rozwińzwiń

Tandem w szkocką kratkę

Okładka książki Tandem w szkocką kratkę Hanna Pasterny
Okładka książki Tandem w szkocką kratkę
Hanna Pasterny Wydawnictwo: Wydawnictwo Credo biografia, autobiografia, pamiętnik
269 str. 4 godz. 29 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Credo
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
269
Czas czytania
4 godz. 29 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360131343
Tagi:
zespół Aspergera akceptacja przyjaźń tolerancja kobieta odmienność niewidomość niepełnosprawność Żydzi weganizm
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
43 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
766
154

Na półkach:

w porządku, ale nie zachwyciła mnie tak jak osoby, które mi ją polecały

w porządku, ale nie zachwyciła mnie tak jak osoby, które mi ją polecały

Pokaż mimo to

avatar
3372
3315

Na półkach:

Humorystyczna, ale też ucząca tolerancji, ale nie takiej teoretycznej, ale w praktyce w spotkaniu się z mocno odmiennym od nas człowiekiem.

Humorystyczna, ale też ucząca tolerancji, ale nie takiej teoretycznej, ale w praktyce w spotkaniu się z mocno odmiennym od nas człowiekiem.

Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Nie łatwo być przyjacielem osoby z Aspergerem, w tej książce ta sztuka się udaje i to jest piękne.

Nie łatwo być przyjacielem osoby z Aspergerem, w tej książce ta sztuka się udaje i to jest piękne.

Pokaż mimo to

avatar
769
539

Na półkach: ,

Ciekawie napisana książka o współpracy osoby niedowidzącej z osobą z zespołem Aspergera. Zakupiłam po wykładzie autorki i nie żałuję.

Ciekawie napisana książka o współpracy osoby niedowidzącej z osobą z zespołem Aspergera. Zakupiłam po wykładzie autorki i nie żałuję.

Pokaż mimo to

avatar
66
65

Na półkach:

Książka ta została mi polecona jako opowieść o niewidomej pisarce i Szkotce, profesorce uniwersyteckiej z Zespołem Aspergera i ich trudnej przyjaźni. Ponieważ z osobistych przyczyn interesują mnie książki gdzie mówi się o Zespole Aspergera sięgnęłam po nią. Pierwsza połowa książki dłużyła mi się niemiłosiernie, nie wiem, czy to jest specyfika książek pisanych przez osoby niewidome ( autorka i równocześnie jedna z bohaterek, bo to książka autobiograficzna, jest niewidoma od urodzenia)? W zasadzie to relacja, coś co ma bliżej do reportażu niż literatury pięknej. Konkretna, odarta z uczuć historia - taka wydała mi się początkowo, jakby autorka nie miała talentu literackiego albo podobnie jak niewidomi ustalała punkty orientacyjne i przesuwała się po prostej od jednego do drugiego takiego punktu. Muzyk by powiedział, że „gra po czarnych”. To męczące dla słuchacza i dla czytelnika.
Dopóki działania Hani- głównej bohaterki i autorki były na pierwszym planie „Tandem w szkocką kratę” stanowił dla mnie lektura sztywną i nieciekawą, kiedy w drugiej części na pierwszy plan wysunęła się postać ekscentrycznej pani profesor Helen z Glasgow akcja ruszyła z miejsca i ta dynamika utrzymała się aż do końca. Książkę wydało wydawnictwo „Credo”, autorka dużo pisze o swojej religijności, w zasadzie ta religijność czyni postać Hani wyrazistą, bo poprzez opisywane zdarzenia trudno jest ją sobie wyobrazić jako człowieka z krwi i kości. Obie bohaterki łączy niepełnosprawność i dodatkowo praca dla osób niepełnosprawnych. Helen tworzy wynalazki udogadniające życie niewidomych i osób głuchych, Hania pracuje w Fundacji zajmującej się pracą na rzecz osób niepełnosprawnych. Rozdział po rozdziale poznajemy perypetie Helen w kraju nad Wisłą, a poznając je dowiadujemy się coraz więcej o tym czym jest Zespół Aspergera dla dorosłej osoby ( jest na ten temat bardzo mało publikacji) i jak utrudnia jej to funkcjonowanie w społeczeństwie.
Znalazłam kilka wartościowych stron „Tandemu w szkocką kratkę”- nie jestem pewna czy można ją nazwać powieścią - pokazuje świat ludzi dotkniętych różnymi niepełnosprawnościami, ich emocje i trudny z jakimi spotykają się każdego dnia, to zupełnie nieznana mi perspektywa. Otwiera oczy. Po drugie niezwykłe jest zderzenie dwóch religijności - Helen, ortodoksyjnej Żydówki i Hani, katoliczki poważnie zaangażowanej w swoją wiarę. Na samym końcu wymienię, choć może powinnam to napisać na pierwszym miejscu, studium ich przyjaźni - nie łatwej- wymagającej od obu stron nie tylko przekroczenia własnej strefy komfortu, ale i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Można odnieść wrażenie, że Helen wymaga od Hani rzeczy niemożliwych, a Hania ma czasami wielkie problemy by zaakceptować „dziwactwa” swojej szkockiej przyjaciółki.
Wszystkie zdarzenia opisane w książce zdarzyły się naprawdę.
To ciekawa pozycja, inna niż większość czytanych przeze mnie. Polecam szczególnie zainteresowanych tematem niepełnosprawności.

