Każdy musi płacić

Robert Foryś Wydawnictwo: Fabryka Słów fantastyka, fantasy, science fiction
Fabryka Słów
fantastyka, fantasy, science fiction

Oficjalne recenzje i

(Prawie jak) "Gra o Tron"

[ 17 ] Link do recenzji

Wracam po małej przerwie - majówce, którą postanowiłam wykorzystać do ostatniej minuty. W trakcie odpoczynku udało mi się przeczytać "Każdy musi płacić" Roberta Forysia, więc oto krótka recenzja książki uważanej przez niektórych za polską "Grę o Tron".

Skąd porównanie tej pozycji do światowego bestsellera? Otóż pisana jest z perspektywy kilku bohaterów: Tankrida z Krom,...

Polka "Gra o tron". Ale jaka "Gra o tron", gdy ta skiażka nie ma nic wspólnego z Grą o tron.

Foryś zaserwował swoim czytelnikom przemyślaną, dobrze napisaną, wielowątkową fabułę. Szybkość akcji i mnogość opisów nie pozwalają się nudzić, a dzięki barwnym, mocno zarysowanym postaciom, zarówno pierwszo-, jak i drugoplanowym, możliwym staje się poznanie ludzkich zachowań. A że wspomnianych postaci jest bardzo dużo, to, mimo wszystko, przy czytaniu trzeba się skupić, by...

Niestety Foryś miał nieźły pomysł na tę powieść, ale niestety nie podobał temu. Jeszcze wydawca, nie pomógł tej książce. Nazywając to dzieło, polską odpowiedź na Grę o Tron.
Nie mówię, że jest to fatalna powieść: ma parę plus, momentami naprawdę fajnie się czyta, niektórzy bohaterowie są wyraziści, ale momentami wieje okropną nudą.

Daję 6 na zachętę - generalnie książka mnie nie oczarowała, postacie według mnie nie są "wyraziste i mocne", jak jesteśmy zapewniani w opisie wydawcy, a przynajmniej nie wszystkie. Trochę rażące były dla mnie momenty, gdy na przykład do komnaty syna cesarza zostaje wpuszczona pierwsza lepsza kobieta, bez żadnego problemu. Do "Gry o tron" jeszcze trochę brakuje. Jednak mimo...

Po książkę sięgnęłam z przekory (bo takie hasła jak "polska odpowiedź na Grę o tron" wypada skwitować śmiechem) i by być może odgonić nudę. No cóż, nudy odgonić się nie dało.

Książka zapowiadała się wcale nieźle. I tak było przez pierwszy rozdział. Z każdym kolejnym - masakra, byle to dzieło skończyć. Równoległe nici fabularne są w porządku, ale jak dla mnie wypadałoby...

Książkę polecam wszystkim fanom fantasy. Właśnie tak, fanom fantasy ale niekoniecznie fanom Gry o tron. Myślę, że fani książki Martina i tak będą przedkładać swój ukochany cykl nad forysiową wariację. Jako książka fantasy, tytuł ten mieści się w mojej pierwszej dziesiątce – o ile nie w pierwszej piątce premier fantasy 2013.
Cały tekst tutaj:...

Nie będę pisać całej długiej opinii, ale muszę zaznaczyć, że "zaparkowany powóz" to naprawdę niefortunne wyrażenie, pojawiające się w tej powieści dość często. Dodatkowo autor zapomniał zakończyć jakoś wątki. A może to po prostu pierwszy tom jakiegoś cyklu, o czym nigdzie w całej książce informacji nie znalazłam?

Książka zabiera nas w średiowiecze wykreowane od podstw przez autora. Mnogość nazw własnych, stanowisk, terminologi wrzuca czytelnika na głeboką wodę, w której jednak zbyt łatwo się utopić. Jednak nie można ująć powieści klimatu i dość pokrętnej intrygi.
Żaden z wątków nie kończy się wraz z końcem książki, co pewnie oznacza, że niebawet zobaczymy kontynuację.

Jeżeli "Każdy musi płacić" jest polską odpowiedzią na "Grę o tron", to pan Martin może spać spokojnie. Książkę pana Forysia ledwo zmęczyłam i szczerze powiedziawszy, przeczytanie tego powieścidła było jedną wielką męką. Najlepszy z całości był jedynie prolog trzymający w napięciu i dający złudną nadzieję na świetną lekturę. Pan Foryś widać momentami, na siłę chce nawiązać...

Dyskusje

• Fantasy
  • 2013
  • Fantastyka
  • 2014
  • Fantastyka polska
  • Chcę w prezencie
  • Fabryka Słów

Dodaj cytat z książki Każdy musi płacić