Księga zaginionych opowieści t. I

J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Amber Cykl: The History of Middle-Earth (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
The Book of Lost Tales
Radosław Kot
Amber
The Book of Lost Tales
The History of Middle-Earth (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
Radosław Kot

Bardzo dobra książka, ale zanim ją przeczytasz radzę zapoznać się z innymi dziełami autora

Najgorsze tłumaczenie czegokolwiek, jakie w życiu widziałam.
Właśnie za tłumaczenie odjęta połowa gwiazdek (jako zagorzała miłośniczka Tolkiena daję z automatu maksymalną ocenę wszystkiemu, co pozwala choć trochę zbliżyć się do tego świata, a "Księga zaginionych opowieści" jest bardzo cennym źródłem).
Przykłady? "Tulkas wyrżnąwszy [!!!] Melka żelazną rękawicą w zęby";...

Tolkien, mistrz, kreator światów, nic dodać więcej! Epickie dzieło.

Nie chcę umniejszać bezsprzecznego waloru artystycznego tego dzieła, ale powiem szczerze, że jako długoletnia fanka Tolkiena byłam nieco rozczarowana. Nie samymi opowieściami, a raczej faktem, że właściwie to już je czytałam w ostatecznej wersji, w Silmarillionie. Jeśli więc czytaliście tamten utwór, to tutaj nie znajdziecie nic nowego. Mimo to, polecam,bo mi osobiście było...

Polecam

Pierwszy tom "Księgi Zaginionych opowieści" opowiada dzieje od stworzenia Ardy do czasu ukrycia Valinoru, wyznaczenia tras Słońca i Księżyca oraz przebudzenia drugich dzieci Iluvatara, czyli ludzi.
Tolkien zdecydował się na formę gawędy: Marynarz Eriol spotyka Eldarów, którzy wyjawiają mu tajemnicę początków istnienia.

Co tu znajdziemy, czego nie ma w Silmarillionie? Z...

Dzieciom ćwiczy umysły, starszym daje chwilę odpoczynku z uśmiechem.

Jak zwykle Tolkien wyczarował piękny świat i oczarował tym pięknem czytelnika.

Dla mnie jak wszystkie dzieła Tolkiena jest niesamowita. Podziwiam również jego syna za ogrom pracy włożony w uporządkowanie i wyjaśnienie zawiłości, różnic. Oczywiście nie czyta się tego jak klasycznej opowieści, ale interesujące jest to, że można prześledzić tok powstawania świata Tolkiena. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.

Mam wszystkie książki, prócz tej.

1 255
  • Chcę w prezencie