Klaudiusz i Messalina

Robert Graves Wydawnictwo: Książnica Cykl: Klaudiusz (tom 2) powieść historyczna
Claudius the God
powieść historyczna
2012-05-09
Stefan Essmanowski
kladiusz starozytny rzym cesarstwo messalina historia

Może i nawet lepsza od Ja, Klaudiusz - więcej psychologii, mniej faktów. Też bardziej się czuje atmosferę: nie ufaj nikomu.
Klaudiusz wciąż mega mądry, och och jaki on cudowny:)

ciuteńkę :P słabsza od pierwszego tomu, historia Klaudiusza i początków Imperium którego prawa , do tej pory obowiązują... słabość wynika z mojej niechęci do czytania o smutnych zakończeniach :P

Kontynuacja powieści "Ja, Klaudiusz", druga część dylogii. Akcja obejmuje sam okres panowania Klaudiusza, jest zatem bardziej skondensowana, niż w przypadku części pierwszej. Z punktu widzenia historycznego jest to część mniej ciekawa, ale moim zdaniem jest wyraźnie lepsza pod względem czysto literackim - w każdym razie mnie czytało się lepiej.

"Klaudiusz i Messalina" to...

Na półkach: , , , ,

Kontynuacja powieści „Ja,Klaudiusz” Roberta Gravesa. Jak to zwykle bywa z drugimi częściami – blask, którym świeci, pochodzi od poprzednika, ale na szczęście tylko częściowo.
W odróżnieniu od pierwszej części dylogii, obejmuje ona krótszy okres czasu i mniej obfitujący w mordy i skandale, chociaż jeden z nich dorównuje wcześniej opisanym … Plusem powieści jest szersza...

Dobra kontynuacja, aczkolwiek poprzednia część przypadła mi bardziej do gustu. Wszystkie spiski, dramaty i tragedie, które tworzyły całą historię, tutaj gdzieś zniknęły. Rozumiem, że książka ma za zadanie jak najwierniejsze przedstawienie panowania Klaudiusza, ale nadmiar szczegółów i nieustające opisy szarej codzienności sprawiły, że momentami czytanie staje się naprawdę...

Bardzo dobra kontynuacja poprzedniej części. Czasami nudzą opisy codziennej pracy Klaudiusza, ale kogo nie nudzi rutyna?
Fascynujące "wejście" w głowę obywateli rzymskich, co pozwala zrozumieć myślenie ludzi w czasach największej potęgi Cesarstwa Rzymskiego.

Po dwutomowym dziele Gravesa zachęcam do płynnego przejścia do Quo Vadis...

Książka wybitna.

Zawsze mam złe przeczucia, sięgając po "sequel".
Książka nie dorównuje genialnej powieści "Ja, Klaudiusz", ale poprzeczka była zawieszona tak wysoko, że autor po prostu nie był w stanie nawet do niej doskoczyć. "Klaudiusza i Messalinę" czyta się z prawdziwą przyjemnością, to kontynuacja na poziomie, chociaż mnie nie aż tak bardzo nie zachwyciła.

Drugi tom historii o Klaudiuszu równie dobry, co poprzedni.
Ciągle nie brakuję intryg i spisków, które nadają książce tempa.
Bardzo mnie zainteresował opis Rzymu, który został tu przedstawiony. Kocham historię, więc to dla mnie prawdziwa gratka.
Książka ta, to dobra kontynuacja pierwszego tomu.
Dla miłośników historii Rzymu, pozycja obowiązkowa.

Akcja ,,Klaudiusza i Messaliny" rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, gdzie zakończyła się pierwsza część ,,Ja, Klaudiusz". Uważany za głupka, zakałę rodziny Klaudiusz zostaje obwołany przez armię cezarem i ten, który dotychczas był obserwatorem zdarzeń pozostającym w cieniu, teraz wysuwa się na pierwszy plan i to on dzierży w rękach władzę. Jego pragnieniem jest...

1 449
  • Powieść historyczna