Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo

2012-11-20
2012-11-20
Wiesław Szymona OP
Jezus Chrystus chrześcijaństwo Ratzinger teologia religia katolicyzm

Wybitna umiejętność do opisywania spraw duchowych, egzystencjalnych dla rozumienia swojej wiary w przystępny i zrozumiały, acz niezwykle kompetentny sposób. Nie mogę się doczekać przeczytania kolejnych części.

CZAS WIELKIEGO POSTU
skłonił mnie do sięgnięcia po książki autorstwa Benedykta XVI "Jezus z Nazaretu". "Dzieciństwo" w kolejności pisania, to był trzeci tom. Sensowne jednak jest to, aby kierować się chronologią życia Jezusa, a nie kolejnością pisania.
Należy mieć przygotowanie teologiczne, aby swobodnie chłonąć treść. Ta książka jest to dla mnie sprawą "mielenia" wiedzy, która powinna umocnić wiarę.

CZAS WIELKIEGO POSTU

Pierwszy, choć napisany najpóźniej tom trzyczęściowej medytacji o życiu Jezusa.
Mamy tu teksty Ewangelii opisujące życie Mesjasza od poczęcia, do odnalezienia w świątyni. Fragmenty te omawiane są w nawiązaniu do proroctw Starego Testamentu a także w perspektywie historycznej i kulturowej.
Język jest dość prosty. Da się zauważyć, że autor chciał trafić do jak najszerszego grona czytelników, jednak pozycja ta ma w sobie coś z takiej specyficznej dla prac naukowych ‘szorstkości’.
Jeśli chodzi o poziom trudności tej pozycji, oceniam go jako średni. Z jednej strony, dla kogoś kto jest w tym momencie daleko od chrześcijaństwa, może okazać się zbyt trudna. Z drugiej strony, miałam wrażenie, że nie wszystkie kwestie zostały wyczerpane. Pamiętam, że choćby w książce ,Nazarejczyk’ E. Zolli samo omówienie tego tytułu Jezusa to był osobny rozdział, tutaj mamy ledwie kilka akapitów. Choć to jednocześnie dobrze, że przy poruszaniu tak wielu tematów, poszczególne zagadnienia nie są zbyt rozwleczone, dzięki temu ta pozycja nie jest przytłaczająca.
W trakcie lektury dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. Nigdy wcześniej nie zwróciłam uwagi choćby na to, że Maryja i Józef nie złożyli ofiary 5 szekli za pierworodnego- myślę, że jeśli kojarzycie o co chodzi, to może być to książka dla was. Jeśli nie, być może nie jest to dobry moment na tę pozycję.

Pierwszy, choć napisany najpóźniej tom trzyczęściowej medytacji o życiu Jezusa.

Genialna książka opowiadająca o tak tajemnicze części życia Jezusa. Jak na Benedykta XVI książka bardzo przystępna w porównaniu np. z encyklikami.

Benedykt XVI – Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo (2012) (7.5)

Benedykt XVI – Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo (2012) (7.5)

Jak to na Benedykta XVI przystało, z teologicznego punktu widzenia ta książka jest bezbłędna. Bardzo ciekawa jest też analiza historyczna dzieciństwa Jezusa, o którym mamy stosunkowo mało informacji, tym bardziej każda dobrze poprowadzona egzegeza jest wartościowa. Ogólnie rzec ujmując, jest to bardzo dobra pierwsza część trylogii biograficznej o Jezusie Chrystusie, choć napisana na końcu to dotycząca pierwszych wydarzeń.

Opowiedziana przez Benedykta XVI historia dzieciństwa Jezusa. Medytacja obejmuje okres od zwiastowania do odnalezienia Jezusa w świątyni w wieku 12 lat. Autor przedstawia historyczne dowody na prawdziwość opisanych przez Ewangelie wydarzeń, a także rozważania teologiczne dlaczego działo się to w taki, a nie inny sposób oraz jaki miało skutek dla dalszego życia Jezusa oraz do rozwoju chrześcijaństwa. Bardzo polecam.

Wybitnie napisana, Benedykt XVI może być najwybitniejszym teologiem naszych czasów. Tekst przepełniony niesamowitym intelektem

Przystępne omówienie ewangelii dzieciństwa Jezusa. Po dwóch pierwszych częściach "Jezusa z Nazaretu" Benedykta spodziewałem się jednak większego rozmachu i głębi. Publikacja jest objętościowo niewielka, ale dla szukających właśnie takiej skromniejszej porcji nt. dzieciństwa Jezusa będzie pewnie przydatna.

Książka bardzo dobrze napisana. Sporo faktów, trochę historii, dużo refleksji na opisywanymi wydarzeniami. Bardzo dobra pozycja aby pogłębić wiarę i zrozumieć jej fundamenty - a tego katolikom w Polsce niestety brakuje.
Uważam tę pozycję za obowiązkową dla każdego wierzącego. Również poszukujący dużo zyskają na jej przeczytaniu.

• Religia
  • Religijne