W imieniu obrony

Jadwiga Milnikiel

Świetnie napisana biografia

Świetnie napisana biografia

Niestety, przerywam lekturę.
Przede wszystkim tłumaczenie jest drętwe, co daje się wyczuć. Język polski oferuje wiele możliwości, a tłumaczka nie zdecydowała się na skorzystanie z choćby promila z nich. Szkoda.
Dodatkowym problemem jest sam autor, który w tym przypadku zbytnio polegał na źródłach, nie próbując stworzyć żywej, barwnej postaci. O ile można bez trudu zorientować się, że "W imieniu obrony" i doskonałe "Pasje utajone" dzieli 30 lat pisarskich doświadczeń, o tyle potknięcie przy biografii Darrowa jest niezrozumiałe wziąwszy pod uwagę fakt, że fascynująca "Pasja życia" została napisana siedem lat wcześniej.
Każdy autor najwyraźniej ma swoje słabsze chwile i "W imieniu obrony" trafiło na ten moment u Irvinga Stone'a.

Niestety, przerywam lekturę.

Jest to bardziej literacka niż dokumentalna biografia świetlanej postaci amerykańskiej palestry, Clarence’a Darrowa.

Clarence Seward Darrow (1857–1938),to amerykański prawnik, adwokat, agnostyk, znany z cytowanego często powiedzenia: „Nie wierzę w Boga, ponieważ nie wierzę w krasnoludki”.

Darrow nie posiadał właściwie formalnego wykształcenia prawniczego, chyba, że za takie uznać jeden rok nauki w prawniczym college’u w Annn Arbor. W tamtych czasach wystarczyło to do podjęcia pracy w biurze prawniczym. Niedługo potem zdał niezbyt trudny egzamin przed komisją adwokacką do egzaminowania aplikantów i tym samym stał się prawnikiem „z prawdziwego zdarzenia”.

Inteligentny, oczytany, świetny mówca, kierował się raczej kategoriami sprawiedliwości i uczciwości niż skodyfikowanymi ustawami. Tak, wtedy było to jeszcze możliwe…

Występował w wielu głośnych procesach, bronił między innymi przywódcę strajku pracowników Pullmana, Eugene Debsa, braci McNamara, Leopolda i Loeba.

„W imieniu obrony” to opowieść zarówno o życiu Darrowa, głośnych procesach, w których brał udział oraz o Ameryce przełomu XIX i XX wieku i wydarzeniach, dzięki którym stała się ona tym, czym jest obecnie.

• Biografia
  • Chcę dać w prezencie
  • Biograficzne
  • Propozycje 2017
  • W kolejce do przeczytania

Dodaj cytat z książki W imieniu obrony