Po ludobójstwie. Eseje o języku, polityce i kinie

Okładka książki Po ludobójstwie. Eseje o języku, polityce i kinie Pier Paolo Pasolini
Okładka książki Po ludobójstwie. Eseje o języku, polityce i kinie
Pier Paolo Pasolini Wydawnictwo: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
2012-01-01
2012-01-01
978-83-626-0905-5
Anna Osmólska-Mętrak, Mateusz Salwa, Izabela Napiórkowska
Biblioteka Kwartalnika Kronos esej Pier Paolo Pasolini polityka kino film

E book #CzytamZLegimi

Wybitne, ale bardzo szczegółowe, trudne i wymagające już określonej wiedzy historycznej i językowej felietony.

Znany jako twórca kontrowersyjnego "Saló" Pasolini prowadzi tu dywagacje o zmienającym się języku i jego wpływie na przemiany kulturowe zachodzące w społeczeństwie, a także odwrotnie, bo widzi zmiany językowe będące następstwem przemian w społeczeństwie oraz obrazie świata jaki ma społeczeństwo włoskie.
Pasolini sięga tu do historii oraz istoty faszyzmu, lekko sympatyzuje z komunizmem (lekko bo choć sam był lewicowcem absolutnym, to widać tu postawę osoby niezwykle krytycznej i nie broniącej środowiska tylko przez zgodę z tą samą ideą). Styl autora jest lekki i fantastyczny, wiedza niesamowita, a idee ciekawe Polecam osobom, które interesują się językiem jako takim, ale też tym zainteresowanym tym jak zmienia się kultura oraz jak pewne idee i postawy światopoglądowe wracają w różnych wariacjach tym samym od setek lat rytmem czyli historią pezemian kulturowych i społecznych

Autor, którego przez pryzmat szokującej twórczości filmowej oceniałam jako dziwaka po przeczytaniu felietonów widzę jako człowieka wiernego sobie, odważnego i bardzo pięknego w swej postawie. Pasolini jest tu człowiekiem o określonych poglądach, prowokującym, nie idzie z tłumem, tłum szanując i nie boi się powiedzieć nie tym z którymi stoi w jednym rzędzie w dodatku dysponował niezwykle refleksyjną postawą oraz błyskotliwością. To typ człowieka z którym nawet jeśli się nie zgadzamy w sposób skrajny, to nie sposób nie szanować jego postawy.
Uwagi autora są ciekawe, dające do myślenia i niezwykle trafne )co jak w przypadku każdego twórcy/myśliciela weryfikuje czas). Nadal jednak mam wrażenie, że felietony te są na tyle specyficzne i dotyczś wąskiego zakresu zainteresowań (czy też zakresów),że nie koniecznie będą interesujące dla wszystkich( to w żadnym wypadku nie zarzut!!! Dotyczące bardzo wąskich dziedzin matematyki felietony i opracowania też wszystkich nie zainteresują i jest to rzeczą normalną)

Bardzo szukałam w nich (artykułach i felietonach tu zamieszczonych) autora i mych poszukiwań nie kończę. Obraz dziwaka i wariata, który miałam legł w gruzach więc spieszę zbudować w sobie jakiś nowy:)
Bardzo zainteresowała mnie osoba Pasoliniego.

E book #CzytamZLegimi

Osobista historia z Piotrkiem zaczęła się nie na uniwersytecie, a w ciasnym pokoju w Mediolanie u 64 letniego psychoterapeuty. Tam po raz pierwszy na zakurzonej półce dostrzegłem nazwisko Pasolini, kojarzące mi się jedynie z brutalnym Salo, którego nawet nie obejrzałem. Z niewytłumaczalnych dla mnie dotąd racji, wzbudziło to we mnie ciekawość. Przy wspólnej kolacji jedząc tortelini, zadałem dosyć wprost proste pytanie - kim jest Pasolini we Włoszech? Odpowiedź brzmiała: “geniuszem, który przewidział przyszłość.”

Postanowiłem to sprawdzić zaledwie półtora roku później po tej wypowiedzi, odstawiając go na półkę z autorami, do których mam przekonanie, że żeby ich zrozumieć powininenem im poświęcić mnóstwo czasu. A może to specjalne miejsce wynika z tego, że muszą oni we mnie wewnętrznie dojrzeć, trafić na odpowiedni moment, w którym z lekkością serca wezmę ich twórczość do rąk. Tak się w końcu zdarzyło, a ta książka była praktycznie (nie doczekaliśmy się innych przekładów esejów) jedyną możliwą formą przybliżenia tak szerokiego horyznontu poznawczego, jaki się tutaj rozgrywa.

Ta żywa myśl rozgrywajaca się rzekomo w esejach o języku, polityce i kinie, tak naprawdę nie jest tylko o języku, polityce i kinie, a o wszystkim o czym można powiedzieć z zaangażowaniem. Bo Pasolini, dotykając jednego tematu nie może nie mówić o innym, równie dla niego ważnym. To sprawia, że mamy poczucie obcowania z kimś, kto nie hołduje budyniowej atmosferze, a wręcz jest jej zaprzeczniem, celnie wymierzając lotkę w sam środek czoła pseudointelektualistów.

Dorzuca on cegiełkę wszędzie, gdzie uważa to za potrzebne. Tutaj paluszkiem wskaże, że językoznawcy pominęli fonetykę, z której można wydobyć jeszcze więcej soków, uwrażliwić człowieka na brzmienie, pokazując mu meandry głosowości. Tam tupnie nózką na faszystów i drobnomieszczaństwo dokonujące ludobójstwa na dobrych chłopakach z przedmieść Rzymu lat 70. I tu szturchnie łokciem niejednego reżysera, szepcząc mu na ucho po cichu, że tutaj jego mość nie rozumie chyba natury kina, które wydaje mu się, że współtworzy.

Za każdym razem jest za to ostry jak brzytwa, bez skrupułów i wyrzutów sumienia. Jest nieprzewidywalny, a Ty nigdy nie wiesz dokąd zaprowadzi Cie jego myśl. Spacerujesz z nim po zaminowanym polu, gdzie na każdym kroku czyha na Ciebie niebezpieczeństwo. Tym niebezpieczeństwem jest to co może z Tobą ta myśl zrobić. Mianowicie rozbić Cię od środka, sprawić, że zburzy Ci się dotychczasowa perspektywa, trzeba będzie spojrzeć na to inaczej i już nie będzie to takie oczywiste i łatwe, tak jak było wcześniej. Trzeba się będzie wysilić, z gruzów coś świeżego wybudować, a jak Ci się nie uda to zostaniesz ze sobą sam bo Pasoliniego już z nami nie ma. I takiego drugiego intelektualisty nie będzie. Co więc nam zostaje?

• Kino
  • Literatura włoska
  • Avanti Italia!
  • Reportaż/Eseje
  • Studia kulturowe i nie tylko
  • Dzienniki, wspomnienia / eseje, felietony

Pier Paolo Pasolini Po ludobójstwie. Eseje o języku, polityce i kinie Zobacz więcej