Książka ta została mi polecona jako opowieść o niewidomej pisarce i Szkotce, profesorce uniwersyteckiej z Zespołem Aspergera i ich trudnej przyjaźni. Ponieważ z osobistych przyczyn interesują mnie książki gdzie mówi się o Zespole Aspergera sięgnęłam po nią. Pierwsza połowa książki dłużyła mi się niemiłosiernie, nie wiem, czy to jest specyfika książek pisanych przez osoby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
341
159

Na półkach: , , ,

Hanna Pasterny - autorka, prezentuje bardzo ciekawy punkt widzenia i odbioru świata, bo oto osobom pełnosprawnym w tej książce prezentuje świat osób niepełnosprawnych. Co więcej świat fascynujący, ciekawy, zaskakujący, a momentami prześmieszny. Nie, nie chodzi tu o śmianie się z niepełnosprawności, raczej są to, po prostu, życiowe sytuacje, emocje pisane przez Panią Pasterny w sposób ludzki i przezabawny. Książka mądra, wartościowa, o przyjaźni, dumie, często walce z uprzedzeniami, światem, który nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z polskimi realiami- chociażby służby zdrowia, która pozostawia wiele do życzenia nie reagując na żaden argument i na niepełnosprawność. Co mnie uderzyło w tej lekko podanej historii przyjaźni między Hanną a Helen? To, że w przypadku osób niepełnosprawnych jedynie wspólne działanie daje im jakąkolwiek możliwość funkcjonowania i to, że niezależnie od niepełnosprawności empatia jest ich cechą wrodzoną. Polecam, bo warto otworzyć oczy, uszy emocje, na tych, którzy te zmysły mają wyłączone, ale nie wyłączają człowieczeństwa i pokazują, że nieposiadanie zmysłu to tylko mały problem, bo najważniejszy jest człowiek.

Hanna Pasterny - autorka, prezentuje bardzo ciekawy punkt widzenia i odbioru świata, bo oto osobom pełnosprawnym w tej książce prezentuje świat osób niepełnosprawnych. Co więcej świat fascynujący, ciekawy, zaskakujący, a momentami prześmieszny. Nie, nie chodzi tu o śmianie się z niepełnosprawności, raczej są to, po prostu, życiowe sytuacje, emocje pisane przez Panią...

więcej Pokaż mimo to

avatar
847
831

Na półkach:

Gwiazdki dla takich ksiażek nie mają większego sensu. Przydałby się przypis co właściwie się ocenia. Wartość literacką, informacyjną, emocjonalną...?
No właśnie

Tandem w szkocką kratkę to wyśmienita opowieść o różnicach indywidualnych i akceptacji dla tych różnic poprzez próbę ich zrozumienia. Niewidoma Hanna Pasterny ma bardzo dużo tolerancji dla profesor Helen Harpern (na potrzeby książki prawdziwe dane zostały zmienione). Sama doskonale, rozumie jak to jest być innym i zależnym. Jednak w przypadku Helen Harpern, która ma zespół Aspergera, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu, a w dodatku jest ortodoksyjną Żydówką, ściśle przestrzegającą religijnych rytuałów to dla otoczenia mieszanka wybuchowa. Mimo dużej tolerancji i zrozumienia Hanna Pasterny, która pełniła rolę asystenta profesor Harpern, również czasami “wychodziła z siebie”.

