Trup na Piekielnym Wierchu

Okładka książki Trup na Piekielnym Wierchu Juraj Červenák
Okładka książki Trup na Piekielnym Wierchu
Juraj Červenák Wydawnictwo: Stara Szkoła Cykl: Stein i Barbarič (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Stein i Barbarič (tom 1)
Mŕtvy na Pekelnom vrchu
Stara Szkoła
2022-04-11
2022-04-11
Janusz Opyrchał-Bojarski
literatura słowacka powieść historyczna

Bardzo ciekawy pomysł z osadzeniem akcji kryminału w średniowieczu. Czytała mi się dobrze chodź miejscami przydługie dialogi i język były nużące.

Mam duży problem z tą książką.
Jest to zdecydowanie dobra lektura - dużo się dzieje, akcja szybko nabiera rozpędu, a intryga jest naprawdę skomplikowana. Do końca właściwie nie wiemy, co tak naprawdę się wydarzyło i czekam na to, aż kapitan Stein rozwiąże zagadkę. Jest także całkiem dobrze napisana i przyjemnie słuchało się audiobooka. Czytałam opinie o niestarannym przekładzie, ale ciężko mi to ocenić, na pewno nic nie rzucało się w "uszy". Wydaje mi się jednak, że niewiele tu było opisów i klimat nie do końca został oddany. Gdyby nie tortury i wzmianki o władcy, to nie odczułabym, że jest to jakiś XVI wiek.
A jeśli chodzi o kwestię tortur, to jest to zdecydowanie bardzo brutalna powieść. Lubię czytać o zbrodniach i śmierciach, nie przeszkadzają mi opisy, jak ktoś zginął, ale jednak dość szczegółowe opisy tortur i egzekucji mnie przerosły, chwilami próbowałam się wyłączyć, żeby tylko o tym nie słuchać. To nie był też tylko drobny epizod, powtarzało się to wielokrotnie i wywoływało u mnie dreszcze.
Chyba mam żal do wydawcy, że nigdzie o tym nie uprzedził.

Na pewno po kontynuacje, jeśli w Polsce wyjdzie, nie sięgnę.

Mam duży problem z tą książką.

7/2024 (audiobook 5/2024)
Nie dajcie się zwieść zniechęcając się banalnym tytułem!
“Trup na Piekielnym Wierchu” to kawał świetnej historii!
Rewelacyjne połączenie powieści historycznej, przygodowej, kryminalnej, momentami przechodzącej w powieść grozy oraz powieść szpiegowską. A wszystko to okraszone baśniowo-legendarnymi przyprawami.
No proszęjawas!

Końcówka wieku XVI, północne Węgry, osmańska nawała, przygraniczne niepokoje, groźba okrutnego konfliktu, skrytobójcze mordy, zdrajcy na usługach Turków i… specjalna grupa szybkiego reagowania, powołana do zadań specjalnych, czyli – wytropienia zdrady w szeregach Cesarstwa i powstrzymania wroga.

Książka Juraja Červenáka należy do grupy tych nieodkładalnych.
Historia skrzy się od zwrotów akcji, nic to nie jest jednoznacznie czarno-białe, każda z postaci coś ukrywa, bohaterowie nie są tacy, jacy się wydają, twist goni twist, zagadka goni zagadkę.
Cała opowieść poprowadzona jest wedle najlepszych wzorców gatunkowych charakteryzujących powieść kryminalną, czy wręcz detektywistyczną. Główny duet bohaterów - Stein i Barbarič – mają do rozwikłania kolejne zagadki, a ciszy i spokoju nie doświadczają: nieustannie atakują, bronią się, uciekają lub gonią, walczą, toczą pojedynki, popełniają błędy i je naprawiają.
Kolejne moje marzenie serialowe! Ach, gdybyż to zekranizować w kilku odcinkach!

Wszystkim miłośnikom iście chłopackich przygodówek – polecam jak najbardziej!

Lektor: Jacek Dragun

7/2024 (audiobook 5/2024)
Nie dajcie się zwieść zniechęcając się banalnym tytułem!
“Trup na Piekielnym Wierchu” to kawał świetnej historii!
No proszęjawas!

Końcówka wieku XVI,...

Kwintesencja pretensjonalności i pensjonarskiego stylu.

Kwintesencja pretensjonalności i pensjonarskiego stylu.

