Przyjaciółki na zawsze

Okładka książki Przyjaciółki na zawsze Christine Borzumato-Gainey, Suzanne Degges-White
Okładka książki Przyjaciółki na zawsze
Christine Borzumato-GaineySuzanne Degges-White Wydawnictwo: Świat Książki poradniki
poradniki
Friends Forever: How Girls and Women Forge Lasting Relationships
Świat Książki
2012-06-20
2012-06-20
Marek Czekański
poradnik przyjaźń relacje kobiety społeczeństwo

Temat ,,przyjaźni'' rozbudowany bardzo szczegółowo od faktów po biologię. Książka w typie poradnika (są nawet różne ćwiczenia),plus wypowiedzi różnych kobiet o swojej przyjaźni. Nie mój gust ale doceniam wkład pracy obu Pań. Czytało mi się dosyć ciężko.

'' Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał. Wrogów poszukam sobie sam. ''

Kiedy wzięłam do ręki książkę '' Przyjaciółki na zawsze '' , momentalnie w mojej głowie otworzył się link do piosenki z której cytat rozpoczyna moją wypowiedź . Wprawdzie w tej piosence chodziło o inne czasy i o innych zupełnie ''przyjaciół'', jednak tłukła się w ona mojej głowie niemal cały czas poświęcony na lekturę książki Christine Borzumato-Gainey, Suzanne Degges-White.

Dwie kobiety, dwie przyjaciółki , napisały książkę o przyjaźni, myślę że skoro są wieloletnimi przyjaciółkami to wiedzą o czym piszą . Przyznać im trzeba że potraktowały temat bardzo kompleksowo, a jednocześnie z drobiazgowością niemal aptekarską. Co prawda jest to książka bardzo '' amerykańska '', czyli przykłady zaczerpnięte są od Amerykanek wychowanych jakby nie było w innym kręgu kulturowym , co w tej książce widać, zwłaszcza kiedy omawiana jest przyjaźń w wieku szkolnym i studenckim, jednak z drugiej strony, nie żyjemy już za Żelazną Kurtyną i wzorce amerykańskie i europejskie coraz bardziej i częściej się przenikają i zazębiają . A przyjaźń jakby nie było, to przyjaźń i ta prawdziwa potrafi poradzić sobie z różnymi niedogodnościami . Można by rzecz, parafrazując słowa Wisławy Szymborskiej że „ Tyle wiemy o przyjaźni , na ile nas sprawdzono ” . Właśnie o tym jest ta książka .

Autorki rozbierając ''przyjaźń '' na części pierwsze opowiadają, czym ona jest , jak się tworzy , jak o nią dbać . Ale też jak wybierać przyjaciół, jakimi kryteriami się kierujemy przy wyborze przyjaciółki . Czym różni się przyjaźń męska od kobiecej , czy można się przyjaźń z własną matką i własnym partnerem życiowym. No i oczywiście jak wygląda przyjaźń w dobie nowoczesnej technologii. Itd,itp. Naprawdę jest w tej książce sporo wiedzy podanej naukowo, a jednak ciekawie i swobodnie bez górnolotnych haseł, czy psychologiczno - socjologicznego bełkotu . Książka zrozumiała dla potencjalnego '' Kowalskiego '' .

Oczywiście są w niej i porady odpowiednio wyselekcjonowane dla wieku każdej czytelniczki , oraz ćwiczenia które pięknie nam wyłuszczą czego oczekujemy, potrzebujemy od swoich przyjaciół , jacy oni są, ale też jakimi MY jesteśmy przyjaciółmi i czy pamiętamy, że przyjaźń to relacja dwustronna ? . Czy możliwa jest przyjaźń z innym mężczyzną (tylko przyjaźń) kiedy mamy swojego partnera i jak się '' pozbyć '' przyjaciół na których już nam nie zależy, bo na przykład zmieniły nam się priorytety i poglądy . Wszak człowiek to istota zmienna i w różnym okresie życia potrzebuje różnych przyjaciół . Tylko nieliczne przyjaźnie z dzieciństwa przetrwają do wieku podeszłego .

Autorki przybliżają nam również kobiety w wieku starszym kiedy to

''Jakby nigdy nic brodzę już w smudze cienia
i widzę jak zachodzi słonko ojca i matki
jakby nigdy nic przyjaciół paru na cmentarzach
jakby nigdy nic kwitną na nich kwiatki '' (SDM)

Jak radzić sobie kiedy przyjaciół coraz mniej, bo odchodzą tam gdzie każdy z nas odejdzie ?

Moim zdaniem to bardzo przyzwoicie i skrupulatnie napisana książka i dobrze się ją czyta . Sporo można z niej wynieść dla siebie , jest ładnie wydana , ładna lakierowana , twarda, estetyczna okładka, dodaje jej wartości . Jedyne do czego ewentualnie mogłabym się przyczepić to mała czcionka (jak dla mnie) . Ale to moje bardzo subiektywne odczucie i może po prostu powinnam już zmienić okulary na silniejsze . Ja polecam .

'' Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał. Wrogów poszukam sobie sam. ''

Książkę tę kupiłam kiedyś randomowo na wyprzedaży.
Spodziewałam się czegoś MERYTORYCZNEGO, dostałam natomiast STEK BZDUR.
Trudno doprawdy przerwać tę karuzelę śmiechu.

Uraczę was jednym z cytatów (moim ulubionym notabene):
"Współczesne kobiety nadal organizują wielorakie działania społeczne w sposób otwarty na uczestnictwo zewnętrzne, posługując się symbolicznymi nazwami aktywnych zgromadzeń, takimi jak: >>kółka parafialne<<, >>kółka kroju i szycia<<, >>haftujące pszczółeczki<< itp. Słowo >>pszczółeczki<< w tej nazwie zostało zapewne wybrane z szacunku dla społecznej natury owadzich patronek".

