Letnia włóczęga czyli Szwecja na wesoło

Okładka książki Letnia włóczęga czyli Szwecja na wesoło Fin Szekla
2012-07-07
2012-07-07
978-83-7823-056-4
Szwecja Morze Bałtyckie

Słaba, bardzo słaba książka - dla dzieci może OK, ale nie dla osoby zainteresowanej Skandynawią, która ma więcej niż 11 lat.

1972

Na okładce książki zobaczyłam hasła:
-PRZYGODA,HUMOR,RELAKS,EDUKACJA i po przeczytaniu jej stwierdzam ,że to wszystko zostało nam dane.
Czytając książkę dobrze się bawiłam , razem z uczestnikami wyprawy przeżywałam ich przygody,a przy okazji poznałam też dotąd nieznane mi miejsca-dwie szwedzkie wyspy,bo Szwecję znam tylko od Stockholmu,a
moje dzieci od razu zapragnęły wyjazdu do miasteczka Visby,miateczka Pippi Langstrump.

Na okładce książki zobaczyłam hasła:
moje dzieci od razu zapragnęły...

Bardzo, bardzo fajna. Zabawna i przyjemna. Przemyca dużo ciekawych aspektów związanych ze Szwecją, z dużą dawką humoru :) Wciągająca i szybciutko się ją czyta. Dobra na poprawę humoru! Ładne wydanie, ale przez to książka jest bardzo ciężka ;)

Zdecydowanie polecam na zimowe wieczory! Lekka, przyjemna i optymistyczna lektura dla całej rodziny. Pełna Słońca, uśmiechu i przygód. Bardzo poprawiła mi nastrój i wprowadziła w tryb planowania kolejnej podróży.

Książka, prócz czystej rozrywki, dostarczy także solidną porcję popularnonaukowej wiedzy na temat odwiedzanych przez bohaterów miejsc. Zawiera ponadto liczne, bardzo dobrej jakości, zdjęcia oraz posiada zabawną, ciekawą i kreatywną oprawę graficzną.

Uwielbiam Skandynawię i podróżuję po niej najczęściej, jak się da, dlatego pozycję tę traktuję jako swojego rodzaju inspirację do zaplanowania kolejnego wyjazdu. Znalazłam w niej też wiele praktycznych wskazówek.

Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to liczne błędy w zapisie obcojęzycznych, przede wszystkim szwedzkich, ale też angielskich, słów. Osobiście zwracam na to baczną uwagę, ale nie każdemu może to przeszkadzać. Gorzej, jeśli nie znamy języka - możemy przyswoić sobie słowa i zwroty błędnie zapisane.

Dla miłośników podróży, Skandynawii, przygód i dla tęskniących za latem :)

Dobrze się czyta, ładne zdjęcia, dużo humoru i przystępnie podanych informacji. Nie myślałem, że Bałtyk to takie ciekawe morze.

"Jesteś osobą o pogodnym usposobieniu, nie zapomniałeś jeszcze, co to są marzenia, cechuje Cię ciekawość świata, charakterystyczna dla osób młodych duchem, chciałbyś na parę godzin oderwać się od trosk i kłopotów życia codziennego, lubisz wakacje, słońce i morze?" Jeżeli posiadacie przynajmniej jedną z wymienionych cech, według autora jesteście idealnymi odbiorcami książki, która jest opowieścią o kilku urlopowych dniach spędzonych rodzinnie w słonecznym świecie szwedzkich, bałtyckich wysp, które nie przypominają Szwecji, jaką mamy w naszej wyobraźni. Jeżeli jednak nie udało Wam się zaznaczyć żadnej z wyżej wymienionych opcji, mimo wszystko warto udać się w tą książkową wyprawę. Może po niej staniecie się osobą, o której pisał autor.

W głównych rolach występują: Zdzichu czyli Sylwia, Panna Misia czyli Monika, Lenon czyli Tynka czyli Justynka, Gustaw czyli Waldek, Bożena czyli matka karmiąca, Ciocia Dorocia czyli Dorota, Wujek Pioter czyli Piotr oraz Pasażer na gapę o którym sami będziecie musieli przeczytać. Wszystkie wymienione wyżej osoby to członkowie Kluby Wakacyjnej Przygody imienia Piotrusia Pana, podróżujący saabciem, kaszlakiem, rowerami oraz promami. To oni wprowadzają nas w świat Szwedzkich wysp, o których teoretycznie słyszał każdy, ale praktycznie nikt nic nie wie.

Książka ta ma dwa oblicza: prywatno-rozrywkowe oraz naukowo-poznawcze. Już tłumaczę. W tym pierwszym poznajemy historie zabawne, dramatyczne a nawet tragiczne i nieprawdopodobne, dotyczące zwariowanej rodzinki, której członków wymieniłam w poprzednim akapicie. Czytamy o ich historiach związanych z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce, nieustannie kończących się zapasach Nutelli, niszczeniu kolejnych ubrań czy zazdrosnych żonach. Drugie oblicze tyczy się poznawania przez nas Szwecji a właściwie jej wysp krok po kroku. Wspaniale opowiadane historie wujka Piotra sprawiają, że nie jest to nudna lektura i mimo, że przeżywałam wakacje razem z Klubem Wakacyjnej Przygody, nie odnosiłam wrażenia, że jest to kolejna lekcja historii z której mam ochotę uciec, żeby tylko zająć się czymś innym.

Dzięki tej lekturze poznałam kilka Szwedzkich miast, ich zabytki a także historię, która tak samo jak nasza bywała przez lata bardzo burzliwa. Lektura okazała się jeszcze lepsza dzięki zdjęciom a także scenkom rodzajowym, które znajdują się praktycznie na co drugiej stronie. W ten sposób mogłam jeszcze bardziej zatopić się w opowieściach i oczywiście zobaczyć te wszystkie przepiękne miejsca, o których mowa w książce.

"Letnia włóczęga... " pochłonęła mnie bez reszty - sama się zdziwiłam, że tak się stało. Ta szalona rodzinka odkryła przede mną tajemnice Szwecji o których nie miałam pojęcia. Sprawili, że sama mam ochotę wyjechać tam na wakacje rowerem, zbliżyć się do natury i zobaczyć na własne oczy to wszystko, co oni widzieli a także przeżyć to co oni przeżyli (no może poza pewnymi wjątkami). Polecam tę książkę każdemu. Jest to pozycja napisana lekkim piórem, która nie odstrasza a wręcz przyciąga no i poza niewątpliwą rozrywką możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Szwecji.

Recenzja pochodzi z bloga: http://mipropiabiblioteca.blogspot.com/

Przygoda na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli (co udawadnia autor) ma się trójkę dzieci. Amazonia, wyprawy rowerem przez Afrykę - owszem fajnie się czyta, ale to nie przygoda dla przeciętnego Kowalskiego, który ma rodzinę, dzieci, pracę i do dyspozycji tylko parę dni urlopu.
Ta książka udawadnie, że mimo wszystko jest to możliwe. Humor, profesjonalne zdjęcia zintegrowane z tekstem, lekkie pióro pisarza to dodatkowe atuty tej książki.

• Podróżnicze
  • Literatura podróżnicza