Calość:
http://www.speculatio.pl/tandem-w-szkocka-kratke/

Gwiazdki dla takich ksiażek nie mają większego sensu. Przydałby się przypis co właściwie się ocenia. Wartość literacką, informacyjną, emocjonalną...?
No właśnie

Tandem w szkocką kratkę to wyśmienita opowieść o różnicach indywidualnych i akceptacji dla tych różnic poprzez próbę ich zrozumienia. Niewidoma Hanna Pasterny ma bardzo dużo tolerancji dla profesor Helen Harpern...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1904
1819

Na półkach: , ,

Niezwykła opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet. Przypadek zrządził, że się spotkały, ale to one zadecydowały o charakterze ich znajomości. Dzieli je wiele: miejsce zamieszkania, a tym samym kultura, wyznanie, temperament, upodobania kulinarne i nawyki, czyżby więc potwierdzała się reguła o "przyciąganiu się przeciwieństw"? Łączy je doświadczenie wspólnej pracy: nad projektem dla osób niepełnosprawnych, nad książką napisaną przez Hanię, a dziś - promowanie wiedzy nt. niepełnosprawności, ze szczególnym uwzględnieniem Zespołu Aspergera.
Co jeszcze je łączy? Pasja, poczucie humoru i życiowa mądrość.

Niezwykła opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet. Przypadek zrządził, że się spotkały, ale to one zadecydowały o charakterze ich znajomości. Dzieli je wiele: miejsce zamieszkania, a tym samym kultura, wyznanie, temperament, upodobania kulinarne i nawyki, czyżby więc potwierdzała się reguła o "przyciąganiu się przeciwieństw"? Łączy je doświadczenie wspólnej pracy: nad...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2599
1691

Na półkach:

Jestem pełna podziwu dla autorki. czasami wręcz zapominałam, ze jest osobą niewidomą. Głęboki ukłon.

Jestem pełna podziwu dla autorki. czasami wręcz zapominałam, ze jest osobą niewidomą. Głęboki ukłon.

Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Wspaniale się czyta- bo pisana z pasją, z dużą dozą humoru o nieznanym Zespole Aspergera. Sama mam dziecko z tym syndromem, ale wnikliwość i trafność obserwacji autorki mnie zdumiewa. Książka przybliża w sposób przystępny i niebanalny problem należący do spektrum autyzmu, przedstawia sylwetkę osoby wybitnej,intelektualistki,naukowca, a jednocześnie cierpiącej na swoiste zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym. Problemy, bariery, z którymi się spotyka dotyczą wielu aspektów i rozgrywają się na wielu płaszczyznach komunikacyjnych- werbalnej, emocjonalnej, sensorycznej czy religijnej. Polecam każdemu , kogo interesuje temat odmienności, inności drugiego człowieka widzianego ze szczególnej perspektywy- obserwatora- przyjaciela, który tę inność respektuje, oswaja , a nie odrzuca, ignoruje czy wyśmiewa. Przyjaciela, który rozumie tym bardziej,że sam jest dotknięty innym rodzajem niepełnosprawności. Książka uczy, jak różne, bogate i ekscytujące mogą być osobowości,często traktowane powierzchownie i lekceważąco. Uczy po prostu respektowania odmiennych zachowań, potrzeb i , specyficznej wrażliwości. Wielkie brawa, Jestem pod wrażeniem...A osobiście -dziękuję autorce za podjęcie tematu.

Wspaniale się czyta- bo pisana z pasją, z dużą dozą humoru o nieznanym Zespole Aspergera. Sama mam dziecko z tym syndromem, ale wnikliwość i trafność obserwacji autorki mnie zdumiewa. Książka przybliża w sposób przystępny i niebanalny problem należący do spektrum autyzmu, przedstawia sylwetkę osoby wybitnej,intelektualistki,naukowca, a jednocześnie cierpiącej na swoiste...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  72
 • Przeczytane
  45
 • Posiadam
  8
 • Teraz czytam
  2
 • Chcę w prezencie
  2
 • 2018
  1
 • Historie prawdziwe
  1
 • Ulubione
  1
 • 2012
  1
 • Neuroróżnorodność
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tandem w szkocką kratkę


Podobne książki

Przeczytaj także