Najpiękniejsza. Opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem

Okładka książki Najpiękniejsza. Opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem Jerzy Gruza
Okładka książki Najpiękniejsza. Opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem
Jerzy Gruza Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7799-398-9
gruza najpiękniejsza opowiadania opowiadania polskie

Pozszywane z (nie)rzeczywistości

Zacznę od tego, że okładka książki jest piękna. Brawa dla Świata Książki. Zaś opowiadania mogę powiedzieć, że są jedne z lepszych jakie czytałam i mogę również stwierdzić, że takie na światowym poziomie. Coś czuję, że mało znana jest to książka. Wydana dość dawno i choć reżysera nie ma już wśród nas to stworzył książkę na prawdę fantastyczną. I dodatek to tytułu opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem ... potraktujcie dosłownie nikt się nie spodziewa jakie jest ich zakończenie. Jedno z lepszych "Made by" oraz "Maestro". POLECAM !!!

Kilkanaście krótkich opowiadań napisanych prostym, łatwym w odbiorze językiem, dzięki czemu całość czyta się zadziwiająco szybko. Jedne opowiadania były lepsze inne gorsze, ale pomysły na nie ciekawe. Było też kilka nieoczekiwanych zakończeń. Wszystko napisane z humorem (momentami nieco wisielczym),powiało też grozą ;) Ogólnie może być.

Jerzy Gruza prawdziwy człowiek renesansu tym razem w opowiadaniach. Kilka bardzo mi się podobało i choćby dla nich warto sięgnąć po ten zbiór...

Nie przeczytałam do końca. Trochę się znudziłam. Literatury w tym niewiele. I chyba ten podtytuł niepotrzebny, bo sprawia, że czeka się na zakończenie (nieoczekiwane zresztą).

Przyznam szczerze, że Najpiękniejsze opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem, wpadły w moje zachłanne ręce wyłącznie dzięki pięknej okładce przedstawiającej złego kota. Sam opis, średnio mnie zainteresował, ot kolejne opowiadania na tematy przeróżne. Osoba autora (znany mi co prawda pan Jerzy Gruza, jednak jakoś nieszczególnie przepadam za jego twórczością serialowo/filmową) nie była dodatkowym atutem książki. Przeważył kot.

Pisarz spłodził, 19 króciutkich opowiadań. Jak to bywa, jedne z nich są naprawdę niezłe, inne natomiast jak dla mnie są po prostu słabe. Styl autor nie należy do najgorszych, różnorodność opowieści jest naprawdę duża, niektóre są śmieszne, inne przygnębiające, straszne, bądź też bezsensowne. Do najlepszych niewątpliwie zaliczają się: Stojący czy siedzący o wypychaniu zwierząt i nie tylko, Najpiękniejsza o (nie)spełnionym marzeniu dotyczącym wyborów miss. W Tuczniku poznajemy mężczyznę, który zaczyna podsuwać swojej lubej nieograniczone ilości jedzenia. Najciężej czytało mi się Wojownika, Koncert live.

Nie jest to pozycja najwyższych lotów, 90% opowiadań wylatuje z głowy na drugi dzień. Ot taka niewymagająca lektura na letnie popołudnia, bądź do tramwaju między przystankami. Nie czuje się nią ani zaskoczona, ani zawiedziona, ponieważ nie miałam co do niej wielkich oczekiwań. Pewnie mogłam zamiast dzieła Gruzy przeczytać w tym samym czasie coś ciekawszego, ale co tam. Kto nie czyta ten nie błądzi :)

nieoczekiwane jest jedynie rozczarowanie książką, a zakończcenia opowiadań można przewidzieć. wystarczy pomyslec i zauwazyc schemat.

Inna książka niż do tej pory czytałam. Jest dobra na niedzielne popołudnie, nie zawiera głębszego sensu, ot tak żeby zająć sobie czymś czas ;)

Kilka pierwszych opowiadań rzeczywiście zaskoczyło mnie zakończeniem, późniejsze jednak wydawały się dość oczywiste już w połowie opowiadania.

• Sprzedam / zamienię
  • Chetnie sprzedam - wymiana tylko na nowości raczej