia. Ilekroć mam przyjemność usłyszeć lub przeczytać, co ma do powiedzenie profesor Bartoszewski, ta babcina sentencja zawsze kołacze mi się w głowie.

W książce "To, co najważniejsze" Władysław Bartoszewski odpowiada na pytania znanych ludzi - przedstawicieli różnych pokoleń i środowisk. Właściwie nie tyle odpowiada, ile rozmawia ze swoimi interlokutorami. Rozmowy te dotyczą - jak sam tytuł wskazuje - najważniejszych wartości etycznych, wśród których wyróżniają się: honor, wiara, wierność, uczciwość, przyzwoitość...
Dialogi są naturalne, niewymuszone, inteligentne, błyskotliwe. To duży walor tej książki, której współautorami nie są przecież zawodowi dziennikarze czy pisarze. Jedynie najważniejszy bohater może poszczycić się naprawdę wielkim dorobkiem intelektualnym, publicystycznym i literackim. I czasami odnosiłam wrażenie, że to on kieruje rozmową (co uznać należy za zaletę:)).

Wszystkie rozdziały przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, ale największe wrażenie zrobiły na mnie refleksje profesora o nadziei, honorze i przyzwoitości. Jak zawsze, Władysław Bartoszewski ubiera swoje myśli w proste, ale jakże mądre i głębokie słowa! Jest w jego wypowiedziach wiele odniesień do własnych doświadczeń, ale także do przeżyć całego pokolenia Kolumbów i do ludzi zaangażowanych w czasach PRL-u w działalność opozycyjną. Profesor przywołuje także cenionych przez siebie filozofów, naukowców, artystów i ludzi powszechnie nie zawsze znanych, ale wartych zapamiętania ze względu na dokonania.

Czyta się tę książkę z wielką przyjemnością i podziwem dla jej bohatera, który sam za bohatera się nie uważa. Niezwykłe jest to, że mimo wielu bardzo dramatycznych doświadczeń udało się Władysławowi Bartoszewskiemu zachować wiarę w ludzi, życiowy optymizm i niesłabnące poczucie humoru, które udzielają się czytelnikowi podczas lektury.

Cieszę się, że "To, co najważniejsze" porządnie wydano (twarda oprawa, solidne szycie, gruby papier),bo na pewno jeszcze nieraz zajrzę do tego wspaniałego prezentu, jaki sprawiły mi przyjaciółka i jej córka.

Mam zdecydowaną słabość do W. Bartoszewskiego. Kocham go czytać, słuchać, oglądać. W tej książce mamy zderzenie różnych pokoleń, z mądrością tego najstarszego. To zdecydowanie lektura godna polecenia.

Esencja życia czyli kluczowe wartości - nadzieja, dialog, honor, tożsamość, wiara, solidarność, przyzwoitość, patriotyzm.

• Literatura faktu
  • Psychologia
  • Biografie
  • Kraków
  • Mniej niż 300 ;)

Dodaj cytat z książki To, co najważniejsze