Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę

Okładka książki Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę Heather McGregor
Okładka książki Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę
Heather McGregor Wydawnictwo: Rebis poradniki
poradniki
MRS MONEYPENNY'S CAREERS ADVICE FOR AMBITIOUS WOMEN
Rebis
2014-08-27
2014-08-27
Magdalena Hermanowska

Poradnik nie mówi o niczym nowym, ewentualnie stanowi próbę ustawienia komuś życia wg zasad autorki. Czy skuteczną, nie wiem. Miejscami można popaść w głębszą zadumę nad swoim życiem bo gdyby kierować się radami i sugestiami autorki i idąc jej tokiem rozumowania to w zasadzie można śmiało powiedzieć, że większość z nas fatalnie ułożyła sobie życie. Zatem książeczka dla tych bardziej wrażliwych może stanowić źródło przygnębienia i refleksji. Polecam dla relaksu i radzę czytać z przymrużeniem oka, tym bardziej, że nie ma tam rozdziału, który byłby jakąś niewiadomą. ;)

Jestem trochę rozczarowana książką, po tylu pozytywnych opiniach spodziewałam się więcej konkretnych rad, a czytając ja miałam wrażenie "lania wody". Ciągłe pisanie tego samego w jednym rozdziale, tylko zmieniając słowa było męczące, tak prawdę mówiąc główna myśl z każdego rozdziału można było zamknąć w dwóch-trzech kartkach, a przez opisywanie tego samego innymi słowami robiło się 10.
Kilka rad było naprawdę ważnych jak np: budowanie kontaktów, trzeciego wymiaru czy uświadomienia sobie, że należy delegować zadania, jednak całość książki mnie zmęczyła i nie mogłam doczekać się aż ją skończę...

Pani prezes wielkiej firmy albo neurochirurg, albo skrzypaczka w filharmonii, a przy tym żona wspaniałego męża, przeżywająca cudowny seks, posiadająca domek z ogródkiem. Pani prezes, która w weekendy spotyka się z przyjaciółmi, odwiedza rodziców i dziadków, wychowuje doskonałe i inteligentne dzieci, regularnie chodzi na wizyty do fryzjera i manikiurzystki, do tego jeszcze ma zajęcia na siłowni i jogę raz w tygodniu, a i piecze przepyszne ciasta i ciasteczka. Po prostu doskonałość w każdym calu. Superwomen. To taki rodzaj przeświadczenia (wychowania),tkwienia z przekonaniu, że nasze możliwości są nieograniczone. Chęć zdobycia wszystkiego. Problem w tym, że dążenie do tego, by "mieć wszystko", powoduje, że nie ma wszystkiego, nawet w najmniejszym stopniu. Wszyscy mają za to "kawałki" rzeczy, których inni im zazdroszczą - pełną sukcesów karierę, piękny dom, dzieci, udany związek, pomocnych przyjaciół, zdrowie, bogactwo, styl i wdzięk. I tak naprawdę to tylko pozory. Bo superwomenki nie istnieją. Nie można mieć wszystkiego, ale musimy zrobić wszystko. I ta książka właśnie o tym jest. Nie jest to zbór porad na to, co zrobić, aby osiągać sukcesy zawodowe i osobiste, a raczej są to wskazówki, czego nie robić, co należy sobie odpuścić, a nad czym popracować.

Większość z nas do poradników nie lubi, mogą one drażnić, irytować, a nawet - w niektórych przypadkach - rodzą pytania o sensowność ich wydawania, gdyż treści w nich zawarte nie są warte więcej niż papier, na którym są drukowane. Są one uważane za literaturą niskich lotów, dla mas, jeżeli w ogóle można nazwać je literaturą, takie tam książeczki dla egzaltowanych panienek (pań) oglądających śniadaniowe, poranne programy. Dużo w tym prawdy jest. Jednak z drugiej strony półki w księgarniach uginają się od poradników wszelkiej maści - a to jak zdrowo się odżywiać, jak urządzić mieszkanie, czy jak znaleźć męża. Świadczy to o tym, że ludzie w takiej literaturze się zaczytują (choć większość się nie przyznaje) i małego tego, szukają tam rad, złotego środka na załagodzenie problemów lub niewiedzy. Bo niektórzy wychodzą z założenia, że lepiej przeczytać coś w książce, niż zapytać o radę przyjaciela czy znajomego. Ale to już zupełnie inny problem. Faktem jest, że poradników jest mnóstwo. Jednakże w tym morzu tandety i badziewia można czasem znaleźć prawdziwą perełkę.

Nie twierdzę, że niniejsza książka jest ową perełką. Jest ona przede wszystkim mądrze napisana. Autorka jest wnikliwą obserwatorką i z obserwacji uczyniła narzędzie pracy. W swojej pracy spotykała się z setkami kobiet na różnych etapach kariery. I zawsze, gdy rozmawiała z interesującą i ambitną kobietą, zadawała jej trzy pytania.
Co sprawia, że rano chce się jej wstać z łóżka?
Do czego dąży?
Co lub kto pomaga osiągnąć jej wymarzony cel?

Spodobało mi się takie zdrowe i konkretne podejście. Bardzo lubię kobiety, które są mądre życiowo, które mają nietoksyczne relacje z otoczeniem, które po prostu są życzliwe i nie patrzą zawistnie na swoje koleżanki. Po lekturze tej książki jestem przekonana, że autorka jest właśnie taką kobietą. I jeszcze na koniec mała rada z książki na temat kariery. Jak powiedziała kiedyś Madeleine Albright (amerykańska sekretarz stanu): "W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom".

Mężczyźni gotują chętniej dla kobiet, które w życiu doskonale sobie radzą. Tak było jest i będzie. I nawet jak kariera w dużej firmie nie stanowi centrum Twojego świata i tak wykorzystasz uwagi Autorki aby stać się skuteczniejszą w każdej dziedzinie.

To co mi się najbardziej podoba w tej książce to to, że autorka stworzyła ją w zasadzie w 80% z anegdot! Lekko się ją czyta, momentami nawet uniesie się kącik ust w lekkim uśmiechu ;)

Jestem rozczarowana książką z jednej prostej przyczyny... rady zawarte w tej książce nie są dla kobiet, które mieszkają w Polsce i mają tysiąc spraw na głowie.

Nie jestem kobietą, która ma "15 lub 51 lat", ale i tak uważam, że są to dość dobre rady dla początkującej kobiety w sferze kariery zawodowej.

• 2015
  • Chcę kupić
  • BookChallenge 2015
  • Literatura brytyjska
  • Przeczytane w 2014

Heather McGregor Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę Zobacz więcej