Szwecja

Okładka książki Szwecja Piotr Kraśko
Okładka książki Szwecja
Piotr Kraśko Wydawnictwo: G+J Seria: Świat Według Reportera literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Świat Według Reportera
G+J
2011-09-29
2011-09-29
Szwecja podróże Skandynawia

Te krótkie, poręczne książeczki Piotra Kraśki można zabrać ze sobą do torebki i poczytać w zasadzie wszędzie. Sama mam kilka i w ten sposób z nich korzystam.
Tym razem przyszła kolej na Szwecję.
Autor pokazuje ją swoim reporterskim okiem.
Nigdy w Szwecji nie byłam, ale kraj ten kojarzy mi się z ciemnymi zimami, krótkim słonecznym latem, świetną opieką socjalną i drożyzną. Szwedów postrzegam raczej jako ludzi zamkniętych w sobie.
Autor pokazał ten kraj z trochę innej strony. Niby Ameryki nie odkrył, bo znamy przecież rodzinę królewską (choć oczywiście nie tak dobrze jak brytyjską),nacisk jaki kładą na ochronę środowiska naturalnego. Szwedzkie kryminały to też ich wizytówka, jak czekolada czy zegarki dla Szwajcarii.
Było też jednak sporo ciekawostek, szczególnie historia pochodzenia obecnej rodziny królewskiej.
Po lekturze poczułam, ze Szwecja jest mi nieco bliższa. Po prostu ludzie nieco odmienni od nas, którym przyszło żyć w trudnych warunkach naturalnych, ale potrafili się do nich przystosować.

Tym razem przyszła kolej na Szwecję.
Autor pokazuje ją swoim reporterskim okiem.

Laurka wystawiona Szwecji w 2011 roku. Pełen zachwytów obraz Szwedów, monarchii szwedzkiej, szwedzkiej historii i filozofii życia oraz beztroskiego podejścia do bezpieczeństwa. Dziś wiemy, że nie jest tam tak różowo. I że jednak mroczne i krwawe kryminały szwedzkie nie biorą się znikąd. Więc reporter Kraśko się nie wykazał.
Książkę można przeczytać jako ciekawostkę. W 2018 najbardziej zaciekawiły mnie anegdotyczne historyjki o początkach obecnej dynastii królewskiej.
Książeczka na jeden wieczór.

Książkę można przeczytać jako ciekawostkę. W 2018...

Bardzo fajny reportaż o Szwecji, w wykonaniu Piotra Kraśko. Przyjemny, zrozumiały język. Dużo historii kraju i ciekawostek, które mnie zainteresowały, a o których wcześniej nie miałam pojęcia. Jak na przykład zabójcze śledzie, lodowy hotel czy muzeum śmieci. Razem z Piotrem mogliśmy odwiedzić Królewskie salony i wyruszyć do krainy Lapończyków, aby poznać ich historię z reniferami. Bo Szwecja to nie tylko ABBA i Stieg Larsson. To kraj o naprawdę wyjątkowym usposobieniu, z mianem najbezpieczniejszego kraju świata, dający mieszkańcom gwarancję najwyższej jakości życia.

Dla mnie reportaż na duży plus.

Krótka acz treściwa, pełna ciekawostek, pozycja wydawnicza dla wszystkich lubiących poznawać zwyczaje mieszkańców innych krajów, tutaj akurat mieszkańców Szwecji.
Genialny kieszonkowy format, który ubarwi codzienną podróż komunikacją miejską.
Gorąco polecam! :)

Genialny kieszonkowy format, który ubarwi codzienną podróż komunikacją miejską.
Gorąco polecam! :)

Ta książka to zbiór krótkich tekstów związanych ze Szwecją. Reportaże są ciekawe, można się z nich dowiedzieć o sprawach, które nie są oczywiste i stereotypowe. Warto przeczytać, ale nie jest to arcydzieło ani pozycja, która zadowoli osoby chcące dobrze poznać ten skandynawski kraj.

Czyta się szybko. Książeczka cieniutka, ale bardzo ciekawa. Dużo interesujących spostrzeżeń.

Bardzo ciekawa! Szybko się czyta, zawiera zdjęcia ilustracyjne.

Bardzo ciekawa! Szybko się czyta, zawiera zdjęcia ilustracyjne.

1967

Malutka, ale bardzo fajna książeczka. Wiele ciekawych faktów, anegdotki, trochę historii Szwecji. To wszystko doprawione barwnymi fotografiami. Super.

Przyjemna książeczka z ciekawymi faktami o Szwecji na jeden wieczór. Polecam

Przyjemna książeczka z ciekawymi faktami o Szwecji na jeden wieczór. Polecam

Moja opinia na: https://takieksiazki.blogspot.com/2020/06/piotr-krasko-swiat-wedug-reportera.html

• Podróżnicze
  • Podróże