Piotr Pierwszy

Aleksy Nikołajewicz Tołstoj literatura piękna 764 str.
Petr Pervyj

Książka i Wiedza
literatura piękna
car Piotr reformator

Porównaj ceny i

Miałem tą książkę parę lat temu w ręce. Przeczytałem kilka pierwszych stron niestety nie mogłem się nią długo nacieszyć. A szkoda, mam nadzieję że w tym roku wrócę do tej książki.

Na półkach: , , , , , ,

"A herbata, a kawa? A kartofla - tfu, niech będzie przeklęta Antychrystowa pokusa - kartofla! Wszystko to zielsko zza morza, a handlują nim u nas lutrzy i katolicy... Kto pije herbatę - ten heretyk... kto pije kawę, tego dusza w okowach... Tak, tfu - zdechnę raczej, a nie wezmę tego do swego sklepu..."

Po "Piotra Pierwszego" sięgnęłam po raz pierwszy przy okazji zgłębiania...

Zaskakująco dobra lektura. Niestety po bardzo dobrych dwóch pierwszych częściach książka robi się nieco ciężka, czuć, że powstawała w innych czasach (cz. 1 i 2 w latach 20-tych, część 3 - w szczytowym okresie stalinizmu).

Mówi się o autorze,że jest antypolski.To możliwe,ale jest przede wszystkim bardzo prorosyjski.Mój ulubiony fragment to opis rzeczywistej gościnności polskiego szlachcica w XVIII wiecznej Rzeczpospolitej.

Jak dla mnie to po prostu arcydzieło.W bardzo przystępny sposób o opisane są dzieje cara,Piotra Pierwszego.Dzięki tej pozycji poznamy bliżej Jego charakter,jak również czasy w których żył.Świetnie pokazane są też osoby którymi się otaczał i którzy mieli na cara wpływ.Gorąco polecam tę powieść.Szkoda że Autor nie dokończył jej,niemniej warto.

Ciekawa, choć napisana ciężkim językiem. Często trudna do zrozumienia. Odniosłam wrażenie, że więcej w niej opisów ludzi, postronnych "bohaterów", czynów, obyczajów aniżeli samego Piotra jako cara. Czuję niedosyt.

Świetna książka przedstawiająca kulisy życia jednego z najwybitniejszych władców rosyjskich, a także obraz społeczeństwa rosyjskego przełomu XVII i XVIII wieku. Największym mankamentem tej pozycji jest fakt, iż niestety nie została ona ukończona i autor pozostawia nas w środku akcji, bez odpowiedzi na wiele pytań.

Zakochałam się w tej książce!!! Warto przeczytać.

Książka ciekawa, ze względu na opis historii życia jednego z największych władców rosyjskich, starających się zbudować potęgę gospodarczą Rosji.

świetna, ale niełatwa literatura.

• Rosja
  • Klasyka