Słowacki kryminał historyczny. Rozgrywa się w końcu XVI wieku, za panowania cesarza Rudolfa, gdzie Habsburgowie walczyli z coraz skutecznie atakującymi ich Turkami. Kulejący żołnierz Joachim Stein otrzymuje zadanie złapania zdrajców, którzy mieli umożliwić niewiernym zdobycie górniczych miast obecnej Słowacji. I akcja przenosi się do Bańskiej Szczawnicy, po niemiecku Schemnitz, pięknego miasta z listy Unesco, słynącego niegdyś z kopalń kruszców, w tym srebra i złota.
Mrukliwemu służbiście Steinowi towarzyszy fachowy kat Bohdan Jurasz z Pragi, przy okazji utalentowany felczer i zdolny anatomo-patolog amator. Na miejscu dołącza do nich notariusz Maciej Barbaricz, koneser smacznego jadła, dobrych trunków i pięknych kobiet, no i przy okazji znawca przepisów prawnych. Niewątpliwie najbardziej ludzka postać, z którą najłatwiej się identyfikować ;-).
I akcja rozwija się szybko, z mnóstwem nowych postaci, bardziej lub mniej podejrzanych, kolejnych coraz mocniej przekonywujących, ale jednak fałszywych tropów oraz mnożących się ofiar. A Bańską Szczawnicę i okolicę wypełnia – jak cała monarchię Habsburgów – różnoetniczny tłum (po części nawet różnowierczy),skłócony wewnętrznie, szukający zarobku i dobrej zabawy, w niektórych przypadkach za każdą cenę. Bo wszak za łatwym i szybkim pieniądzem podążają też wszystkie patologie.
I chociaż od opisywanych czasów upłynęło ponad 400 lat, to ludzie niespecjalnie się zmienili. Nadal kierują nimi chciwość i strach. Zdrady, zarówno państwowe jak i małżeńskie występowały i wtedy, podobnie jak różne mniejszości narodowe, religijne i seksualne, w tym także te jednogłośnie dziś potępiane. Nadużywanie stanowisk publicznych i korupcja też były na porządku dziennym. Plus wszelkie formy okultyzmu i inne praktyki ezoteryczne.
Świetna, napisana na luzie, z lekkim, aczkolwiek czarnym humorem, literatura rozrywkowa, z ciekawą, zmieniającą się akcją, suspensami i ciekawie pokazanymi realiami epoki.
Niestety, dużo psują niechlujny przekład i redakcja. Ta sama osoba jest na przemian co chwilę hauptmanem i hetmanem, dyskutującym zresztą z … kapitanem. Warto byłoby również uświadomić tłumaczowi i redaktorowi, że porucznik i pułkownik to dwie zupełnie inne szarże, a nie dwa zamienne określenia tego samego stopnia.
Pierwsza część nie tłumaczonej dalej serii. Nierzadko te otwierające pozycje są właśnie najlepsze.

Świetny kryminał osadzony w czasach miecza i szpady.

Świetny kryminał osadzony w czasach miecza i szpady.

Jak siegnalem po te ksiazke w bibliotece, pani bibliotekarka stwierdzila, ze zapewne wroce po nastepne. I tak pewnie bedzie. Akcja jest szybka, postacie ciekawe, no i zarys historyczny dla mnie, Slowaka, wyjatkowo intrygujacy (zwlaszcza, ze uwielbiam Banska Szczawnice). I jak komus nie przeszkadzaja gesto sie scielace trupy, to jest na najlepszej drodze polubic Červenáka i jego proze.

44/180/2023
Ale fajna! Może dla niektórych minusem będzie to, że czasem zapomina się, że akcja toczy się w końcówce XVI w., dla mnie akurat to duży plus. Wyśledziłam w Internecie, że kolejnych części jest chyba ze 6, niestety póki co tylko w szlachetnym języku naszych południowych sąsiadów. Mam nadzieję, że wydawnictwo Stara Szkoła zepnie się i wyda wszystko, chociaż sądząc po zdechłym wydawaniu Klevisovej, to mam poważne obawy...
Tymczasem miłej lektury.

44/180/2023

Książka dobra, czyta się szybko, dużo dialogów, sama fabuła calkiem ciekawa, jedyne do czego można by sie przyczepić to fakt że akcja dziehe się w 1598r a no niestety bardzo mało jakich kolwiek wzmianek na ten temat czy choćby opisów tamtych czasów, po głębszym wczytaniu sie w lekturę można odnieść wrazenie że równie dobrze cała ta opowieść mogla by się dziać w innych czasach i w innym miejscu .
Brakowało mi tu opisów tej pięknej scenerii lasów, gór, kopalń i średniowiecznego mjasteczka .

• Literatura słowacka
  • Kryminał, sensacja, thriller