Żelazny kostur

Juraj Červenák Wydawnictwo: Erica Cykl: Bohatyr (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
Ocelové žezlo
bohatyr słowiaństwo ilja muromiec

Oficjalne recenzje i

Narodziny legendy

[ 12 ] Link do recenzji

Po prostu świetna. Akcja toczy się szybko. Krew się leje strumieniami. Bohaterowie wyraziści i konkretni. A końcówka taka, że od razu zabieram się za tom drugi.

Gdy znudzą się Wam "standardowe" książki fantasy sięgnijcie koniecznie po tą pozycję.Uprzedzam, że krew się leje strumieniami a opisy walk są dość brutalne.Wielka szkoda, że do tej pory nie wyszedł 3 tom w polskim tłumaczeniu

Ciekawa historia aczkolwiek szkoda ze autor niezbyt popularny na polskim rynku.

Fantasy w slowianskim klimacie. Wyglada jak stare ruskie basnie, ale napisane ze wspolczesnym tempem akcji.

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Nowy stary nastojaszczij gieroj

Hubert Przybylski

Od zawsze narzekałem na brak porządnego fantasy w klimatach słowiańskich. Z trzech najlepszych w kraju pisarzy fantasy, Kres i Wegner olali kompletnie nasze mity i legendy, a to, co z kultury słowiańskiej zaczerpnął Sapkowski, utonęło w zalewie mitów arturiańskich oraz...

Dość fajnie się czyta. Przygody kontrowersyjnych, lecz krwistych bohatyrów urozmaicone, fragmentami zabawne. Słowiańskie klimaty. Można nieco się dowiedzieć o historii regionu. Fajny słowniczek na końcu książki.

Dawno nie czytałam takiej literatury a "Żelazny kostur" po prostu połknęłam. Mimo tematyki, która niekoniecznie mnie interesuje, byłam naprawdę zainteresowana losami bohaterów. Z chęcią dorwę kolejną część

Jedna z tych książek, które wkurzają, ale chwilami tak ujmują swymi opisami, że jednak czytamy je do końca. Słowo, które ją najlepiej opisuje, to... zadatki! Zadatki na prze-ciekawą powieść historyczną – ale zagruzowane naiwnymi dialogami i supermaństwem. Zadatki także na baśń dla dorosłych; dla tych czytelników, którym nie przechodzi już przez gardło dziecięca dawka...

Długo broniłam się przed książką Cervenaka. Nie wiem sama czemu... Chyba nieufnością napawał mnie twórca historycznego fantasy rodem zza południowej granicy (za blisko?). Przeczytałam. I jestem zachwycona. Moja słowiańsko pogańska dusza znalazła coś dla siebie - bogactwo magii Peruna, okrucieństwo leśnych dziwożon, pląse Dadźboga po nieboskłonie, ... Ścierające się strefy...

Gdy czytałem tą książkę przypomniały mi się czasy młodości kiedy nad moja wyobraźnią niepodzielnie panował Robert E. Howard i jego bohaterowie. Jest to nieźle napisana fantasy spod znaku miecza i magii nawiązująca do historii Rusi Kijowskiej. Pełna magii dostosowanej do mitów słowiańskich. Przeczytałem z przyjemnością. Polecam

Dyskusje

• Fantastyka