Nie wiem doprawdy, w którym miejscu na ziemi współczesne kobiety spotykają się, aby haftować.
Chwila.
Na myśl przyszła mi jedyna opcja: MORMONI.

Pozycja ta została wydana w 2012 r. (w USA w 2011 r.) w dobie POWSZECHNEGO internetu i mass-mediów. Fakty, że autorki wyjaśniają (TAK, WYJAŚNIAJĄ) czym są sms-y, maile czy WIDEOTELEFONIA (padłam, gdy zobaczyłam to sformułowanie) pozostawię bez komentarza.

Obie autorki są PROFESORAMI w USA.
PROFESORAMI.
...

Doprawdy poradnik jest na poziomie żenującym, z przestarzałym słownictwem typu: indagować, wideotelefonia etc.

Całość w stylu: jak używać mydła.

Być może pozycja znajdzie uznanie wśród: mormonów, zinstytucjonalizowanych więźniów opuszczających mury Shawshank po 50-latach odsiadki lub dzieci dżungli, którymi zaopiekowało się społeczeństwo.

Dla desperatów: oddam ZA DARMO.
Nawet na podpałkę.

PS To już studenty piszą lepsze magisterki.

Książkę tę kupiłam kiedyś randomowo na wyprzedaży.
Spodziewałam się czegoś MERYTORYCZNEGO, dostałam natomiast STEK BZDUR.
Trudno doprawdy przerwać tę karuzelę śmiechu.

Uraczę was jednym z cytatów (moim ulubionym notabene):

Książka o przyjaźni, głównie między kobietami, z psychologicznego, biologicznego i socjologicznego punktu widzenia. Dostarczyła mi mnóstwa miłych wrażeń, przywołała wspomnienia dawnych i obecnych przyjaźni, przeniosła w czasie do dzieciństwa i przybliżyła oczekiwania, jakie mam do przyszłości i pielęgnowania swoich przyjaźni. Szczególnie lektura dwóch pierwszych części książki: "Dlaczego kobiety potrzebują przyjaciółek" i "Chronologia przyjaźni" budzi powyższe uczucia, pozwala pogodzić się z końcem jednych przyjaźni i upewnieniem się co do wagi tych nadal trwających. Co chwila widziałam twarz innej dziewczynki, dziewczyny, kobiety, które przewinęły się przez moje życie – wspaniała podróż.
Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, tezy i uzasadnienia wzbogacone są wypowiedziami kobiet, z którymi rozmawiały autorki i na podstawie których napisały tę książkę.
Większość tego co w niej przeczytamy wiemy i stosujemy intuicyjnie. Niby nic nas nie zaskakuje a jednak taka usystematyzowana wiedza uspokaja, upewnia w dokonanych wyborach i motywuje do bycia lepszym przyjacielem. Książka jest praktycznie dla każdego, także dla panów, którzy mogą poznać często niewyartykułowane potrzeby kobiecej psychiki, poza tym jednym z poruszanych w książce tematów jest przyjaźń z partnerem – jak ją rozwinąć, pielęgnować i po co. Bardzo sympatyczna lektura.

Poradnik o przyjaźni.

Kupiłam go bo był na promocji a zainteresował mnie. Muszę przyznać, że wiele się z niego dowiedziałam. Na przykład wiele osób uważa, że kobiety potrzebują większej ilości znajomych niż mężczyźni, a ta książka potrafi to naukowo udowodnić!

Praktyczne ćwiczenia dzięki którym widzimy z kim jesteśmy najbliżej. Np. krajobraz przyjaźni.

Swoją drogą to miłe, że dwie przyjaciółki napisały książkę o przyjaźni.

Wbrew pozorom to nie jest puste gadanie o tym jak to kobiety plotkują, albo czym dla niektórych jest przyjaźń.
Wszystko jest oparte na badaniach! Do prostego stwierdzenia, że dziewczynki są bardziej rozwinięte emocjonalnie niż chłopcy jest kilka przypisów zawierających informacje o badaniach i o tym, kto owe badania przeprowadził!

Pomysły są poparte wypowiedziami badanych kobiet.

Warto wiedzieć, czym przyjaźń jest z innego punktu widzenia.

Poradnik o przyjaźni.

Swoją drogą to...

Ilość stron: 338
382 z przypisami i bibliografią)
To pierwsza książka tych autorek jaką przeczytałam. Zawiera wiedzę na temat przyjaźni. Trochę już czytałam o tym np. w takich gazetach jak Charaktery, Magazyn Coaching, a także w książkach psychologicznych z wiedzą i powieściach z wątkiem przyjaźni.
„Przyjaciółki na zawsze” to bardzo dobra lektura, ciekawa. Są tu przykłady, wypowiedzi różnych osób.
Polecam jeśli ktoś interesuje się Psychologią, Socjologią itp.

Świetne są też seriale o przyjaźni:
„Beverly Hills 90210” - kiedyś były też książki
„Przyjaciółki”

Ilość stron: 338
382 z przypisami i bibliografią)
„Przyjaciółki na zawsze” to bardzo dobra lektura, ciekawa. Są tu przykłady,...

Bardzo wiele dowiadujemy się na temat kobiet ale także i mężczyzn i ich relacji z otoczeniem. Moim zdaniek takie książki należy czytać według własnego uznania tematyki rozdziałów.

Nie dobrnęłam do końca, mimo że bardzo się starałam. Ta książka jest strasznie nużąca

• Poradniki
  • Psychologia
  • Moje - P
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Przyjaciółki na zawsze